metafrasi banner

energy bar

nickel

Administrator
Staff member
Προτείνω δυναμωτικό σνακ.

Αυτοί εδώ τη λένε δυναμωτική μπάρα.

Επειδή έχω μείνει στην πλάκα σοκολάτα(ς), μου φαίνεται αστείο που τις λέμε τώρα μπάρες. Της φυλακής οι μπάρες...
 

Elsa

¥
Στο μυαλό μου είσαι! Ήθελα να γράψω θρεπτικό σνακ και δε μου πολυάρεσε, το δυναμωτικό καλύτερο!
Ούτε εμένα μου αρέσουν οι μπάρες.
«Με το στόμα μπάρα-μπάρα με τα χέρια κουλαμάρα» που λέγανε κι οι παλιές κουτσομπόλες νοικοκυρές.:D
Παρεμπιπτόντως, αυτά τα σνακ είναι πολύ της μόδας και πανάκριβα! Προτιμάτε παστελάκι!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αυτοί πάντως (Αμίτα) πουλάνε μπάρες. Και να πεις ότι είναι καμιά εταιρεία που αποφεύγει ελληνικές λέξεις και λογοπαίγνια... :(
 

daeman

Administrator
Staff member
Πουθενά δεν τις θέλω τις μπάρες, στα κάγκελα, στα διόδια, στους ραβδωτούς κώδικες κ.λπ.
Μόνο στα προστατευτικά των δρόμων και στις βραδινές εξόδους. ;-)

Μπράβο, Έλσα, για το παστέλι. Υγιεινό, νόστιμο και στυλωτικό.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κι αυτοί, εντέλει, τεμάχια πουλάνε:

[...] καλύπτοντας μέρος των σημαντικότερων βιταμινών και των φυτικών ινών που χρειαζόμαστε καθημερινά με μόλις 118 θερμίδες ανά τεμάχιο.
• Τα Amita Motion Energy Bars κυκλοφορούν σε μπάρες των 33 gr, καθώς και σε συσκευασίες των 6 τεμαχίων.


Σιγά μην έλεγε «των 6 μπαρών». :)
 

daeman

Administrator
Staff member
Κι αυτοί, εντέλει, τεμάχια πουλάνε [...]
Σιγά μην έλεγε «των 6 μπαρών». :)

Μούρη και μόδα πουλάνε με τον αγγλισμό των μπαρών, θα έλεγα ως δαίμων, (μ)παρών κι αξούριστος. :p

Show me the way to the next energy bar...
 

Elsa

¥
Κάτι ακόμα: Το επίθετο ενεργειακός , χρησιμοποιείται πολύ σε σχέση με τα βιοκλιματικά, την αειφορία, την εξοικονόμηση ενέργειας κλπ, οπότε δεν θα το προτιμούσα για κάτι άσχετο με αυτά.

Show me the way to the next energy bar...

Αχ, κι έλεγα οτι θα σε πιάσω στον ύπνο γμτ και έτρεχα να βάλω στα γιουτουμπάκια Doors! :p
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]Αχ, κι έλεγα οτι θα σε πιάσω στον ύπνο γμτ και έτρεχα να βάλω στα γιουτουμπάκια Doors! :p

Αυτό εννοείς, φαντάζομαι. :cool:
Ποια γιουτουμπάκια; Απλώνω σιγά-σιγά πλοκάμια σε όλα τα νήματα...;)
 

Zazula

Administrator
Staff member
Κυκλοφορεί και ο όρος μπαρέτα (άσχετος με την μπαρέτα των υποδημάτων):
 

Attachments

  • baretta.jpg
    baretta.jpg
    30.5 KB · Views: 257

SBE

¥
Καμιά φορά βλέπω εφιάλτες ότι λέει επιστρέφω για οριστική εγκατάσταση στην Ελλάδα ύστερα από πενήντα χρόνια στο απώτερο διάστημα, κι όπως ανοίγει η πόρτα του διαστημοπλοίου με υποδέχονται φίλοι και συγγενείς που μιλάνε ακαταλαβίστικα ελληνικά.

Υπήρχε μια παρόμοια ιστορία, όχι με διάστημα αλλά με αφύπνιση, στη Ζώνη του Λυκόφωτος (της δεκαετίας του '50, όχι τα μεταγενέστερα), όπου ο ήρωας ανακαλύπτει ότι δεν μπορεί να συνεννοηθεί γιατί οι λέξεις έχουν αλλάξει και μετά από πολλές παρεξηγήσεις κάθεται και διαβάζει το λεξικό.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μήπως έχεις μετρήσει ποτέ ψευδόφιλες ανάμεσα σε αρχαία και νέα ελληνικά; :)
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]Υπήρχε μια παρόμοια ιστορία, όχι με διάστημα αλλά με αφύπνιση, στη Ζώνη του Λυκόφωτος (της δεκαετίας του '50, όχι τα μεταγενέστερα), όπου ο ήρωας ανακαλύπτει ότι δεν μπορεί να συνεννοηθεί γιατί οι λέξεις έχουν αλλάξει και μετά από πολλές παρεξηγήσεις κάθεται και διαβάζει το λεξικό.

Κάτι μου θυμίζει αυτό, αλλά μέχρι να βρω το βιντεάκι (αν το βρω ποτέ· 156 ήταν τα κλασικά επεισόδια), ορίστε η εισαγωγή με τη χαρακτηριστική μουσική φράση και τη φωνή του Ροντ Σέρλινγκ που ανυπομονούσαμε ν' ακούσουμε τότε.

The classic Twilight Zone intro
 

SBE

¥
Κάτι μου θυμίζει αυτό, αλλά μέχρι να βρω το βιντεάκι (αν το βρω ποτέ· 156 ήταν τα κλασικά επεισόδια),


Εγώ το βρήκα, αλλά είχα κάνει λάθος απ' ό,τι φαίνεται.
Το επεισόδιο λέγεται Wordplay και είναι από τα νέα, όχι τα παλιά, της δεκαετίας του '80.
Περίεργο πράγμα η μνήμη. Ήμουνα σίγουρη ότι δεν είχα δει ούτε ένα από τα νέα επεισόδια και θυμόμουν ασπρόμαυρο, αν και αυτό εξηγείται από το ότι ίσως δεν το είχα δει σε έγχρωμη τηλεόραση. Όμως τελικά το είχα δει αυτό, καθώς και το άλλο με τίτλο Shatterday με τον Μπρους Γουίλις σε περίοδο άστα τα μαλλάκια σου ανακατεμένα (δεν είχε γίνει ακόμα γνωστός), και βλέπω αμφότερα σε σκηνοθεσία Γουές Κρέιβεν.
http://www.youtube.com/watch?v=rK5is6ZjHW0&feature=related
Αυτό που ίσως θα ταίριαζε με τις θερινές θερμοκρασίες όμως είναι ένα άλλο επεισόδιο το οποίο ξεκινάει με την εικόνα μιας εφημερίδας με τίτλο It's Fryday again! κι όλο το επεισόδιο εκτυλίσσεται σε θερμοκρασίες ερήμου.
 
Top