impannatori

.....
Αντιγράφω από το βιβλίο Αγεωγράφητος χώρα, που το έχω εύκαιρο:

Πρόκειται για ένα νέο κοινωνικό σύστημα όπου συχνά πρώτο ρόλο παίζει η εμπιστοσύνη και όπου επινοούνται μέθοδοι για τον περιορισμό της εισόδου νέων παραγωγών, όπως ο περιορισμός των παρείσακτων στις αριστοκρατίες και τις μαφίες (Storper 1990).

Ένα ακόμη σχετικό κείμενο εδώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για νέο κοινωνικό σύστημα δεν γνωρίζω, επειδή το βρίσκω σε αναφορές στην κοινωνική οργάνωση της Φλωρεντίας τον 15ο αιώνα.
 
.....Πρόκειται για ένα νέο κοινωνικό σύστημα όπου συχνά πρώτο ρόλο παίζει η εμπιστοσύνη και όπου επινοούνται μέθοδοι για τον περιορισμό της εισόδου νέων παραγωγών, όπως ο περιορισμός των παρείσακτων στις αριστοκρατίες και τις μαφίες (Storper 1990).

Για νέο κοινωνικό σύστημα δεν γνωρίζω, επειδή το βρίσκω σε αναφορές στην κοινωνική οργάνωση της Φλωρεντίας τον 15ο αιώνα.

Ναι, υπάρχει η σχετική αναφορά (δες το υπογραμμισμένο κείμενο).

Για τη νέα βερσιόν μιλάει αυτό* (το δίνω και παραπάνω).


* Στον τίτλο, έχει γίνει ένα λάθος: Imoannatori
 

nickel

Administrator
Staff member
Η παρακάτω περιγραφή (τελευταία παράγραφος, σελ. 196) με κάνει να σκέφτομαι μεσάζοντες.

At the center of each set of small companies is an independent master broker, or impannatore. In the Menichetti VAP, Massimo Menichetti himself plays this role. The impannatore manage the relationships among the various shops. They are facilitators and problem solvers who carry information from one place among the value-added chain to wherever it will be most useful. They get involved in all aspects of the textile business: raw materials purchases, fabric design, production contracts, transportation and sales. They look at the weaver’s samples for next year and if they think they will sell, take them to customers all over the world.
https://books.google.gr/books?id=UEPRgGmmv4IC&pg=PA196
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δείτε κι εδώ. Ντοκ, εκεί λέει ότι είναι συνέχεια του Verleger (δεν ξέρω αν είναι αυτός, το βάζω για διευκόλυνση). Όπως το καταλαβαίνω, ο impannatore είναι ένας τρίτος που αναλαμβάνει το συντονισμό της διαδικασίας παραγωγής στην κλωστοϋφαντουργική βιομηχανία.

Εδώ νομίζω χρειάζεται διατήρηση της λέξης από το κείμενο πηγή, εξήγηση σε παρενθετική πρόταση και περιγραφική υποκατάσταση, π.χ.
Οι impannatori, μεσάζοντες που δραστηριοποιούνται στην κλωστοϋφαντουργική βιομηχανία της Ιταλίας συντονίζοντας και διευκολύνοντας την παραγωγή [...] Αυτοί οι μεσάζοντες στην κλωστοϋφαντουργία...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Verleger = εκδότης.

Αναρωτιέμαι κατά πόσο θα υπάρχει κάτι σχετικό σε ελληνικά εμπορικά κείμενα της εποχής, αλλά τρέχα γύρευε...
 
Δείτε κι εδώ. Ντοκ, εκεί λέει ότι είναι συνέχεια του Verleger (δεν ξέρω αν είναι αυτός, το βάζω για διευκόλυνση). Όπως το καταλαβαίνω, ο impannatore είναι ένας τρίτος που αναλαμβάνει το συντονισμό της διαδικασίας παραγωγής στην κλωστοϋφαντουργική βιομηχανία.

Εδώ νομίζω χρειάζεται διατήρηση της λέξης από το κείμενο πηγή, εξήγηση σε παρενθετική πρόταση και περιγραφική υποκατάσταση, π.χ.
Οι impannatori, μεσάζοντες που δραστηριοποιούνται στην κλωστοϋφαντουργική βιομηχανία της Ιταλίας συντονίζοντας και διευκολύνοντας την παραγωγή [...] Αυτοί οι μεσάζοντες στην κλωστοϋφαντουργία...

Κατ' αρχάς, ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.

Να πω ότι τους σκεφτόμουν κι εγώ τους συντονιστές, ως μια καλή λύση. Περιλαμβάνει και την έννοια του μεσάζοντα (που σαφώς και είναι, αλλά συχνά είναι και κάτι παραπάνω, π.χ., χρηματοδοτούν).

Να προσθέσω ότι, σχετικά με τους impannatori, μεγάλο ρόλο παίζει η καλή γνώση της αγοράς και η οικοδόμηση σχέσεων εμπιστοσύνης και συχνά είναι οι ίδιοι που δημιουργούν ένα δίκτυο παραγωγής. Γι΄αυτό, και μιας και το γενικότερο πλαίσιο αναφοράς (του δικού μου κειμένου), έχει να κάνει με τα κοινωνικά δίκτυα (εδώ μιλάμε, πιο συγκεκριμένα, για δίκτυα επιχειρήσεων), μου πέρασε απ' το μυαλό και το -μάλλον τολμηρό- δικτυωτές.
 
Top