metafrasi banner

International Date Line West

Από λίστα με τις διάφορες ζώνες ώρας:

(GMT-12:00) International Date Line West

Γιατί West, αφού μία είναι η γραμμή αλλαγής ημερομηνίας; Το σχετικό άρθρο της Wikipedia δεν με διαφώτισε.
Η απόδοση της Microsoft είναι Δυτική διεθνής γραμμή ημερομηνίας, ωστόσο η αρχική απορία μου παραμένει.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μάλλον απλό δεν είναι; Η γραμμή αλλαγής ημερομηνίας δημιουργεί διαφορά μιας ολόκληρης μέρας μεταξύ αυτών που βρίσκονται δυτικά ή ανατολικά αυτής της γραμμής. Πρέπει να ξέρεις πού στέκεσαι.

Όπως λέει και η Wiki, the IDL corresponds to the time zone boundary separating +12 and −12 hours GMT (UT1). Crossing the IDL traveling east results in a day or 24 hours being subtracted, and crossing west results in a day being added.

Και για να γίνω πιο σαφής δασκάλα, δεν υπάρχει καμία χώρα που η γραμμή αυτή περνάει από πάνω της. Περνάει μόνο από δίπλα. Οπότε, η ώρα αυτής της χώρας είναι IDL, αλλά πρέπει να ξέρουμε αν η γραμμή περνάει δυτικά ή ανατολικά αυτής της χώρας.
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Spoiler:

Όπως ανακάλυψε και ο Φιλέας Φογκ.

Καλημέρα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κατ' αρχάς, η UTC-12 (όπως είναι το σωστό της όνομα), είναι μία ζώνη ώρας - κι όχι μία γραμμή. Επομένως, όπως είπε κι η Αλεξάνδρα, πρέπει να γνωρίζουμε πού βρίσκεται σε σχέση με την IDL - στη συγκεκριμένη περίπτωση, δυτικά. Όλες οι υπόλοιπες ζώνες ώρες κατά Microsoft (περαιτέρω κατατμημένες ώστε να λαμβάνουν υπόψη τους εάν μία περιοχή ακολουθεί τη θερινή ώρα -DST- ή όχι), φέρουν το όνομα των κρατών, πρωτευουσών ή άλλων μειζόνων πόλεων που βρίσκονται σε αυτές. Έλα ντε όμως που στην UTC-12 το μόνο που υπάρχει (πέρα από Ειρηνικά κύματα) είναι δύο ακατοίκητες νησίδες τις οποίες αγνοούν οι πάντες (δεν έχουν ακόμη Ίμια κειπέρα) - οπότε για να την ονοματίσουν τη ζωνούλα, την όρισαν δηλώνοντας το προφανές: ότι δηλαδή εκτείνεται δυτικά της Διεθνούς Γραμμής Ημερομηνίας.
 
Ευχαριστώ πολύ όλους σας. Προτίμησα να το πω Δυτικά της διεθνούς γραμμής ημερομηνίας.

@ Zazula: Δεν είναι λίγο overkill να μπουν spoiler tags για τον Φιλέα Φογκ;
 

nickel

Administrator
Staff member
Αντμίνε μου καλέ, δε ρίχνεις καμιά ματιά στα ακόλουθα hacks για spoiler;
It will spoil the fun of spoiling the fun.

Alternatively:
It will spoil the fans.
 
ότι δηλαδή εκτείνεται δυτικά της Διεθνούς Γραμμής Ημερομηνίας.

Δεν κατάλαβα. Η UTC-12 δεν μπορεί να είναι δυτικά της ΔιΓρΗμ, γιατί τότε θα πρέπει να είναι UTC+12. Αν ταξιδεύουμε από την Ευρώπη δυτικά προς Αμερικάς, και συνεχίζουμε στον Ειρηνικό, θα φτάσουμε πρώτα στη ζώνη -12, μετά στην IDL, θα αλλάξουμε την ημερομηνία στο ρολόι μας, και προχωρώντας πάντα δυτικά θα μπούμε στη ζώνη UTC +12.

Νομίζω δηλαδή.

Από το Wiki:

UTC−12 is a nautical time zone comprising the high seas between 180°W and 172°30′W longitude.

Δηλ. ανατολικά από την IDL
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πολύ σωστά Philip, κι εγώ μπερδεύτηκα... :eek:
Το μόνο που μπορεί να σημαίνει εδώ το West, είναι το Δυτικό Γεωγραφικό Μήκος.
 
Top