metafrasi banner

paint oneself into a corner = αυτοεγκλωβίζομαι

nickel

Administrator
Staff member
Σε κάποιο άλλο νήμα πήγα κι έγραψα αυθόρμητα «στριμώχνομαι μόνος μου στη γωνία». Μετέφραζα το αγγλικό, οπότε αναρωτιέμαι: έχουμε άλλο δικό μας; Βάζω μόνος μου προβλήματα στο κεφάλι μου;




Wiktionary:
paint oneself into a corner
1. (idiomatic) To create a predicament or problem for oneself; to do something that leaves one with no good alternatives or solutions.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Δυο πρώτα αυθόρμητα:

Βάζω το κεφάλι μου στον ντορβά (αλλά, πέρα από την εικόνα της στρουθοκαμήλου, είναι πραγματικά κάτι περισσότερο από το απλό διακινδυνεύω σοβαρά του ΛΚΝ);

Βγάζω τα μάτια μου με τα δάχτυλά μου (αυτό έχει σίγουρα τη χαζομάρα...)

Edit: Αλλά τι το κακό έχει το «στριμώχνομαι μόνος μου στη γωνία»; Δεν είναι σαφέστατη η εικόνα που περιγράφει;
 

daeman

Administrator
Staff member
Συμφωνώ, Δρ7χ, για το στριμώχνομαι μόνος μου στη γωνία, είναι παραστατικό και μου φέρνει και πυγμαχικούς συνειρμούς, στα σκοινιά.
Και για το δεύτερο που λες, προσθέτω μια παραλλαγή που μου αρέσει: Βάζω τα χεράκια μου και βγάζω τα ματάκια μου.
Κάτι με τρώει, κάτι άλλο αντίστοιχο μου φαίνεται πως έχουμε, αλλά δεν κατεβάζει τώρα ιδέες το ξερό μου...
 

nickel

Administrator
Staff member
Edit: Αλλά τι το κακό έχει το «στριμώχνομαι μόνος μου στη γωνία»; Δεν είναι σαφέστατη η εικόνα που περιγράφει;
Όταν το έγραφα, είχα στο μυαλό μου τον ιδιωματισμό και την εικόνα. Στα ελληνικά όμως δεν υπάρχει η λεπτομέρεια τού «paint myself into a corner». Θα είχε την ίδια ενάργεια κάτι σαν «πήγα και χώθηκα μόνος μου στο αδιέξοδο». Αλλά αυτό που λέμε (ή ένα απ' αυτά που λέμε) το έπιασες: έβαλα τα χεράκια μου κι έβγαλα τα ματάκια μου.

Α, συμφωνεί κι ο έτερος Καππαδόκης. Οπότε πάω να ασχοληθώ μ' αυτό τώρα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Θα μου επιτρέψεις μια μικρή γεωγραφική παρατήρηση, Νίκελ; Δεν είμαι Καππαδόκης, αλλά Κρης εν Τρίκκη!:p Άλλωστε, η Λυκία απέχει αρκετά από την Καππαδοκία. ;) Πάω τώρα να "βαφώ στη γωνία μου"...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Κι άλλες εικόνες αυτοεγκλωβισμού στα αδιέξοδα:

Στριμώχτηκα μόνος μου στον τοίχο... (αν κι αυτό με τα σχοινιά του Δαιμάνιου μου αρέσει καλύτερα)
Κατέληξα στην άκρη του γκρεμού...
Έφτασα στο τέλος του δρόμου...

Προσθήκη: Εμ, πήγα και τόφαγα το γκολάκι στο ενενηνταφεύγα...
 

daeman

Administrator
Staff member
Κι άλλες εικόνες αυτοεγκλωβισμού στα αδιέξοδα:

Στριμώχτηκα μόνος μου στον τοίχο... (αν κι αυτό με τα σχοινιά του Δαιμάνιου μου αρέσει καλύτερα)
Κατέληξα στην άκρη του γκρεμού...
Έφτασα στο τέλος του δρόμου...

