metafrasi banner

performance

@Ambrose: Έχεις δίκιο ότι, στα συγκεκριμένα συμφραζόμενα, το (επι)τελεστής είναι μάλλον άστοχο: θα προτιμούσε κανείς το από παλιά καθιερωμένο ερμηνευτής. Όπως όμως λέει ο nickel, είναι όλα θέμα σερβιρίσματος. Αν το πρωτότυπο λέει, για παράδειγμα, «a performing tradition from Homer to the pantomime», νομίζω ότι η ελληνική απόδοση σηκώνει το (αναντίρρητα βαρυστόμαχο σε άλλα συμφραζόμενα) «παραδοσιακές επιτελεστικές τεχνικές από τον Όμηρο ώς την παντόμιμο όρχηση».

Nickel: μερσί για το κομπλιμάν! Ο σεφ δεν είναι καθόλου σίγουρος ότι δεν του καίγεται το φαΐ την ώρα που γράφει αυτές τις αράδες, αλλά αν του πετύχει η συνταγή και βγει το βιβλίο, θα σου στείλει εξάπαντος αντίτυπο.
 

nickel

Administrator
Staff member
...Ακόμα και την πιο ωραία συνταγή να έχεις φτιάξει για αρνάκι κορντολέ στο φούρνο...
Εμένα πάλι μου φαίνεται περίεργο που ακόμα δεν μου ζήτησε κανείς τη συνταγή για αρνάκι κορντολέ στο φούρνο.
 
nickel: Ακόμα την περιμένουμε εκείνη τη συνταγή για το αρνάκι κορντολέ! Έχω κι εγώ μια καταπληκτική για γλαρόσουπα με μαρούλια ριγανάτα...
 

nickel

Administrator
Staff member
Είσαι νέος, τουλάχιστον εδώ μέσα, οπότε δεν γνωρίζεις ότι, ακόμα κι αν υπήρχε αρνάκι κορντολέ, κανένας δεν θα εμπιστευόταν δική μου συνταγή. Οι περισσότεροι εδώ γνωρίζουν ότι, στη διατροφική διαδικασία, είμαι αυστηρά τοποθετημένος στο καταληκτικό της στάδιο. Οπότε κανένας άλλος δεν αναρωτήθηκε τι είναι αυτό το αποκύημα της φαντασίας μου, ούτε καν είχαν την περιέργεια να ρωτήσουν, δεν ξέρω αν μπήκαν καν στον κόπο να το γκουγκλάρουν, γιατί ακόμα κι αν υπήρχε κάποιος περίεργος, από άλλον θα ζήταγε τη συνταγή. Ένα σαχλό αστείο ήταν, που αν το είχε κάνει η Αλεξάνδρα, κάποιοι θα τσιμπούσαν. Στη δική μου περίπτωση, ούτε να τσιμπήσουν δεν θέλουν.
 
nickel: Τελικά το αρνάκι κορντολέ πάει πολύ με μαρούλια ριγανάτα και γλαρόσουπα για πρώτο πιάτο. Όπως το είχα υποψιαστεί...:)
 
Δυστυχώς, σχεδόν όλοι έτσι το λένε και αυτός είναι πλέον ο δόκιμος και άμεσα αναγνωρίσιμος όρος.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν νομίζω να έχεις χάσει επεισόδια, έτσι το ξέρω κι εγώ. Εκτός αν θέλεις να το μπερδέψεις με το performing arts...
 
Top