metafrasi banner

feral

Έτσι λέγεται το κατοικίδιο ζώο που έχει επιστρέψει σε άγρια ή ελεύθερη κατάσταση. Ίσως όχι μόνο ζώο αλλά και (ήμερο) φυτό.

Το λέμε κάπως στα ελληνικά; Πώς;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το G-Word περιορίζεται σε περιγραφή: feral (1) = άγριος || επανελθών σε άγρια κατάσταση || ατίθασος || απολίτιστος, πρωτόγονος, κτηνώδης

Βρίσκω κάτι ελάχιστα "απαγριωμένα" (που αφορούν, μάλιστα, ανθρώπους) αλλά θα μπορούσαν ίσως να είναι χρήσιμα (στη λογική της αποκτήνωσης), από τη στιγμή που η εξαγρίωση είναι ταμπού. Απαγριωμένες γάτες, απαγριωμένα καλαμπόκια. Και ημιαπαγριωμένα. Ίσως...
 

UsualSuspect

New member
Βρίσκω κάτι ελάχιστα "απαγριωμένα" (που αφορούν, μάλιστα, ανθρώπους) αλλά θα μπορούσαν ίσως να είναι χρήσιμα (στη λογική της αποκτήνωσης), από τη στιγμή που η εξαγρίωση είναι ταμπού. Απαγριωμένες γάτες, απαγριωμένα καλαμπόκια. Και ημιαπαγριωμένα. Ίσως...

Συμφωνώ το απαγριώνω (αντ. του εξημερώνω) βολεύει πολύ. Αλλά δεν δείχνει την επιστροφή στην άγρια κατάσταση, τη διαδρομή άγριος - ήμερος - άγριος. Τι θα λέγατε για το επαναγριώνω, επαναγριωμένος, επαναγρίωση;
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Καλό μου φαίνεται το απαγριώνω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Να ψηφίσω την επαναγρίωση και το επαναγριωμένο σαν πιο σωστά / βολικά / διαφανή.
 
Εμένα, πάλι, μόνον οι περιφραστικές λύσεις ("έχει επανέλθει/ επιστρέψει σε άγρια κατάσταση") μου φαίνονται άμεσα κατανοητές για τον αναγνώστη. Τα υπόλοιπα είναι ελαφρώς... οπάκ. Ίσως αν περνούσε από το νήμα ο panadeli να μας έλεγε αν στη ζωολογία υπάρχει εδραιωμένη απόδοση του όρου (μονολεκτική ή άλλη). Στα εκλαϊκευμένα πάντως δεν θυμάμαι να έχω δει κάτι άλλο εκτός των ανωτέρω περιφράσεων.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Σεβαστή και λογική η ένσταση του Ρογήρου, αλλά και το να μεταφράζεις ένα feral με περιφραστικές λύσεις έχει κι αυτό τα προβλήματά του.

Καλημέρα. Να ψηφίσω την επαναγρίωση και το επαναγριωμένο σαν πιο σωστά / βολικά / διαφανή.
Έχω την αίσθηση (ενδεχομένως 100% λάθος) ότι η χρήση της από περιγράφει περισσότερο τη μετάπτωση με φυσικό τρόπο από ήρεμη σε άγρια κατάσταση, ενώ η χρήση της ανά παραπέμπει σε επιβαλλόμενη μετατροπή.

Επιπλέον, για το επαναγριωμένο, υπόψη ότι θα βγάλει επίσης και μεγαλύτερο σιδηρόδρομο στο semi-feral...
 

nickel

Administrator
Staff member
Στο semi-feral θα πρέπει να μείνουμε στο ημιάγριο.

A semi-feral animal is an animal that lives predominantly in a feral state, but has some contact and experience with humans. This may be due to having been born into a domesticated state and then reverting to life in wild conditions, or it may be an animal that grows up in essentially wild conditions but has developed a comfort level with humans due to feeding, receiving medical care, or similar contacts.
http://en.wikipedia.org/wiki/Semi-feral


Το δεύτερο σκέλος δεν μας επιτρέπει να σκεφτόμαστε επιστροφή στην άγρια κατάσταση (ή ξαναγρίωμα).
 
Top