metafrasi banner

fuel-cell cars

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ολόκληρη η πρόταση:

We make sure all the cars are roll-caged and fuel-celled.

Και το μεν roll-caged καταλαβαίνω ότι εννοεί τα γνωστά ρολ-μπαρς που βάζουν στα αγωνιστικά αυτοκίνητα.

Το fuel-cell μπορώ να το αποδώσω ως ηλεκτρικό αυτοκίνητο; Ή να το αφήσω αμετάφραστο, μια και μιλάμε για υπότιτλο;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Είναι κυψέλες καυσίμων, οι οποίες λειτουργούν με υδρογόνο. Πρόκειται για καινούρια τεχνολογία που εφαρμόζεται ως τώρα σε υποβρύχια και άλλα πολεμικά οχήματα, αλλά έχει αρχίσει να χρησιμοποιείται και σε υβριδικά αυτοκίνητα.

Από ό,τι ξέρω, θα κυκλοφορήσει Civic μέσα στα επόμενα 2 χρόνια με αυτό το σύστημα καυσίμων.
 

Bear

¥
Καλημέρα Alexandra, σύμφωνα με αυτό μάλλον δεν πρόκειται για ηλεκτρικό αυτοκίνητο. Ίσως είναι καλύτερα να το αφήσεις αμετάφραστο.

Τώρα που το λες, Palavra, βρήκα ετούτο εδώ
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εκεί έχω καταλήξει κι εγώ, το αφήνω αμετάφραστο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Για να μιλάνε για ρολ-κέιτζ, μήπως πρόκειται για αυτοκίνητα στάντμεν; Διότι σε μια τέτοια περίπτωση, μπορεί να εννοεί ότι η δεξαμενή καυσίμου είναι προστατευμένη (ώστε να μην εκρήγνυται στις συγκρούσεις). Λέω 'γώ, τώρα... :)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όντως είναι αυτοκίνητα για stunt, αλλά κατά τύχη όταν μιλάει για το fuel-cell λέει ότι είναι Honda.
Bέβαια έχει κάποιο δίκιο ο Ζαζ που λέει ότι "μήπως πρέπει να είναι προστατευμένο το ρεζερβουάρ", αλλά γιατί να το αναφέρει αυτό με τον όρο "fuel cell";
 

Zazula

Administrator
Staff member
Ενδεχομένως διότι cage=κλωβός και cell=φατνίο (ημιάσχετο, αλλά θα έσκαγα αν δεν το 'λεγα). :D Ο λόγος που τσίνησα (το ΛΚΝ δεν έχει το τσινώ!) είναι επειδή δυσκολεύομαι να φανταστώ stunts με ηλεκτρικό αυτοκίνητο.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, το fuel-celled δεν θα συμμετέχει ακριβώς στα stunts. Θα είναι ένα από τα υπόλοιπα αυτοκίνητα που βρίσκονται στο δρόμο του stunt-car.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Χμμ, τότε μπορεί όντως να πρόκειται για αυτοκίνητα με κυψέλες καυσίμων, για λόγους ασφαλείας.
 

e_Apwn

New member
Μία από τις ενστάσεις για τα αυτοκίνητα που θα χρησιμοποιούν υδρογόνο σαν καύσιμο στο ρεζερβουάρ είναι ότι σε περίπτωση ατυχήματος το υδρογόνο είναι πολύ πιο εύφλεκτο και εκρηκτικό από τη βενζίνη. Συνεπώς αν στο Honda FCX Clarity δε θα υπάρχουν άνθρωποι, τότε τα roll-bar δεν είναι απαραίτητα όσο ένας κλωβός προστασίας για το ρεζερβουάρ υδρογόνου. Παρεμπιπτόντως αυτό που λέει ότι οι ρύποι με το υδρογόνο είναι μηδενικοί δε νομίζω ότι είναι σωστό. Νομίζω ότι είναι πολύ χαμηλοί αλλά όχι μηδενικοί.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δεν γνωρίζω επακριβώς πώς προστατεύονται οι κυψέλες καυσίμων έναντι του κινδύνου λόγω ευφλεκτότητας και εκρηξιμότητας του περιεχόμενου υδρογόνου, αλλά δεδομένου ότι οι πρώτες εφαρμογές τους ήταν σε άρματα μάχης μού λέει ότι κάποια πρόβλεψη θα υπάρχει. Εντούτοις, η προστασία της όποιας δεξαμενής καυσίμου σε οχήματα που συμμετέχουν σε stunts πιθανότατα είναι το θέμα που θίγεται εδώ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Η πηγή μου αναφέρει ότι ο κλωβός μπορεί να είναι από καουτσούκ ή pvc, κάπως σαν προστατευτικό περίβλημα μπαταρίας να φανταστείτε.
Επιμένω ότι εδώ προφανώς δεν εννοεί αυτό.
 
Top