metafrasi banner

multicenter clinical trial = πολυκεντρική κλινική δοκιμή

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους! (Μη μου πει κανείς «καλό χειμώνα», τον έφαγα λάχανο)

Ξέρει κανείς αν υπάρχει παγιωμένη απόδοση του όρου στον τίτλο; Ευχαριστώ!

http://en.wikipedia.org/wiki/Multicenter_trial

Έδιτ: ξέχασα: Η ΕΕ λέει «πολυκεντρική κλινική δοκιμή».
 

Bear

¥
Πολυκεντρική

...από σύμβαση μελέτης

WHEREAS, so and so is sponsoring a multi-centre clinical study involving patients on 1234 (the Product) to be entitled " A Dose-Blind, Multicenter, Extension Study to Determine the Long-Term Safety and Efficacy of Two Doses of 1234 Monotherapy in Subjects with Relapsing-Remitting Multiple Sclerosis " (the Study);

ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ, η τάδε ενεργεί ως χορηγός σε πολυκεντρική κλινική μελέτη η οποία αφορά ασθενείς υπό θεραπεία με 1234 (το Προϊόν) με τίτλο "Τυχαιοποιημένη, Πολυκεντρική, Διπλή Τυφλή, Ελεγχόμενη με Placebo, Μελέτη Σύγκρισης Δόσης για τον Καθορισμό της Αποτελεσματικότητας και της Ασφάλειας του 1234 σε Συμμετέχοντες με Υποτροπιάζουσα-Διαλείπουσα Σκλήρυνση Κατά Πλάκας" (η Μελέτη)∙
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ευχαριστώ :) (όσο για τα μεταλλαγμένα νομικά κείμενα, όπως βλέπεις, σε νιώθω... :(:))
 
Καλημέρα Παλάβρα μας

Μόλις επέστρεψα από μίνι διακοπές και έχω την ίδια άποψη για το «καλό χειμώνα», οπότε δεν πρόκειται να το ακούσεις από εμένα.

Πολυκεντρική κλινική δοκιμή είναι η παγιωμένη απόδοση που ζητάς.
 
Άσχετα από το τι λέει η ΕΕ, το σινάφι των γιατρών χρησιμοποιεί πολύ πιο συχνά την απόδοση πολυκεντρική κλινική μελέτη.
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]
Μόλις επέστρεψα από μίνι διακοπές και έχω την ίδια άποψη για το «καλό χειμώνα», οπότε δεν πρόκειται να το ακούσεις από εμένα.
[...]

+1 Katerina και Palavra.
Καλό χειμώνα λέμε μόνο με τα πρώτα χιόνια ή στις 21 Δεκεμβρίου, στο χειμερινό ηλιοστάσιο, όπως μαθαίναμε στο σχολείο ότι αρχίζει ο χειμώνας, όποιο έρθει πρώτο!!

Σίγουρα θα βρούμε κι άλλους που σιχαίνονται την πρόωρη αυτή ευχή. Δεν ξεκινάμε μια ψυχοκεντρική κλινική μελέτη, γιατρέ μου;:p
 

Zazula

Administrator
Staff member
Άσχετα από το τι λέει η ΕΕ, το σινάφι των γιατρών χρησιμοποιεί πολύ πιο συχνά την απόδοση πολυκεντρική κλινική μελέτη.
Γενικά κι εγώ στα κείμενά μου βρίσκω πολύ συχνότερα το multicenter clinical study.
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλημέρα και καλή βδομάδα σε όλους! (Μη μου πει κανείς «καλό χειμώνα», τον έφαγα λάχανο)
...

...
Μόλις επέστρεψα από μίνι διακοπές και έχω την ίδια άποψη για το «καλό χειμώνα», οπότε δεν πρόκειται να το ακούσεις από εμένα.
...

+1 Katerina και Palavra.
Καλό χειμώνα λέμε μόνο με τα πρώτα χιόνια ή στις 21 Δεκεμβρίου, στο χειμερινό ηλιοστάσιο, όπως μαθαίναμε στο σχολείο ότι αρχίζει ο χειμώνας, όποιο έρθει πρώτο!

Σίγουρα θα βρούμε κι άλλους που σιχαίνονται την πρόωρη αυτή ευχή. Δεν ξεκινάμε μια ψυχοκεντρική κλινική μελέτη, γιατρέ μου;
Η ευχή "καλό χειμώνα" είναι παντελώς ηλίθια. Πρώτον γιατί δίνεται μετά τον Δεκαπενταύγουστο και δεύτερον γιατί παίζει να είναι η μόνη εποχή για την οποία ευχόμαστε, πλην όσων κατεβάζουν παντζούρια το καλοκαίρι κι εύχονται καλό καλοκαίρι (π.χ. σχολεία). Δηλαδή είναι ευχή αποχαιρετισμού περισσότερο. Το "καλό χειμώνα", πάλι, είναι ευχή μιζέριας. Επειδή ο άλλος τελείωσε τις διακοπές του και αισθάνεται μίζερα, βγάζει την μιζέρια του για την επιστροφή στην ρουτίνα.
...

Για όσους εύχονται από Αύγουστο «καλό χειμώνα»* :down: :
...

Καλό καλοκαίρι σε όλους! :D
Το θέρος καλά κρατεί, ο τρύγος έχει στην ουρά του καζανέματα, πίσω έχει ο γάιδαρος την ουρά και το θέρος το μικρό καλοκαιράκι...

* Όσοι εύχεστε από Μάρτη «καλό καλοκαίρι», πείτε μου τι πίνετε να κεράσω κι όσοι το Σεπτέμβρη «καλή χρονιά», χίλιες χρονιές να ζήσετε!


a multifaceted psychocentric clinical study
 
Top