metafrasi banner

livestock, domestic animals

Zann

Member
Καλημέρα, άλλη μια ερώτηση παρακαλώ!

Πώς αποδίδουμε το livestock, και πώς το domestic animals;

Livestock are the domesticated animals raised in an agricultural setting to provide labor and produce commodities such as meat, eggs, milk, fur…

Domestic animals such as dogs, cats, and cattle have been genetically adapted over generations to live alongside humans.

Σταυλιζόμενα ζώα και οικόσιτα ζώα, ίσως;
 
Για το livestock, υπάρχουν οι όροι «ζώα κτηνοτροφίας» και «ζωικό κεφάλαιο», και ενδεχομένως και άλλοι.
Για το domestic, μου φαίνεται ότι το «οικόσιτα» είναι σωστό και είναι συνώνυμο με το «κατοικίδια», αν δεν κάνω λάθος.
 

Zazula

Administrator
Staff member
To domestic είναι σίγουρα οικόσιτα (ζώα) και κτγμ δεν είναι ταυτόσημο με το κατοικίδια (ζώα), το οποίο φρονώ αποδίδει το pet, διότι κάποιος μπορεί κάλλιστα να έχει ένα μη-οικόσιτο ζώο για κατοικίδιο. Νομίζω παλιότερα τα έλεγαν και οικοδίαιτα (ζώα).
Το livestock στην πιάτσα αποδίδεται και παραγωγικά (ζώα) πέραν των όσων έγραψε ο @dharvatis.
 

Zann

Member
Ευχαριστώ πολύ, daharvatis και Zazula! Τα ζώα κτηνοτροφίας και παραγωγικά ζώα με εξυπηρετούν για τις χρήσεις του κειμένου. Το σταυλιζόμενα δεν θα ταίριαζε για κάποια απ' αυτά τα ζώα.

(Βλέπω κι εγώ μια λεπτή διαφορά μεταξύ οικόσιτων και κατοικιδίων.)
 

SBE

¥
Εγώ οικόσιτο ζώο ξέρω την αγελάδα και κατοικίδια τις γάτες, πάντως.
 
Top