metafrasi banner

fissiparous

Mindkaiser

Member
http://www.economist.com/node/21554549

Σχολιάζοντας τις πρόσφατες ελληνικές εκλογές, ο Economist γράφει:

"In a fissiparous display of national desperation the Greek electorate gave no party much support."

Καμιά καλή ιδέα για το fissiparous; Μου ήρθε στο μυαλό το "φραξιονιστική επίδειξη εθνικής απελπισίας", αλλά επειδή πρόκειται για όρο που έρχεται από τη βιολογία, θα με ενδιέφερε και κάποια πιο δόκιμη μετάφραση.
 

bernardina

Moderator
Μια λέξη που σχετίζεται με την πολιτική (όπως σ' ενδιαφέρει εδώ) και αποδίδει αρκετά ικανοποιητικά τον όρο είναι ο φατριασμός και τα παράγωγά του.
 

Mindkaiser

Member

Καλή πρόταση, αλλά με προβληματίζει η απόδοση χαμερπών κινήτρων στο εκλογικό σώμα.

"φατρία: άτομα που συγκροτούνται σε ομάδα με βάση στενότερα συμφέροντα, τα οποία προωθούν με κάθε τρόπο (χωρίς ήθος ή και παράνομα) συνήθως σε βάρος ενός ευρύτερου συνόλου"

Υποθέτω το δύσκολο είναι να βρεθεί λέξη που να μη καταδεικνύει σαφή πρόθεση από την πλευρά του εκλογικού σώματος. Κάτι που περιγράφει το γεγονός της πολυδιάσπασης χωρίς να αποδίδει δόλο ή μικρόνοια.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στη βιολογία το fission είναι διχοτόμηση, σύμφωνα με τη Wikipedia. Fissiparity είναι η σχιζογονία (schizogony). Το fissiparous, σχιζογονικός.

Μια απόδοση που δεν θα απαιτούσε γνώσεις βιολογίας θα ήταν π.χ. πολυδιασπαστικός.
 

bernardina

Moderator
Κοίταξε, επειδή σ' αυτή την περίπτωση είναι, κατά τη γνώμη μου, ζήτημα ερμηνείας, η ουδέτερη λέξη που αναζητάς είναι ακριβώς η πολυδιάσπαση: καμία φόρτιση, καμία αξιολόγηση, καμία μομφή. Κατακερματισμός, αν σου φαίνεται πιο εμφατική.
ΥΓ. Εγώ δεν θα απέκλεια τόσο γρήγορα και εύκολα τον φατριασμό, δεδομένου ότι το στοιχείο του ατομικού/προσωπικού/συντεχνιακού/μικρο-ομαδικού συμφέροντος δεν μπορεί να αποκλειστεί από το σκεπτικό του εκάστοτε ψηφοφόρου. Στο κάτω κάτω, αν ο καθένας δεν ψήφιζε σύμφωνα με αυτό που αντιλαμβάνεται ως συμφέρον του τα πράγματα θα ήταν αλλιώς, imho. (βλ. πελατειακές σχέσεις κλπ. Αλλά αυτά είναι για άλλη συζήτηση, ε; :):) )
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Στο σακούλι έχω την εντύπωση πως μπορεί να μπει και το

πολυσχιδής -ής -ές [polisxiδís] Ε10 : που διακλαδίζεται σε πολλά μέρη, που εκτείνεται σε πολλούς τομείς, πολύπλευρος: ~ δράση / προσωπικότητα. Πολυσχιδές έργο. πολυσχιδώς ΕΠIΡΡ. [λόγ. < αρχ. πολυσχιδής, ελνστ. πολυσχιδῶς]

που διατηρεί και το πρώτο συνθετικό του fissiparous (το fission στη Φυσική, τη σχάση· έκαστος στο είδος του) και φέρνει στο νου και σχίσματα και αποσχίσεις και σχιζοφρένεια.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στο σακούλι έχω την εντύπωση πως μπορεί να μπει και το πολυσχιδής
Μμμμ, δεν ξέρω. Έχω την αίσθηση ότι, στα ΝΕ τουλάχιστον, ο χαρακτηρισμός είναι πάντα θετικός.
 

nickel

Administrator
Staff member
Είναι λίγο ψευτοφίλη (κάποιου είδους, αλλά δεν ξέρω ποιου). Δηλαδή, πολυσχιδής είναι η δράση κάποιου. Και υπάρχει και ένας μυς που λέγεται πολυσχιδής και είναι αυτός εδώ ο multifidus muscle. Πού να παντρευτούν όμως fissiparous και πολυσχιδής;
 

daeman

Administrator
Staff member
Μα γι' αυτό έγραψα στο σακούλι, Δρα. Στα υπόψη, αν όχι για τη συγκεκριμένη χρήση, στη φαρέτρα να βρίσκεται.
Αν και δεν είμαι βέβαιος ότι είναι πάντα θετικός. Το βλέπω να χρησιμοποιείται και ουδέτερα. Γκούγκλισε, αν θέλεις, να δεις παραδείγματα χρήσης για αρκετά «μπουμπούκια» της εκάστοτε επικαιρότητας και δες κι αυτό το πρώτο:

πολυσχιδής -πολυσχιδής -πολυσχιδές (επίθετο) [ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ :ΑΜΝ πολύς -σχιδ (σχίζω) -ής]
1. αυτός που είναι σχισμένος, χωρισμένος σε πολλά κομμάτια, ο πολυμερής
2. ο πολυσύνθετος, ο πολύπλευρος.

Δε με λες; Δε σ' έφτασε η κούπα; Άσε μας να σταυρώσουμε κάνα ποστ τουλάχιστον...;)

Είναι λίγο ψευτοφίλη (κάποιου είδους, αλλά δεν ξέρω ποιου). Δηλαδή, πολυσχιδής είναι η δράση κάποιου. Και υπάρχει και ένας μυς που λέγεται πολυσχιδής και είναι αυτός εδώ ο multifidus muscle. Πού να παντρευτούν όμως fissiparous και πολυσχιδής;

Σε μια πολυσχιδή επίδειξη εθνικής απελπισίας το εκλογικό σώμα...

Δεν επιμένω, φυσικά. Κουβέντα κάνουμε, να μάθω κάτι.
 
Top