metafrasi banner

picture password = εικονοκωδικός (πρόσβασης)

didge

New member

password picture

Μπορούμε να το αποδώσουμε ως κωδική εικόνα πρόσβασης; Θεωρώ μακρινάρι μια επιλογή όπως κωδικός πρόσβασης με εικόνα ή εικόνα ως κωδικός πρόσβασης. Εσείς τι πιστεύετε;
 

Cadmian

New member
Αν έχουμε (ή είχαμε, είναι λιγό πασέ πλέον) τα εικονομηνύματα, θα μπορούσαμε ενδεχομένως να έχουμε και τα εικονοσυνθήματα. Ή όχι;
 

nickel

Administrator
Staff member
(Μιλάω για password picture)

Τι είναι αυτό; Τι είναι η εικόνα ως κωδικός πρόσβασης; Σε βάζουν να ζωγραφίσεις για να μπεις κάπου;
 

didge

New member
Πρωτεργάτρια η Microsoft με το windows 8. Θα σου δίνουν τη δυνατότητα να εισέρχεσαι στο λειτουργικό σύστημα με τη χρήση εικόνων και όχι με τη χρήση χαρακτήρων. Εγώ το χρειάζομαι για το μενού κατασκευής ιστοτοπων wiki από άτομα με ειδικές ανάγκες/ικανότητες.
 

nickel

Administrator
Staff member
(Μιλάω για password picture)

Άρα εικόνα κωδικού (πρόσβασης). Και η ΕΛΕΤΟ: εικόνα διελευτηρίου.

Αν υπάρχει και picture password, εικονοκωδικός πρόσβασης.
 

didge

New member
Μου αρέσει πολύ το εικονοκωδικός πρόσβασης. Με την άδειά σου...
 

nickel

Administrator
Staff member
(Γίνεται αντιληπτό το μπέρδεμα...)

Προσοχή, πάντως: η φράση που τελειώνει σε picture περιγράφει την εικόνα (με τη συγκεκριμένη χρήση) και η φράση που τελειώνει σε password περιγράφει τον κωδικό που χρησιμοποιεί εικόνα.
 

didge

New member
Προσοχή, πάντως: η φράση που τελειώνει σε picture περιγράφει την εικόνα (με τη συγκεκριμένη χρήση) και η φράση που τελειώνει σε password περιγράφει τον κωδικό που χρησιμοποιεί εικόνα.

Οι ακόλουθες φράσεις νομίζω πως περιγράφουν τον κωδικό που χρησιμοποιεί εικόνα.
picture login password
picture login
picture password
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι. Το σκέτο login έχει, κανονικά, δύο σημασίες: μπορεί να είναι η διαδικασία σύνδεσης, μπορεί να είναι και βραχυγραφία για τον κωδικό σύνδεσης. Με προσοχή.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εμένα μ' αρέσει πολύ το διελευτήριο, γιατί κωδικοί μπορεί να υπάρχουν πολλοί, διελευτήριο μόνο ένα. Και έχει και τη βούλα...
 

LostVerse

Member
Εγώ το χρειάζομαι για το μενού κατασκευής ιστοτοπων wiki από άτομα με ειδικές ανάγκες/ικανότητες.

Για την ιστορία απλώς: ΑΜΕΑ = άτομα με αναπηρία.

Επίσης θα έλεγα κι εικονογραφημένος κωδικός. Αρχικά σκέφτηκα κι εικονικός, αλλά αυτό στα ελληνικά παραπέμπει σε virtual αντί για pictorial.
 

nickel

Administrator
Staff member
ΟΚ, αποκαταστάθηκε το μπέρδεμα, αποκαταστάθηκε και ο τίτλος. Και πάω να του προσθέσω: εικονοκωδικός. (Για την ΕΛΕΤΟ: εικονοδιελευτήριο)
 

didge

New member
ΟΚ, αποκαταστάθηκε το μπέρδεμα, αποκαταστάθηκε και ο τίτλος. Και πάω να του προσθέσω: εικονοκωδικός. (Για την ΕΛΕΤΟ: εικονοδιελευτήριο)

Ευχαριστώ και συγνώμη για τη σύγχυση!

Again :up: για το εικονοκωδικός αλλά και για το εικονοσύνθημα του Cadmian.

Μόλις συμπεριέλαβα και το εικονοδιελευτήριο στο γλωσσάρι μου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Παλιά υπήρχε και το συνθηματικό, αλλά πλέον η μάχη στα επίσημα κείμενα δίνεται ανάμεσα σε Microsoft και ΕΛΕΤΟ.
 

didge

New member
Παλιά υπήρχε και το συνθηματικό, αλλά πλέον η μάχη στα επίσημα κείμενα δίνεται ανάμεσα σε Microsoft και ΕΛΕΤΟ.

Πρέπει να φροντίσουμε να κερδίσει τη μάχη η ΕΛΕΤΟ...:devil:
 
Εγώ αισθάνομαι χαμένος, όπως κι αν κερδίσει. Το βλέπω σαν να έχω να διαλέξω ανάμεσα στο να εκνευριστώ απ' την βλακεία και στο να την ακούσω.
 
Top