metafrasi banner

high trifurcation vessel

Καλημέρα / καλησπέρα σε όλους! Έχω φάει τον κόσμο να βρω την ελληνική απόδοση του ιατρικού όρου high trifurcation vessel, αλλά τζίφος. Σκέφτηκα το «άνω διακλαδούμενο αγγείο», αλλά δεν έχω ιδέα αν αυτός είναι ο καθιερωμένος όρος στα ελληνικά.

Κάθε βοήθεια δεκτή!
 
Χωρίς να έχω δει το κείμενο έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για αγγείο το οποίο έχει "τριχοτομηθεί" και πιστεύω ότι το trifurcation είναι τριχασμός όπως το bifurcation διχασμός. Κάποια μέθοδος επέμβασης ή εξέτασης ίσως;
Τώρα το high μου φαίνεται λίγο περίεργο... αν ήταν άνω δεν θα ήταν στα αγγλικά upper?
http://artemis.cslab.ntua.gr/Dienst/UI/1.0/Display/artemis.ntua.ece/DT2006-0218
ίσως αυτή η διπλωματική βοηθά

"Κάτω άκρα 79,24 €
- Κοιλιακή αορτή
- Λαγόνιες αρτηρίες
- Μηριαίες αρτηρίες
- Ιγνιακές αρτηρίες
- Τριχασμός
(πρόσθια, οπίσθια κνημιαία, μεσοστέο) "
απόσπασμα από κοστολόγηση ψηφιακής αγγειογραφίας - αιμοκάθαρσης

Το vessel είναι τριχοειδές αγγείο, αρτηρία και φλέβα.

Κάποια συγκεκριμένη πρόταση δεν μπορώ να σκεφτώ...
 
coiniralsax: Δεν πρόκειται για μέθοδο επέμβασης ή εξέτασης, νομίζω. Αν καταλαβαίνω καλά, πρόκειται για ονομασία αγγείου. Όπως έδειξε ο nickel, το τρισχιδές αγγείο φαίνεται καθιερωμένος όρος. Για το upper έχεις δίκιο, αλλά τι άλλο μπορεί να σημαίνει το high;
 

nickel

Administrator
Staff member
Ωραίο είναι το τρισχιδές, αλλά εδώ δεν έχεις trifurcate (τη φούρκα του...). Έχουμε vessel of high trifurcation (σκέφτομαι). Και επειδή τα σχετικά ευρήματα είναι αστεία, πάω σε high bifurcation. Εκεί είναι καλύτερα τα πράγματα, π.χ. High bifurcation of common carotid artery. Σπεύδω να γράψω για να βοηθήσω στην αναζήτηση, όχι γιατί έχω καταλάβει.
 
Έχεις δίκιο δεν είναι επέμβαση αλλά πιστεύω ότι είναι μέρος αγγείου (εκεί όπου χωρίζεται στα τρία) και λέγεται τριχασμός
π.χ. Ενδαρτηρεκτομή τριχασμού ιγνυακής αρτηρίας
σε αυτό κάνει επίσης αναφορά του τριχασμού
http://www.mednet.gr/archives/2002-3/pdf/280.pdf
Ίσως το high να αναφέρεται σε ποσοστό τριχασμού
"the right hepatic bile duct had a very high trifurcation with two branches going to the right lobe"
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπορεί να εφαρμοσθεί σε περιπτώσεις τραχήλου με τοπικές δυσκολίες για εγχείρηση, όπως σε επανεγχείρηση, μετά από ακτινοβολία, σε ύπαρξη τραχειοστομίας, σε υψηλό καρωτιδικό διχασμό κλπ.
Η ΝΟΣΟΣ ΤΩΝ ΚΑΡΩΤΙΔΩΝ - ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΕΛΙΣΣΑΡΗΣ - Αγγειοχειρουργός
http://www.e-cardio.gr/innet/UsersFiles/sa/documents/articles/Nosos_Karotidon.pdf

...σε υψηλό διχασμό ή ενδοκράνιο επέκταση της καρωτιδικής βλάβης

http://www.medtime.gr/content/view/139/43/lang,english/

Ο τριχασμός είναι καθιερωμένος. Οπότε: αγγείο υψηλού τριχασμού; (Δεν ξέρω καν για τι μιλάμε!)
 
nickel και cinoiralsax: Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις εξαιρετικές παρατηρήσεις! Ούτε εγώ ξέρω, βέβαια, για τι πράμα μιλάμε... Το κείμενο που μεταφράζω είναι περιγραφή αποτελεσμάτων στεφανιογραφήματος. Το επίμαχο χωρίο λέει: «There are further significant narrowings in the high trifurcation vessel and irregularities in the circumflex artery...» Από αυτό εγώ κατάλαβα ότι το high trifurcation vessel είναι περιγραφή συγκεκριμένου αγγείου, που έχει για χαρακτηριστικό του τη διακλάδωση (ή την ... τριακλάδωση). Λίγο παρακάτω, για παράδειγμα, υπάρχει το circumflex artery, που είναι επίσης ονομασία συγκεκριμένης αρτηρίας (της περισπωμένης αρτηρίας, παρακαλώ!) Αν πω «αγγείο με υψηλό τριχασμό» ή κάτι τέτοιο, δεν ακούγεται σαν να είναι πάθηση ο τριχασμός;
 
Καλημέρα. Μπορεί σε εμάς να ακούγεται σαν πάθηση ο τριχασμός, αλλά σε έναν γιατρό θα πρέπει να ακούγεται διαφορετικά. Τριχασμός του αγγείου, το σημείο όπου π.χ. μια αρτηρία χωρίζεται στα τρία (και όχι σαν την ευτυχία)
....υπάρχουν περαιτέρω στενώσεις στον (υψηλό;) τριχασμό του αγγείου (το "αγγείο τριχασμού" που θα περίμενε κανείς δηλαδή αλλάζει)...
 
Last edited by a moderator:

daeman

Administrator
Staff member
Καλημέρα!
Τώρα με το συγκείμενο (αν και άσχετος από ιατρική, ανατομία κ.λπ., αλλά μέχρι να κατατεθεί ο έγκυρος, καθιερωμένος όρος ή απόδοση), θα τολμούσα να ανακατέψω πάλι την τράπουλα και να προτείνω:
...υπάρχουν περαιτέρω σημαντικές στενώσεις στο άνω τρισχιδές αγγείο...
...υπάρχουν περαιτέρω σημαντικές στενώσεις στο αγγείο υψηλού τριχασμού...

και να ευχηθώ στον ασθενή καλή ανάρρωση! :)
 
Top