metafrasi banner

live fast = ζω έντονα, άσωτα, χωρίς μέτρο

Alexandra

Super Moderator
Staff member
live fast = live in a dissipated, immoderate way
Ελπίζω να συμφωνείτε ότι δεν μεταφράζεται "ζω γρήγορα", όπως είδα στο Κ της Καθημερινής σήμερα:
"Έζησε γρήγορα. Τον μέθυσε και τον κατέστρεψε η επιτυχία."
Βέβαια, βρίσκουμε και μερικά (όχι πάρα πολλά) στο διαδίκτυο. Νομίζω ότι πρόκειται για αγγλισμό που, στα δικά μου αφτιά τουλάχιστον, ηχεί άσχημα.
 
Παίζει και το : ζω απρόσεκτα
 

Attachments

  • mort subite.jpg
    mort subite.jpg
    54.1 KB · Views: 226
Ζω με άγνοια κινδύνου
Ζω απερίσκεπτα
Ζω με πάθος

Και τα τρία παραπάνω ανάλογα με το περικείμενο.

Το πιο γενικό είναι νομίζω το Ζω έντονα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Χαίρετε. Έχουμε και το live in the fast lane (i.e. in a very active or possible risky manner) — όχι, βέβαια, στη «λωρίδα ταχείας κυκλοφορίας».

Εκτός από το «κάνω έντονη και ριψοκίνδυνη ζωή», νομίζω ότι μπορούμε να πούμε και «ζω στην κόψη του ξυραφιού» — και να μην ξεχάσουμε, όλο και κάπου θα φανεί χρήσιμο, το «βίβερε περικολοζαμέντε», το να ζεις επικίνδυνα (το «ζην επικινδύνως», που κάποιοι επιμένουν να το γράφουν *ζειν).
 

daeman

Administrator
Staff member
Καλησπέρα. Αφού με πρόλαβε ο Νίκελ για το βίβερε περικολοζαμέντε, καταφεύγω στον συνηθισμένο μου ρόλο και ιδού ένα σχετικό γιουτουμπάκι:
με μουσική υπόκρουση από τους Pray For Rain, από το soundtrack του Sid & Nancy.

Και να προσθέσω και μια παραλλαγή του ρητού* από τον Έντι Κόχραν, που παρότι πέθανε πριν κλείσει τα 22, επηρέασε ουκ ολίγους και καθόλου άσημους ροκ μουσικούς:
live fast, love hard, die young and leave a beautiful memory​
η οποία αποφεύγει τις αντιρρήσεις για τη συνέχεια (leave a good looking corpse) που αναφέρονται στο ωραίο κείμενο που παραπέμπει ο Ζάζουλας. ;)

Όχι, το Life in the Fast Lane των Eagles δεν ταιριάζει στο ίδιο ποστ με τον Vicious και τον Έντι Κόχραν, θα έτριζαν τα κόκαλά τους!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Απορία: Ο ίλιγγος (π.χ. με τη Ζωίτσα (τότε...) Λάσκαρη) δεν εμπίπτει αρμοδίως εδώ;
 
Live fast, aka τα τσιγάρα, τα ποτά και τα ξενύχτια έχουν κλείσει τα καλύτερα τα σπίτια... ;)
 

SBE

¥
Μα τώρα θίγεις ιερό δικαίωμα μεγάλου ποσοστού του ελληνικού πληθυσμού.

:D:D:D
Παλαιόθεν ιερό δικαίωμα, που δνε το διώχνει κανένας μοντερνισμός.
Και καμία διαφήμιση Rexona
 

daeman

Administrator
Staff member
Μα τώρα θίγεις ιερό δικαίωμα μεγάλου ποσοστού του ελληνικού πληθυσμού.

