metafrasi banner

latch doors (aircraft)

Τις λέμε κάπως συγκεκριμένα αυτές τις πόρτες με το μοχλό που γυρίζει για ν' ανοίξουν;
(Έχω κολλήσει και προσπαθώ να θυμηθώ από τις οδηγίες των αεροσυνοδών αλλά κενό... blank... white noise, even:eek:)

Πού είναι ο Ζάζουλας;
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν βλέπω να τους δίνουν ιδιαίτερο όνομα, αλλά ούτε και οι Αγγλοσάξονες επιμένουν να τις ονομάζουν έτσι.

Από την άλλη, πόρτες ή θύρες ασφαλείας ονομάζουν περισσότερο τις πόρτες που έχουν στην καμπίνα του πιλότου (το θάλαμο διακυβέρνησης) για να μη χώνεται ο κάθε τρομοκράτης.
 
Η αναζήτηση στο αγγλοελληνικό λεξικό αεροναυπηγικών όρων του ΤΕΕ δεν έβγαλε τίποτα.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Απ' ό,τι θυμάμαι, οι οδηγίες των αεροσυνοδών μιλάνε για τις "πόρτες του αεροσκάφους" ή "εξόδους". Δεν νομίζω ότι δίνουν ειδικές οδηγίες για το πώς θα χρησιμοποιηθούν οι πόρτες όταν προκύψει ανάγκη.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ο μοχλός κλείθρου ή μάνδαλος (latch) υπάρχει και στις θύρες εξόδου (πόρτες) του αεροσκάφους, και στις εξόδους κινδύνου. Απ' ό,τι ξέρω κι εγώ όμως, όπως και οι προλαλήσαντες/σασες, την ονομασία στις διάφορες θύρες τη δίνει κατά κανόνα ο λειτουργικός ρόλος τους και όχι η ύπαρξη latch. Άλλωστε, ο εν λόγω τρόπος ασφάλισης μίας πόρτας δεν αποτελεί αεροναυπηγική αποκλειστικότητα - όσοι έχουν βρεθεί κοντά σε πόρτα ψυγείου (φορτηγού αυτοκινήτου ή κρεοπωλείου) καταλαβαίνουν τι εννοώ. :)
 
Ο μοχλός κλείθρου ή μάνδαλος (latch) υπάρχει και στις θύρες εξόδου (πόρτες) του αεροσκάφους, και στις εξόδους κινδύνου.
Αν δεν κάνω λάθος, στα επιβατικά αεροσκάφη οι έξοδοι κινδύνου δεν διαφέρουν από τις θύρες/πόρτες απ' όπου γίνεται η επιβίβαση και αποβίβαση.

Όπως και να 'χει, μάλλον το context θα κρίνει αν το latch doors θα μεταφραστεί ως θύρες εξόδου, έξοδοι κινδύνου, πόρτες του αεροσκάφους ή κάπως αλλιώς. Το θύρες κλείθρου πάντως θα ήταν τελευταίο στη λίστα των επιλογών μου.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αν δεν κάνω λάθος, στα επιβατικά αεροσκάφη οι έξοδοι κινδύνου δεν διαφέρουν από τις θύρες/πόρτες απ' όπου γίνεται η επιβίβαση και αποβίβαση.
Stathis, κάθε επιβατικό αεροσκάφος έχει και εξόδους που χρησιμοποιούνται μόνο σε περίπτωση ανάγκης, και όχι για την κανονική είσοδο και έξοδο των επιβατών. Π.χ. το 737-400 με το οποίο πέταξα την Κυριακή, έχει συνολικά οχτώ εξόδους ανάγκης, εκ των οποίων μόνον οι δύο είναι θύρες επιβίβασης/αποβίβασης.
 
You 're the expert. ;)

Για τους φίλους, Στάθης με ελληνικούς χαρακτήρες :)
 
Top