metafrasi banner

pineberry = ανανοφράουλα

nickel

Administrator
Staff member
Σήμερα δοκίμασα αυτές εδώ τις φράουλες:


Παρόλο που η διαφήμιση λέει ότι πρόκειται για φράουλα με γεύση ανανά και γι' αυτό λέει ονομάστηκε pineberry (Φραουλανανάδες; Αναναδοφράουλες; Ανάουλες; Φραουνάδες; Ανανόμουρα;) , η γεύση είναι ξεκάθαρα αγριοφράουλα, σαν αυτές που είχα αγοράσει πριν καμιά δεκαριά χρόνια στην κεντρική αγορά της Βαρκελώνης και δεν τις έχω ξαναβρεί πουθενά. Όσο για την εμφάνιση, καλά είναι στη φωτογραφία, αλλά στην πραγματικότητα δείχνουν λίγο αρρωστιάρικα έτσι άσπρα. Βεβαίως λέει οι άσπρες φράουλες δεν είναι άγνωστες. Μπορεί. Στο σουπερμάρκετ όμως δεν τις βρίσκεις.

Καλημέρα!

Αφού δεν φτάνει που μπήκε στις Λέξεις της χρονιάς, ας το κάνουμε και νήμα.


Ευρήματα
 

SBE

¥
Εγώ είμαι πίσω με την επικαιρότητα, δεν είχα προσέξει ότι ήταν λέξη της χρονιάς. Αν κρίνω όμως από το ότι τα πουλάει μόνο ένα σουπερμάρκετ για δυο βδομάδες, σε μικρή ποσότητα, μάλλον δεν θα έχει διάδοση.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Εγώ είμαι πίσω με την επικαιρότητα, δεν είχα προσέξει ότι ήταν λέξη της χρονιάς. Αν κρίνω όμως από το ότι τα πουλάει μόνο ένα σουπερμάρκετ για δυο βδομάδες, σε μικρή ποσότητα, μάλλον δεν θα έχει διάδοση.

Λέει η Βίκι:
Due to small-scale farming, small berry size and low yield crop, the Pineberry has been marketed to European restaurants, bakeries and wholesale markets.
Επομένως, μάλλον δεν είναι αρκετή η παραγωγή.
 

basilis

New member
Εγώ έχω φάει τον κόσμο να βρω άσπρες φράουλες και δεν βρίσκω πουθενά (και όλοι γελάνε μόλις τους λέω ότι θέλω άσπρες φράουλες). Ξέρετε κανένα σουπερμάρκετ που να 'χει (και σε ποια περιοχή);

:woot:
 
Last edited by a moderator:
Top