και όχι μόνο του ελληνικού... Κάπως έτσι έγιναν ξακουστοί στα πέρατα της γης οι Γαλάτες για την τέχνη της αρωματοποιίας. :D
 
και όχι μόνο του ελληνικού... Κάπως έτσι έγιναν ξακουστοί στα πέρατα της γης οι Γαλάτες για την τέχνη της αρωματοποιίας. :D

Μα βεβαίως, βεβαίως... δεν είναι τυχαίο ότι το εξαιρετικά δημοφιλές στα Γαλλικά σαλόνια πατσουλί (το οποίο παρεμπιπτόντως είναι πρώτης τάξεως εντομοαπωθητικό), μυρίζει όπως ένα σώμα που έχει να πλυθεί βδομάδες! Άρα, δεν είναι απλυσιά, είναι άρωμα. Η ίδια ακριβώς φιλοσοφία χαρακτηρίζει και το λεγόμενο γαλλικό μανικιούρ (ναι, το έμαθα κι αυτό) που συνίσταται σε ένα πέρασμα μπεζ μπογιάς πάνω από το βρόμικο μέρος των γυναικείων νυχιών. Αυτό πάει να πει εξωραϊσμός και ομορφοποίηση!
 

SBE

¥
Τώρα μου θύμισες που μου είχαν κάνει κάποτε δώρο ένα σετ αρωματικά σαπουνοειδή με άρωμα πατσουλί, και το πέταξα για το λόγο αυτό. Υποθέτω ανακατεμένο με άλλες μυρωδιές δεν είναι τόσο χάλια, γιατί το χρησιμοποιούν πολύ στην αρωματοποιία.

Όσο για τους Γαλάτες, σε ένα συνέδριο στο Παρίσι πριν καμιά δεκαριά χρόνια, μας είχαν βάλει μπροστά σε υπολογιστές και είχε έρθει μια Γαλλίδα νεαρή να μας δείξει στην οθόνη του καθενός κάτι. Φόραγε χοντρό μάλλινο πουλόβερ. Μόλις σήκωσε το χέρι της είχαμε μια στιγμή Ρεξόνα (αναφέρομαι στην πολύ παλιά διαφήμιση με τις κοπέλλες στο λεωφορείο). Προφανώς χρησιμοποίησε αποσμητικό χωρίς να έχει πλυθεί και ...
(διάλειμμα γιατί μου ήρθε αναγούλα από την ανάμνηση)
:(:confused::eek:
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η ίδια ακριβώς φιλοσοφία χαρακτηρίζει και το λεγόμενο γαλλικό μανικιούρ (ναι, το έμαθα κι αυτό) που συνίσταται σε ένα πέρασμα μπεζ μπογιάς πάνω από το βρόμικο μέρος των γυναικείων νυχιών.
Λευκού μανό, όχι μπε(εεε)ζ, για την ακρίβεια αγαπητέ :) Δεν το ήξερα ότι το κάνουν γι' αυτό, λες να το καταργήσω; Μη με πούνε και βρομιάρα...

Επίσης, για όποιον θέλει να κάνει γκάλοπ για την απλυσιά των Ελλήνων, συνιστώ τραμ 9 η ώρα το πρωί. The ultimate experience!
 

SBE

¥
Αυτο με το μανόν δε το έπιασα με την πρώτη. Χμ, η συνήθεια να βαφεις τις άκρες άλλο χρωμα δεν περιορίζεται στο άσπρο. Νομίζω υπάρχει μια φωτογραφία της Γκρέτας Γκάρμπο με τις μύτες των νυχιών βαμμενες άλλο χρώμα απότο υπόλοιπο νύχι.
Όσο για το τραμ, και το μετρό το ίδιο, αλλά το πιο γραφικό έιναι το πόσοι Έλληνες πρωί πρωί τρωνε μια - δυο σκελίδες σκόρδο ωμό (πως αλλιώς να ερμηνευτεί η μπόχα; )
Τι τρωτε για πρωινό;
Ένα κεφαλακι σκόρδο, παιδί μου... Για την πίεση.
 
Εγώ πάντως ως "ζήσε έντονα" μπορώ να το φανταστώ... Σα να λέμε, να χωρέσεις σε λίγο μέσα χρόνο, όσο το δυνατό περισσότερες εμπειρίες, χωρίς να καταλαμβάνεσαι από το φόβο του ρίσκου, φόβο που γεννά η επίδραση της λογικής όταν έχει να έρθει το άτομο αντιμέτωπο με νέες καταστάσεις και συνθήκες.
 
Top