metafrasi banner

incel = ακούσια άγαμος, "αθελοάγαμος", (ανέραστος) μισογύνης

Zazula

Administrator
Staff member
Αν ήταν πάντως να εξηγήσουμε το σημασιακό φορτίο του όρου σήμερα, πιθανόν εγώ να σκεφτόμουν και το «ανέραστος μισογύνης».
 
Βέβαια με την απόδοση «ακούσια άγαμος» θα πρέπει να αλληθωρίζουμε προς το εκάστοτε συγκείμενο, για τον κίνδυνο της συνδήλωσης άγαμος=ανύπανδρος

Για το «μισογύνης» έχω αρκετές επιφυλάξεις: είτε είναι κανείς τέτοιος προ της «ακούσιας αγαμίας» είτε καθίσταται τοιούτος από την πολλή «ακούσια», η σημασιολογική ισοδυναμία incel=μισογύνης, και οπτικά ακόμη, «κλοτσάει», καθώς το κρίσιμο καθεστώς εδώ είναι αυτό της ακούσιας σεξουαλικής αποστασιοποίησης

Όσο για το «αθελοάγαμος» προτείνω το «αγαμάκων» βέβαια!:clap:
 

nickel

Administrator
Staff member
Σε σχέση με τους τίτλους των νημάτων (που τους έχω αναλάβει εργολαβία) προσπαθώ να δίνω λύσεις για διάφορες μεταφραστικές ανάγκες, ελπίζοντας ότι ο μεταφραστής θα διαλέξει την πιο ταιριαστή ή θα εμπνευστεί από τη συζήτηση του νήματος και θα βρει ακόμα καλύτερη λύση.

Για τον μισογύνη είχα κι εγώ παρόμοιες επιφυλάξεις (και τις αναφέρω), αλλά μπορώ να φανταστώ περιπτώσεις (π.χ. σε υποτιτλισμό) όπου δεν απαιτείται ορολογική ακρίβεια, αλλά μια γρήγορη και απολύτως κατανοητή απόδοση.

Τέλος, στο επίπεδο του νεολογισμού θα προτιμούσα (σε σχέση με την πρότασή σου) τον... αγαμίκουλα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Μια λεξιπλασία που διάβασα σήμερα και μου θύμισε αμέσως το incel: αγαμισογύνης.
Δεν προτείνεται για απόδοση, αφού είναι άπαξ λεγόμενο· απλώς μου άρεσε.

Και ταυτόχρονα είναι και τρόπος απεύθυνσης σε incel. Ευχή και κατάρα.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Παιδιά, εγώ διαφωνώ με οτιδήποτε που έχει μέσα τον όρο μισογύνης. Μισογύνης μπορεί να είναι ένας εργοδότης που δίνει πιο πολλά λεφτά στους άντρες υπαλλήλους του, ή κάποιος που πιστεύει πως οι γυναίκες είναι καλές μόνο για την κουζίνα, ή κάτι άλλο αντίστοιχο.

Είναι σαν να προτείνεται να πούμε «ρατσιστής» για έναν ναζί. Ναι, ο ναζί είναι οπωσδήποτε ρατσιστής, αλλά δεν είναι αυτό που τον χαρακτηρίζει, αλλά το βαθύ μίσος του για τον Άλλο, και η επιθυμία του να τον εξαφανίσει.

Εδώ μιλάμε για μια κατηγορία ανθρώπων που είναι πλέον υπεύθυνοι για τρομοκρατικές επιθέσεις και πολλαπλές δολοφονίες και πλέον εγώ θα έγραφα «ίνσελ», όπως ακριβώς λέμε «ναζί» ή «ταλιμπάν».
 
Top