metafrasi banner

metaheuristic algorithm = μεταευρετικός αλγόριθμος, μεθευρετικός αλγόριθμος

nikosl

Member
Είδα σήμερα ότι από τον Κλειδάριθμο κυκλοφορεί βιβλίο με τίτλο: Μεθευρετικοί και Εξελικτικοί Αλγόριθμοι σε Προβλήματα Διοικητικής Επιστήμης.

Η γουΐκη δίνει για τους metaheuristic

In computer science, metaheuristic designates a computational method that optimizes a problem by iteratively trying to improve a candidate solution with regard to a given measure of quality. Metaheuristics make few or no assumptions about the problem being optimized and can search very large spaces of candidate solutions. However, metaheuristics do not guarantee an optimal solution is ever found. Many metaheuristics implement some form of stochastic optimization.

Στο γκουγκλ εμφανίζονται και αποτελέσματα μετα-ευρετικοί/μεταευρετικοί αλγόριθμοι. Τα κρατάμε κι αυτά; Εγώ προτείνω ναι (αλλά δεν τό'βαλα στον τίτλο).
 
Με ξενίζει λίγο το μεθευρετικός -προσωπικά θα έβαζα μεταευρετικός, που βλέπω ότι είναι και συχνότερο.

Έχω και άποψη πάνω σε αυτό: το νέο μετα- είναι κάτι διαφορετικό από την αρχαία πρόθεση, οπότε πρέπει να μη δασυνθεί.

Άσε που έτσι κι αλλιώς η δάσυνση έχει ατονήσει (να μην παραθέτω παραδείγματα).
 

nikosl

Member
συμφωνώ μαζί σου, και στο μετά/μεθ και στα γενικά της δάσυνσης: πενταήμερη λέω, όχι πενθήμερη. Όμως δεν μου έλαχε εμένα να το μεταφράσω. Έφτιαξα το νήμα για να καταγραφεί ότι στον μόνο τίτλο βιβλίου που κυκλοφορεί στα ελληνικά επιλέχτηκε το μεθευρετικός.
 

nikosl

Member
όμως πώς έβγαλες ότι είναι συχνότερο το μεταευρετικός; το γκουγκλ δεν μου δίνει ξεκάθαρη εικόνα.
 

nickel

Administrator
Staff member
μεθευρετικός κ.λπ. (αφαιρέθηκε ο τίτλος του βιβλίου)
μεταευρετικός κ.λπ. Κάπου τριπλάσια

Να προσθέσουμε ότι έχουμε (κυρίως) μεταϊστορία και μεταϊστορικόςμετα-ιστορικός) για τα meta-history, meta-historic.

Στον τίτλο θα έβαζα πρώτο το μεταευρετικοί, αλλά δεν είμαι έτοιμος να πετάξω το μεθευρετικοί.
 

nikosl

Member
μάλλον βιάστηκα στην καταμέτρηση. Καλύτερα θα ήταν με πρώτο τον μεταευρετικό. και συγγνώμη για την αγγαρεία.
 
Top