metafrasi banner

origami = οριγκάμι, χαρτοδιπλωτική

nickel

Administrator
Staff member
Αποκλείεται να θυμηθώ πώς το λέγαμε, γιατί δεν νομίζω ότι του είχαμε δώσει όνομα, απλώς φτιάχναμε και παίζαμε. Είναι περίεργο και που το θυμάμαι σαν παιχνίδι μετά απ' όλον αυτό τον καιρό.


Οι Γάλλοι το λένε αλατιέρα (salière) επειδή φτιάχνει τέσσερις θηκούλες (πρέπει να το δείτε ανάποδα, όχι όπως στη φωτογραφία). Οι Άγγλοι το λένε saltcellar ή fortune teller, επειδή, όπως κι εμείς, το χρησιμοποιούν σαν ένα είδος αμπεμπαμπλόμ. Γράφεις κάτι στις οκτώ εσωτερικές επιφάνειες του χαρτιού που έχουν σχηματιστεί, βάζεις τέσσερα δάχτυλα στις θήκες και ανοιγοκλείνεις την κατασκευή, μια κάθετα μια οριζόντια, εκθέτοντας κάθε φορά τις 4 από τις 8 επιφάνειες. Κάποιος έλεγε έναν αριθμό, το ανοιγόκλεινες τόσες φορές και έφτανες σε κάποιο συμπέρασμα, που δεν θυμάμαι πώς έβγαινε. Στο πρώτο βιντεάκι το ονομάζει και Heaven & Hell, επειδή το αξιοποιεί μονάχα σε επίπεδο οριζόντιο-κάθετο, αλλά δεν θυμάμαι να το παίζαμε έτσι.

Έγινε ερώτηση για το όνομά του στο γαλλικό φόρουμ του Proz.com, αλλά θα ήθελα κι εγώ πολύ να μάθω αν είχε όνομα. Είδα και σε κάποιο φόρουμ να το συζητάνε, αλλά δεν θυμήθηκαν ούτε εκεί όνομα, χωρίς να έχουν τις δικές μου χρονικές αποστάσεις από το αντικείμενο.

(Στο πρώτο γιουτιουμπάκι έχει πλάκα η παρέμβαση της πανίδας, που θα 'λεγε κι ο Μαρίνος.)



 
Top