metafrasi banner

mint = δυόσμος (στη μαγειρική)

Οι νοικοκυρές πού βάζουν μέντα; Στα κοκτέιλ;

Το μοχίτο έχει άλλη χάρη με μέντα. Μάλιστα, ξέρω κάποιον που λέει "αν ήθελα δυόσμο, θα παράγγελνα κεφτεδάκια".
 

nickel

Administrator
Staff member
Το μοχίτο έχει άλλη χάρη με μέντα. Μάλιστα, ξέρω κάποιον που λέει "αν ήθελα δυόσμο, θα παράγγελνα κεφτεδάκια".
Μου φαίνεται ότι η επόμενη επίσκεψή μου στον Βασιλόπουλο θα προσλάβει λίαν ενδιαφέρουσες διαστάσεις. Πείτε κι άλλα, πείτε κι άλλα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Το μοχίτο έχει άλλη χάρη με μέντα. Μάλιστα, ξέρω κάποιον που λέει "αν ήθελα δυόσμο, θα παράγγελνα κεφτεδάκια".
Τώρα ξέρω γιατί θ' αγοράσω μέντα την επόμενη φορά που θα πάω στον Βασιλόπουλο :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Πάντως, επειδή το ζήτημα του μοχίτο έχει ξανασυζητηθεί (δείτε #8), εγώ θα δοκιμάσω τον Βασιλόπουλο ζητώντας καλοβότανο: yerba buena.
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω. Εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μέντα σε τίποτα. Έχω δει πάντως μια συνταγή σε περιοδικό από Έλληνα σεφ που χρησιμοποιούσε μέντα σε κάποια σάλτσα για ψητό αρνί, και αναρωτήθηκα μήπως πήρε την ιδέα της συνταγής από κανένα ξένο βιβλίο μαγειρικής και την πάτησε και αυτός με το mint/μέντα/δυόσμο.
Δεύτερος γύρος, αρνίσιος, με μέντα (το καημένο το ζωντανό...):

Οβελίξ, πιες την μπίρα σου γιατί θα κρυώσει. :)
Με συγχωρείτε αλλά εγώ, που όλες μου τις γνώσεις μαγειρικής (όπως και όλα μου τα Λατινικά) τα έμαθα από τον Αστερίξ, θα διαφωνήσω μαζί σας: εκεί δεν ήταν που σερβίρανε τους κατάδικους στα λιοντάρια με σάλτσα μέντας; :-D :-D :-D
Και όχι μόνο. Δες κι εδώ. Όμως αυτό δε λύνει τίποτα,
γιατί έχει κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν μανιτάρια, κι είν' αρκετοί οι μεταφραστές με τα μαργαριτάρια. :twit:


Το μοχίτο έχει άλλη χάρη με μέντα. Μάλιστα, ξέρω κάποιον που λέει "αν ήθελα δυόσμο, θα παράγγελνα κεφτεδάκια".

Σωστός! :up: Κι αν ήθελα κύμινο, σουτζουκάκια.
Για μοχίτα, λέω να πάω στην Άκρη τόπου, στη Μήλο. Απόλαυση να πίνεις δροσερά μοχίτα βλέποντας το πλοίο να φεύγει κι εσύ να παραμένεις. Αλλά και όταν φεύγεις, ένα μοχίτο για το δρόμο γλυκαίνει την πίκρα. Πάντα με μαύρη ζάχαρη από ζαχαροκάλαμο· όχι λευκή κρυσταλλική από τεύτλα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Την κάνω λικεράκι. :)

Nαι, πίπερμαν.

Peppermint Bernie went to the fair
Gathering herbs all the way there
But she lost her head
when mojitos were served
Yerba buena was too much to bear

:p


'Cause the ad rocks and I want a mojito! :cool: Let's do the mojo mojito.
 
Last edited:

bernardina

Moderator
Nαι, πίπερμαν.

Peppermint Bernie went to the fair
Gathering herbs all the way there
But she lost her head
when mojitos were served
Yerba buena was too much to bear

:p



'Cause the ad rocks and I want a mojito! :cool: Let's do the mojo mojito.

Old boy Goose bought a new pontoon
Roll out now, hit the lake by noon
You bring the drinks and I'll crank the tunes

The booze cruise, summer groove
I wanna see your booty move
Looks like you need another
So let me mix you up a Redneck Margarita
You know the one just straight tequila #not ;)
All aboard we're cutting loose
So come on jump on
The booze cruise

(Hey! That was not the deal!):mad:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Για πρώτη φορά συνάντησα σε ταινία το αντίστροφο λάθος (δυόσμος αντί για μέντα) και μάλιστα εντελώς αδικαιολόγητο. Στο Parent Trap της Disney, λένε στα αγγλικά "peppermint" και ο υπότιτλος γράφει "δυόσμος".
 
Top