metafrasi banner

plant evidence

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Να καταστήσουμε σαφές ότι η «στοιχειοθέτηση» εγκλήματος υπάρχει ήδη σαν όρος και με άλλη σημασία. :)

Να το εκλάβω ως δημιουργική κριτική για τα λεξιπλαστικά καμώματά μου; :confused:
 

nickel

Administrator
Staff member
Μάλλον σαν προσπάθεια να περιστείλω τη δική μου διάθεση να σε μιμηθώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πέρα από τη δεύτερη σημασία που θα μπορούσαμε να δώσουμε στη στοιχειοθέτηση (τι να κάνω, μου άρεσε το λογοπαίγνιο :) ), θα μπορούσαμε ίσως να μιλήσουμε για παρεμβολή ή παρεισαγωγή ή και υπεισαγωγή (ενοχοποιητικών) στοιχείων στην έρευνα. Απλώς δεν λέγεται τώρα και δεν σημαίνουν απαραιτήτως αυτά κάτι περισσότερο από την κατασκευή στοιχείων.

Σε μια-δυο περιπτώσεις έχει χρησιμοποιηθεί η προσθήκη στοιχείων:
Η διαδικασία της προσθήκης του ενοχοποιητικού στοιχείου στον κατηγορούμενο μετά τη σύλληψή του...
http://www.greekhelsinki.gr/bhr/greek/articles_2004/pr_23_02_04.doc

Ας το δούμε ωστόσο σαν την περίπτωση του «ξεπλύματος χρήματος», που επίσημα είναι «νομιμοποίηση εσόδων από παράνομες δραστηριότητες». Ωστόσο, το «ξέπλυμα» χρησιμοποιείται και σε επίσημα κείμενα. Οπότε, ας μείνουμε κι εμείς εδώ στο «φύτεμα (ενοχοποιητικών) στοιχείων», ωσότου έρθει κάποια ανώτερη αρχή και το μετατρέψει σε... «εμφύτευση».
 
Οπότε, ας μείνουμε κι εμείς εδώ στο «φύτεμα (ενοχοποιητικών) στοιχείων», ωσότου έρθει κάποια ανώτερη αρχή και το μετατρέψει σε... «εμφύτευση».

Παναγία μου! Αν το δω κι αυτό ...

A propos, γιατί φύτεμα και όχι τοποθέτηση;
 

nickel

Administrator
Staff member
A propos, γιατί φύτεμα και όχι τοποθέτηση;

Επειδή η «τοποθέτηση» απαιτεί μια πληρέστερη και ακριβέστερη διατύπωση. Το «φύτεμα» μεταφέρει το αγγλικό (όπως το «ξέπλυμα» του laundering) και όλη την αγγλοσαξονική κουλτούρα της λέξης, οπότε λες ένα «του το φύτεψαν οι μπάτσοι» και ξεμπερδεύεις. Νομίζω ότι περιγράφω μια γνωστή πραγματικότητα — ακόμα και ως προς το σκέλος του ευπρεπισμού που θα ακολουθήσει με την εμφύτευση :) . Να σκεφτώ παραδείγματα; (Ευτυχώς «έκπλυση χρημάτων» δεν είδαμε ακόμα.)
 
?φυτικές αποδείξεις??

Forensic botany: using plant evidence to aid in forensic death ...
Cab Abstracts | Forensic botany: using plant evidence to aid in forensic death investigation. | Forensic botany is still an underutilized resource in ...
www.cababstractsplus.org/abstracts/Abstract.aspx?AcNo... - Similar
by HM Coyle - 2005 - Cited by 10 - Related articles - All 6 versions
 
Και το "του φυτέψανε" νεότερο είναι. Στα Εξάρχεια, την εποχή που η αστυνομία έκανε κωμική κατάχρηση της μεθόδου, όλο με κάτι γραμμάρια χασίς που ανακάλυπτε, λέγαμε "του χώσανε" στο αυτοκίνητο, στο σπίτι κλπ.
'Αλλωστε, όπως ακούγεται και στις πρόσφατες απομαγνητοφωνήσεις του "συνδικάτου", το "φύτεμα" παραμένει με τη σημασία του "σε τοποθετώ σταθεροποιημένο ώστε να αγναντεύεις τα ραδίκια από κάτω".
 
Top