metafrasi banner

Handroanthus chrysanthus

Αυτό είναι το εθνικό δέντρο της Βενεζουέλας.
Μου το δίνουν μεταφρασμένο ως "κίτρινο ιπέ", και δεν μπορώ να το επαληθεύσω.
Βρίσκω από όχι και τόσο βέβαιες πηγές αποδόσεις ως "Ιπέροξο" (τι 'ν' τούτο;), "Λαπάχο", "Λαπάτσο", "πάου ντ' άρκο". Αν και αυτά αναφέρονται σε βότανα.
(Τέσσερις χώρες ακόμα και θα σας αφήσω στην ησυχία σας :) )
 

daeman

Administrator
Staff member
Αν πας μέσω λατινικής διώνυμης, ίσως Αντροανθός ο χρύσανθος: Άντρο από τον Βραζιλιάνο φυτολόγο Οσβάλντο Άντρο (ή Οσουάλντο, βραζιλοπορτογαλομαθείς;), προς τιμή του οποίου ονομάστηκε το γένος Handroanthus, και χρύσανθος από τα χρυσόχρωμα άνθη του (αυτό αναφέρεται και στα ισπανικά στο βίντεο παρακάτω).

Αλλά το αντρο- ξέρεις τι παρανοήσεις θα φέρει, άσε που μου φαίνεται σαν να παραείναι επίσημη ονομασία για το κείμενο που υποθέτω ότι το έχεις.

Επομένως εδώ θα προτιμούσα το βενεζουελάνικο κοινό του όνομα αραγουανέι (να 'χει και μια λατίνικη νότα ο ήχος του), μια και έτσι το λένε εκεί που το έχουν εθνικό δέντρο:


Το ιπέ και τα υπόλοιπα μου φαίνονται απλοί μεταγραμματισμοί άλλων ονομασιών του γένους Handroanthus:

Handroanthus is a genus of flowering plants in the family Bignoniaceae.[1] It consists of 30 species of trees, known in Latin America by the common names poui, pau d'arco, or ipê. The latter sometimes appears as epay or simply ipe (unaccented) in English. The large timber species are sometimes called lapacho or guayacan, but these names are more properly applied to the species Handroanthus lapacho and Handroanthus guayacan, respectively.

https://en.wikipedia.org/wiki/Handroanthus
 
Last edited:
Ωραία, αυτό θα κάνω. Κάπου το είδα κι αυτό να χρησιμοποιείται έτσι στα ελληνικά - λιγάκι. Ευχαριστώ πολύ!
 

daeman

Administrator
Staff member
τριβίδι, από τα σκάρτα της αναζήτησης, για άλλο είδος του ίδιου γένους, που το λένε κι αυτό ιπέ και θεωρείται, λέει, εθνικό λουλούδι της Βραζιλίας: Handroanthus chrysotrichus, synonym Tabebuia chrysotricha, commonly known as the golden trumpet tree, is a semi-evergreen/semi-deciduous (shedding foliage for a short period in late spring)[1] tree from Brazil. [...] In Portuguese it is called ipê amarelo and its flower is considered the national flower of Brazil.

αντροανθό χρυσότριχο και πώς να τον χτενίσεις;
μα την τσατσάρα του αν βρεις, γερά θα καζαντίσεις :p
 
Top