metafrasi banner

machine-readable = μηχανοαναγνώσιμος, μηχαναναγνώσιμος ή μηχαναγνώσιμος;

nickel

Administrator
Staff member
machine-readable = μηχανοαναγνώσιμος, μηχαναναγνώσιμος ή μηχαναγνώσιμος;

Τα πρώτα δύο, από μηχανή + αναγνώσιμος, φαίνονται να είναι κανονικά σχηματισμένα. Το πρώτο είναι πιο πολύ στη μόδα, π.χ.
αλληλασφάλεια αλλά αλληλοαναίρεση
αυτασφάλιση αλλά αυτοάμυνα
εντομοαπωθητικό
ηλεκτροακουστική
κεντροαριστερός
μεγαλοαστός
φωταγωγός
αλλά φωτοαγωγιμότητα

Άρα δεν χρειάζεται να μπούμε στον πειρασμό γι' αυτό το μηχαναναγνώσιμος, που λόγω επανάληψης οδήγησε στο μισερό μηχαναγνώσιμος, το οποίο, ομολογώ, ακούγεται πολύ πιο χαριτωμένο από το μακρινάρι, το μηχανοαναγνώσιμος.

Ευρήματα:
έκδοση μηχανοαναγνώσιμων διαβατηρίων
ψηφία ελέγχου της μηχανοαναγνώσιμης γνώσης (;)
Το λογισμικό αποτελείται από μηχανοαναγνώσιμες οδηγίες
μηχανοαναγνώσιμο κείμενο

Λιγοστά, μετρημένα στα πόδια ενός χταποδιού.

Αν πιάσουμε τώρα τα μισερά, τα μηχαναγνώσιμα, ξεπερνούν τα 40 (σε ΕΕ, Ιόνιο και άλλα πανεπιστήμια, ΕΛΕΤΟ κ.α.).

Τι κάνουμε; Δεχόμαστε την περικομμένη και διαδεδομένη μορφή (θυμίζει «αποστρατικοποίηση»). Ή την πολεμάμε όπου σταθούμε κι όπου βρεθούμε;
 
Last edited:
Απλολογία δεν λέγεται αυτό; Τετράπεζα > Τράπεζα, Αμφιφορεύς> Αμφορεύς. Εδώ κερδίζουμε και τρεις συλλαβές. Σε καιρούς κρίσης επιβάλλεται θαρρώ να δεχτούμε το "μηχαναγνώσιμος".
 

Earion

Moderator
Staff member
Σεβαστό το φαινόμενο της απλολογίας, και κατά περιστάσεις χρήσιμο, αλλά δεν είναι συχνό. Φανταστείτε τι θα γινόταν αν σε κάθε φθογγική επανάληψη απλολογούσαμε. Μήπως θα ήταν καλύτερο να το αφήσουμε με τα άλλα γλωσσικά ζητήματα που βρίσκουν τη λύση τους με το αργό πέρασμα του καιρού; (τι αργό πέρασμα, το 2012 πλησιάζει και το τέλος του κόσμου φτάνει)

Η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται ούτε βιαστική υιοθέτηση ούτε καταδίκη, και πάντως ας κρίνουμε κατά περίπτωση. Αρκετές λέξεις που θα τις θεωρούσε κανείς υποψήφιες για απλολογία εκφέρονται με επιμελημένη προφορά, όπως:
η ίδια η λέξη απλολογία
ο περιβαλλοντολόγος
όλα τα επώνυμα που αρχίζουν από Παπαπα- (Παπαπάνος, Παπαπαναγιώτου, Παπαπαύλου, Παπαπαντελής)
και αναπάντεχες συνευρέσεις του τύπου:
κακοκουρδισμένος
ελληνοναρκωτικά

Η προσωπική μου γνώμη; Ναι στο μηχαναγνώσιμος, αλλά δεν το κρύβω ότι θέλω ολόκληρη την (απο)στρατιωτικοποίηση όπως ακριβώς έχει, και δεν μου αρέσει οποιαδήποτε απλοποίησή της.
 

Earion

Moderator
Staff member
Παπαπαναγία μου τι μπορεί να παπαπάθει κανείς...
 
Top