interchapter

pidyo

New member
Στην παρουσίαση ενός βιβλίου για την ιστορία των έργων αναφοράς βρίσκω τον όρο interchapter. Εννοούνται κεφάλαια που παρεμβάλλονται στην κανονική δομή του βιβλίου, ως ιντερλούδια. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι υπάρχει και αντίστοιχος ελληνικός όρος, αλλά δεν μου έρχεται με τίποτε. Τη βοήθεια του κοινού παρακαλώ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Υπάρχουν λίγα ευρήματα για «παρένθετο κεφάλαιο» (ένα από πανεπιστημιακό χώρο) και λίγο περισσότερα για «παρένθετα κεφάλαια» (ένα όπου παραλληλίζονται μάλιστα και με ιντερμέδια --όχι ιντερλούδια :)), αλλά είμαι (σχεδόν) βέβαιος ότι δεν είναι αυτό που ψάχνεις.
 
Θα πρότεινα "παρεμβαλλόμενο κεφάλαιο". Ζητώ συγγνώμη που δεν έχω τώρα χρόνο να αναζητήσω παραπομπές, αλλά είναι κοντά 3 το πρωί εδώ και τα μάτια κλείνουν ιδία βουλήσει...
 

pidyo

New member
Υπάρχουν λίγα ευρήματα για «παρένθετο κεφάλαιο» (ένα από πανεπιστημιακό χώρο) και λίγο περισσότερα για «παρένθετα κεφάλαια» (ένα όπου παραλληλίζονται μάλιστα και με ιντερμέδια --όχι ιντερλούδια :)), αλλά είμαι (σχεδόν) βέβαιος ότι δεν είναι αυτό που ψάχνεις.

Έναν μονολεκτικό όρο αχνοθυμάμαι, αλλά και το παρένθετο κεφάλαιο δεν είναι κακή ιδέα.

Ιντερλούδιο δεν είναι ορθότερο από το ιντερμέδιο για την περίσταση; Το ιντερμέδιο είναι άσχετο με τη ροή του έργου, ένα μουσικό διάλειμμα αποφόρτισης, το ιντερλούδιο είναι πιο δεμένο οργανικά με το υπόλοιπο έργο και στο θέατρο και στη μουσική. Λάθος τα θυμάμαι;
 
Top