Eurovision 2024

m_a_a_

Active member
Με τέτοια τροπή που παίρνει το νήμα, ας επισημανθεί κάπου εδώ ότι εδώ πάνω οι Βορειοελλαδίτες έχουν να λένε μεταξύ τους ότι οι κάτω δεν ξέρουν να φτιάχνουν φραπέ...

(Κι ας μην ενστερνίζομαι εγώ προσωπικά τις εν λόγω απόψεις - τουλάχιστον όχι φανατικά... Δεν είμαι και γνώστης, εξάλλου: πάνε χρόνια που προσηλυτίστηκα κι εγώ στο φρέντο...)

Δεν αποκλείεται λοιπόν η εν δυνάμει διάσταση απόψεων γύρω απ' το θέμα που θίγεις, skol, να είναι και γεωγραφική...
 

skol

Active member
Δεν είμαι και γνώστης, εξάλλου: πάνε χρόνια που προσηλυτίστηκα κι εγώ στο φρέντο...

Κι εγώ φρέντο, αλλά σε μια τέτοια παρέα μάλλον φραπέ θα έπινα, δεν θα διακινδύνευα να ζητήσω σπιτικό φρέντο :-)
 

nickel

Administrator
Staff member
Ζαρολόγος θα καταντήσω...

Οι δημιουργοί του Ζαριού της Μαρίνας Σάττι μιλούν στην εκπομπή Studio 4 της ΕΡΤ

 

Earion

Moderator
Staff member
Κανείς δεν είπε ότι η Μαρίνα Σάττι δεν έχει καλή φωνή, και μάλιστα καλλιεργημένη.
Ορίστε το λοιπόν που βάλθηκε να μας το δείξει, τραγουδώντας την "Καταστροφή της Νάουσας", παραδοσιακό της Μακεδονίας
με συνοδεία οργάνων τα οποία στην εκτέλεση υπερτονίζουν (ως μη έδει) το ύφος το αποκαλούμενο (συγγνώμη για τη λέξη, αλλά δεν υπάρχει άλλη) "γύφτικο".

 

Earion

Moderator
Staff member
Για σύγκριση, μιλώντας για ύφος, ιδού το ύφος το πρεπούμενο (κι ας τραγουδά μια φωνή που από δυνατότητες μπορεί να υστερεί απέναντι σ' εκείνην της Μαρίνας Σάττι).

 

Earion

Moderator
Staff member
Κι επειδή είμαι επίμονος, ιδού τι μου έβγαλε από μόνο του το Γιουτούμπι:
εκτέλεση του ίδιου τραγουδιού με επιστασία ενός εμπορικού συνθέτη (που ωστόσο ξέρει να σέβεται).

 

nickel

Administrator
Staff member
Το τραγούδι αυτό για τη καταστροφή της Νάουσας, που κατά τον Earion έγινε λίγο πιο γύφτικο (υποθέτω ότι εννοεί «λιγότερο βαρύ και πένθιμο»), είναι μέρος της (φετινής ; [EDIT: Σίγουρα, βλέπω, υπήρχε και πέρυσι] ) πρωτοβουλίας όπου όλες οι χώρες έστειλαν και κάποια πρόσθετα τραγούδια για να ενισχυθεί η πολυεθνική ταυτότητα της διοργάνωσης και η ανταλλαγή κουλτούρας. Αξίζει ίσως να κάτσει κανείς να ακούσει όλα τα τραγούδια της σχετικής playlist:

 

SBE

¥
Όπως βλέπω πολλές χώρες διεκδικούν σαν δική τους κουλτούρα τους Μπητλς και τους ΑΒΒΑ
 

skol

Active member
Πραγματικά κι εγώ αναρωτιέμαι ποιο είναι το γύφτικο ύφος που δεν υπάρχει και άλλη λέξη να το περιγράψει. Η λιτή ενορχήστρωση με παραδοσιακά όργανα σε αντίθεση με την ενορχήστρωση πίστας με πλήκτρα, ντραμς, βιολιά και ηλεκτρικές κιθάρες;
Με νταούλι και ζουρνά δεν παίζεται αυτό το τραγούδι;
 
Top