mainstream children = το μέσο παιδί

Καλησπέρα σας αγαπητοί φίλοι.

Από την ομιλία του Ben Goldacre:


And the claim was fish oil pills improve school performance and behavior in mainstream children.


Πώς θα το μεταφράζατε εδώ, αυτό το mainstream;

Ο χρονισμός, έχει ως εξής:

05:16 -05:18 And the claim was fish oil pills improve school performance and behavior


05:18- 05:20 in mainstream children.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 
Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι του μέσου παιδιού (ή ενδεχομένως του μέσου μαθητή, αν τα συμφραζόμενα επικεντρώνουν στο σχολείο).
 
Πολύ καλή η πρότασή σου. Δύο άτομα κολλήσαμε και δεν πήγε το μυαλό μας. Ευχαριστώ!
 

Jacquelineditor

New member
I would translate this as "παιδιά τής γενικής κοινωνίας" (δηλαδή, δεν είναι ξένοι, δεν έχουν προβλήματα ψυχολογικά, κλπ.)
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα, ακριβοθώρητη.
Έχουμε σοβαρό πρόβλημα με το mainstream, όπως θα ξέρεις (ίσως επειδή είμαστε λαός των άκρων, του ύψους και του βάθους — τελευταίως, πολύ του βάθους). Πέρα από πλάκες, αυτή η «γενική κοινωνία» δεν ξέρω κατά πόσο δίνει στον μέσο ακροατή να καταλάβει το αγγλικό. Από περιέργεια κοιτάζω στο Γκουγκλ τι αποδόσεις έχουν προτείνει για το mainstream society και τίποτα δεν είναι τόσο συνηθισμένο όσο το αγγλικό:

mainstream society = κοινωνία της κυρίαρχης τάσης (Γλωσσάρι του Πανεπιστημίου του Αιγαίου)
Σε διατριβή: κυρίαρχη κοινωνική ομάδα
κοινωνία της πλειοψηφίας
British mainstream society = βασική βρετανική κοινωνία
participation in mainstream society = συμμετοχή στις βασικές εκδηλώσεις της κοινωνίας (ΕΕ)

Το «μέσο παιδί» εμένα με καλύπτει. Με το mainstream society δεν ξέρω τι γίνεται τώρα...
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] Από περιέργεια κοιτάζω στο Γκουγκλ τι αποδόσεις έχουν προτείνει για το mainstream society και τίποτα δεν είναι τόσο συνηθισμένο όσο το αγγλικό:

mainstream society = κοινωνία της κυρίαρχης τάσης (Γλωσσάρι του Πανεπιστημίου του Αιγαίου)
Σε διατριβή: κυρίαρχη κοινωνική ομάδα
κοινωνία της πλειοψηφίας
British mainstream society = βασική βρετανική κοινωνία
participation in mainstream society = συμμετοχή στις βασικές εκδηλώσεις της κοινωνίας (ΕΕ)

Το «μέσο παιδί» εμένα με καλύπτει. Με το mainstream society δεν ξέρω τι γίνεται τώρα...

Το κύριο ρεύμα της κοινωνίας ρέει σε σχετική αφθονία και με ευρήματα από καλές πηγές. Παρότι κατά λέξη μετάφραση, δεν με ξενίζει, γιατί η εικόνα του ποταμού με τους παραποτάμους και τις διακλαδώσεις του μου φαίνεται οικεία.
 
Top