Προσθήκη: Εμ, πήγα και τόφαγα το γκολάκι στο ενενηνταφεύγα...

Αυτογκόλ, στην ποδοσφαιρική, είναι αυτό που ψάχνουμε!
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ το «αυτοεγκλωβίστηκα» έψαχνα, αλλά και το «αυτογκόλ» εδώ μέσα ανήκει. Για κοίτα πόσα προέκυψαν από μια γελοιογραφία...
 

daeman

Administrator
Staff member
Εγώ το «αυτοεγκλωβίστηκα» έψαχνα, αλλά και το «αυτογκόλ» εδώ μέσα ανήκει. Για κοίτα πόσα προέκυψαν από μια γελοιογραφία...

They call it stormy Monday, but Tuesday's (brainstorming is) just as good...
 
Χωρίς να θέλω να το παίξω ψείρας, το αυτογκόλ και τα λοιπά δεν είναι πιο ταιριαστά στο shot myself in the foot;
Αλλά δεν μου έρχεται και κανένα πιο καλό.
 

israfel

New member
αν το νήμα ήταν παιδάκι θα πήγαινε δημοτικό, δεν είμαι σίγουρη αν το έθιμο απαγορεύει να γράφουμε ό,τι μας έρχεται ή όχι (αν θέλετε μου λύνετε την απορία)

όμως μου ήρθαν στο μυαλό τα 'σκάβω το λάκκο μου'
[προσθήκη:] και 'υπογράφω την καταδίκη μου'

φαντάζομαι όμως αναφέρονται σε πιο βαριές βλάβες :p και μάλλον δεν κολλάνε παντού
αλλά τα κάνουμε μόνοι μας και αναγκαζόμαστε κατόπιν να αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα
 

nickel

Administrator
Staff member
Σκάβω ο ίδιος το λάκκο μου, αυτοϋπονομεύομαι. Είναι κάπως πιο δυνατό από το αυτοεγκλωβίζομαι. Όλα πάντως μέσα σε ένα αυτοκαταστροφικό πλαίσιο.
 

SBE

¥
Χρειάζεται το ίδιος; ΟΚ, προσθέτει έμφαση, αλλά σκάβω= εγώ σκάβω, αυτοπροσώπως, ο ίδιος, με τα χέρια μου κλπ
 

nickel

Administrator
Staff member
Για έμφαση και μόνο. Διότι καλό είναι να φανεί ότι δεν σκάβεις το λάκκο σου για να κάνεις οικονομία και να μην ξοδεύεις τα λεφτά σου σε νεκροθάφτες, αλλά από κακό υπολογισμό, δυσπροσαρμοστικότητα, ιδεολογική δυσκαμψία (ideological rigor mortis) και άλλα παρόμοια αυτοκαταστροφικά γνωρίσματα. :-)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
αν το νήμα ήταν παιδάκι θα πήγαινε δημοτικό, δεν είμαι σίγουρη αν το έθιμο απαγορεύει να γράφουμε ό,τι μας έρχεται ή όχι (αν θέλετε μου λύνετε την απορία)
Γράφε εσύ και μη σε μέλλει... :) Και καλωσόρισες.
 

pontios

Well-known member
Καλημέρα.
Το αυτοπαγιδεύομαι δεν αξίζει καμία αναφορά;
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα.
Το αυτοπαγιδεύομαι δεν αξίζει καμία αναφορά;
Καλημέρες.
Ίσως θεωρούσαμε αυτονόητο ότι κάποιος το έχει αναφέρει ως τώρα. :)
 

pontios

Well-known member
Καλημέρες.
Ίσως θεωρούσαμε αυτονόητο ότι κάποιος το έχει αναφέρει ως τώρα. :)

Ναι - και γι 'αυτό φρόντισα να τσεκάρω καλά ότι δεν είχε ήδη αναρτηθεί/αναφερθεί. :)

By the way, "I've snookered myself/to snooker oneself" has virtually the same meaning ...... αυτοσνουκερίστικα ;)
 
Top