metafrasi banner

march to (the beat of) (one's) own drum

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
To Free Dictionary εξηγεί:

march to (the beat of) (one's) own drum

To do something, act, or behave in a manner that does not conform to the standard, prevalent, or popular societal norm. My brother's eschewed the idea of a full-time career and has had every oddball job you could think of, but then he's always been happy marching to the beat of his own drum. Look, I respect the fact that you like to march to your own drum, but do you have to make a point of doing everything in a counter-cultural way?

Θα έλεγα ότι είναι κάτι περισσότερο από το απλό να κάνεις του κεφαλιού σου, ίσως να κάνεις του κεφαλιού σου αδιαφορώντας για το τι λένε οι άλλοι.

Όμως μπορούμε να σκεφτούμε κάτι με μικρότερο δείκτη μπλα μπλα;
 

bernardina

Moderator
Κάνω του κεφαλιού μου είναι, κατά τη γνώμη μου, ό,τι κοντινότερο.
 
κάνεις το δικό σου

Νομίζω ότι η φράση "κάνω το δικό μου" είναι ελαφρώς πιο ουδέτερη όσον αφορά τα συναισθήματα/κρίση του ομιλούντος προς αυτόν που "κάνει το δικό του" (το "κάνει του κεφαλιού του" εκφράζει και μια κάποια απόρριψη), και γι' αυτό μάλλον καλύπτει περισσότερες περιπτώσεις.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Από το νήμα march (walk) to the beat of a different drummer (15-3-2012):

Σφυρίζει τον δικό του σκοπό / χορεύει με τη δική του μουσική / πορεύεται με τον δικό του ρυθμό.

προφανώς επηρεασμένα από το μπιτ και τη συσχέτιση με τη μουσική.

Ωστόσο, τώρα που το βλέπω εδώ, θα προτιμούσα κάτι σαν αυτό του Νίκελ:


ή κάτι σαν χαράζει δική του πορεία, σε αντιδιαστολή με την πεπατημένη (του ρυθμού των άλλων), για να έχει και το «that does not conform to the standard, prevalent, or popular societal norm» του ορισμού.


Αν θέλουμε μικρότερο δείκτη μπλαμπλά, χωρίς το χρώμα της μεταφοράς όμως:

...
Με μία λέξη: αυτονομείται. Με δύο: δρα αυτόνομα.
...


Συ μου χάραξες πορεία - Γιώτα Λύδια

 
Top