metafrasi banner

join

Nameless

New member
Απλό κι όμως δεν έχω βρει μετάφραση μέχρι σήμερα. Η έννοια είναι ότι συντροφεύω κάποιον, συμπορεύομαι μαζί του, αλλά αυτές οι φράσεις δεν αποδίδουν τη βασική έννοια του ρήματος, μόνο κάποιες ειδικές περιπτώσεις.

Οι φράσεις που αν ταίριαζε μια μετάφραση, θα τη θεωρούσα επιτυχημένη και πλήρη, θα ήταν
1) I will join you on your quest!
2) join a network (χρήση στην επιστήμη των υπολογιστών)

Μια υποτυπώδης αναζήτηση στο forum δεν έδωσε αποτελέσματα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
συμμετέχω, εντάσσομαι, συνδέομαι, (συν)ενώνομαι, προσχωρώ, συνάπτομαι, συνεργάζομαι, συμπράττω, συνεταιρίζομαι, κατατάσσομαι, συνοδεύω, συντροφεύω, συμμαχώ, συμπορεύομαι
 

Nameless

New member
Εύστοχες οι λέξεις! Ποια όμως θα ταίριαζε για τη χρήση στην πληροφορική;

Ίσως συνενώνομαι με ένα δίκτυο, αλλά αυτό μοιάζει να υπονοεί ότι εγώ και το δίκτυο φτιάχνουμε ένα μεγαλύτερο δίκτυο. Δεν απέχει μακριά από την αλήθεια, αλλά το νιώθεις λάθος, τι να πω :p

Ίσως και το κατατάσσομαι; Μπορεί και το συντάσσομαι. Συντάσσομαι σε; Συντάσσομαι με;

Μόαρ, πλιζ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Από πρώτες ματιές στη χρήση του όρου, θα έλεγα ότι δύο αποδόσεις με διαφορετικό νόημα θα ήταν:

- Συνδεθείτε σε δίκτυο (Με την τεχνική έννοια)
- Προσχωρήστε σε δίκτυο (δηλ. Γίνετε μέλος δικτύου)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η πρώτη σημασία (συνδέομαι) είναι απόδοση κατεξοχήν του connect to, όχι του join. Εμένα για το join (a network, domain, group, team κ.τ.ό.) μου αρέσει και το εντάσσομαι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Για τη σύνδεση φταίει που έπεσα, αρχή αρχή, σ' αυτή τη σελίδα:
http://www.microsoft.com/windowsxp/using/setup/winxp/default.mspx
Join a network
Learn how to add your computer to a wired or wireless network.


Το μόνο που βρήκα στη Microsoft:
Join Wireless Network = Σύνδεση σε ασύρματο δίκτυο
Invites others to join your network. = Πρόσκληση σε άλλους για να συμμετάσχουν στο δίκτυό σας.
 

Nameless

New member
Πράγματι, το εντάσσομαι ακούγεται τέλειο :D καταπληκτικά.

Και τα συντροφεύω, συνοδεύω ακούγονται καλά για το I'll join you in your quest! Ευχαριστώ πολύ.

Τώρα που έχουμε διάφορες έννοιες, πως να κάνω τον τίτλο του θέματος;
 
Top