Nuevo Tolima, Guaviare

Αυτό το ερώτημα δεν είμαι σίγουρη σε ποια κατηγορία πρέπει να μπει. Δεν ψάχνω απόδοση, είναι πραγματολογικό.
Και το Τολίμα και το Γκουαβιάρε είναι διαμερίσματα της Κολομβίας, απ' ό,τι βλέπω. Άρα αυτή η πληροφορία δεν μπορεί να επιγράφεται "ΝΕΟ ΤΟΛΙΜΑ, ΓΚΟΥΒΙΑΡΕ". Θα ήταν σαν να λέγαμε "ΑΤΤΙΚΗ, ΧΑΝΙΑ".
Νέο Τολίμα, δε, ή Παλιό Τολίμα, δεν βρίσκω πουθενά. Αλλά ακόμα κι αν έβρισκα, μάλλον στο Τολίμα θα ανήκε.
Καταλαβαίνει κανείς πού τελικά βρίσκονται αυτές οι βραχογραφίες και τι είναι αυτό το Νέο-Νουέβο; Μήπως γνωρίζει κανείς από Κολομβία;

(υπάρχει και η περίπτωση η απάντηση να είναι μπροστά μου, αλλά δεν τη βλέπω αυτή τη στιγμή). Ούτε άλλο χάρτη θέλω να δω, αλλά οι βλακείες πληρώνονται.:)

NUEVO TOLIMA, GUAVIARE
Created thousands of years ago, these rock paintings are the work of indigenous Indians.


(Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί, ακόμα κι αν δε βρει απάντηση.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Συμβολή με κάποιους συνδέσμους:



Νουέβο Τολίμα, Γουαβιάρε Γκουαβιάρε
 
Δηλαδή απλώς βραχυκύκλωσα - ένα Νουέβο Τολίμα μπορεί άνετα να βρίσκεται στο Γκουαβιάρε. ΟΚ.
Νίκο, το -α- μου ξέφυγε, αλλά γιατί όχι Γκ-; Συμβουλεύτηκα κι αυτό το νήμα. (Εδώ είναι στην αρχή της λέξης.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Ναι, Γκουαβιάρε είναι, σύμφωνα και με το forvo.
 

daeman

Administrator
Staff member
Φαίνεται πως η Τολίμα είναι μεν διοικητική περιφέρεια της Κολομβίας (όπως η Σμύρνη / İzmir είναι επαρχία της Τουρκίας), αλλά το Νουέβο Τολίμα είναι τοποθεσία στην περιφέρεια Γκουαβιάρε (όπως η Νέα Σμύρνη είναι περιοχή / δήμος της Αθήνας).

Βραχοεικονογράφηση:

DSCN3311ed.jpg
 
Last edited:
Top