metafrasi banner

ectropy

kosdome6

New member
Σας επισκέπτομαι μετά από αρκετό καιρό γιατί αδυνατώ να βρω τον ελληνικό όρο για Ectropy.
Στη Wikipedia ορίζεται σαν το αντίθετο της εντροπίας : http://en.wikipedia.org/wiki/Ectropy

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλησπέρα. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ ότι θα μπορούσαμε να πούμε κάτι άλλο εκτός από εκτροπία.

Με την ευκαιρία: anti-entropy = αντι-εντροπίααντιεντροπία).
 

kosdome6

New member
Καλησπέρα. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ ότι θα μπορούσαμε να πούμε κάτι άλλο εκτός από εκτροπία.
Αυτό είχα σκεφτεί σαν πρώτη λύση όμως ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα ότι ένας τέτοιος όρος απουσιάζει παντελώς. Μια πιθανή λύση είναι η αρνητική εντροπία όμως δεν μπορώ να δεχθώ ότι η ελληνική γλώσσα δεν δικαιούται έναν όρο.
Το ψάχνω ακόμα...
nickel σε ευχαριστώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μη διστάσεις. Και να βρεις κάτι άλλο, θα δείχνει δειλία — και αποκλείεται να είναι καλύτερο. Αλλά δεν βρίσκεις γιατί και στα αγγλικά είναι καινούργιο φρούτο.
 

kosdome6

New member
Ο όρος είναι καινούριο φρούτο αλλά όχι η έννοια.
Κάνω μια εργασία με θέμα "Intelligence equals ectropy" και μελετώ το διάσημο βιβλίο του Erwin Schrödinger "What is Life?" που έγραψε το 1944 και χρησιμοποιεί τον όρο negentropy ο οποίος είναι περίπου (αν όχι ακριβώς) το ίδιο πράγμα με την ectropy.
Ομως σήμερα, στους κύκλους που συζητούν τα σχετικά με την εντροπία και την ζωή θέματα, χρησιμοποιούν πια σχεδόν αποκλειστικά τον νέο όρο.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Για το ectropy, η εκτροπία ταιριάζει γάντι, είναι κρίμα να απορριφθεί.

Για το negative entropy, η αρνητική εντροπία είναι ό,τι πρέπει.

Για το negentropy, δεν ξέρω.

And the plot thickens:

The negentropy, also negative entropy or syntropy or extropy or entaxy, of a living system is the entropy that it exports to keep its own entropy low; it lies at the intersection of entropy and life. The concept and phrase "negative entropy" were introduced by Erwin Schrödinger in his 1944 popular-science book What is Life? Later, Léon Brillouin shortened the phrase to negentropy, to express it in a more "positive" way: a living system imports negentropy and stores it. In 1974, Albert Szent-Györgyi proposed replacing the term negentropy with syntropy. [...] Buckminster Fuller tried to popularize this usage, but negentropy remains common.

In a note to What is Life? Schrödinger explained his use of this phrase.
“ [...] if I had been catering for them [physicists] alone I should have let the discussion turn on free energy instead. It is the more familiar notion in this context. But this highly technical term seemed linguistically too near to energy for making the average reader alive to the contrast between the two things.”
...

Και:

Η αρνητική εντροπία (negentropy)

O Erwin Schrödinger υπήρξε ένας από τους θεμελιωτές της Κβαντομηχανικής. (η εξίσωση που καθορίζει την συμπεριφορά του κβαντικού κόσμου φέρει το όνομά του). Όμως ήταν και από τους πρώτους που συνέδεσαν την έννοια της εντροπίας και τον δεύτερο θερμοδυναμικό νόμο με τους ζωντανούς οργανισμούς.
...
Έτσι, ένας ζωντανός οργανισμός αυξάνει διαρκώς την εντροπία του – ή, παράγει θετική εντροπία – προσεγγίζοντας την επικίνδυνη κατάσταση της μέγιστης εντροπίας, η οποία είναι ο θάνατος. Μπορεί μόνο να μείνει μακριά του, δηλαδή ζωντανός, αντλώντας διαρκώς από το περιβάλλον αρνητική εντροπία.

ΠΗΓΕΣ:
...
«Τι είναι η ζωή;», Erwin Schrödinger, εκδόσεις Τραυλός, 1995
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ πάντως αναρωτιέμαι για τη σχέση εκτροπίας και εξτροπίας.
 

SBE

¥
Τη θερμοδυναμική την έφαγα με το κουταλάκι στο πανεπιστήμιο (και την έδωσα και εφτά φορές). Το αντίθετο της εντροπίας στο μάθημα ήταν η ενταξία, όπως αναφέρει και το #7.
 

nickel

Administrator
Staff member
ΟΚ, τώρα έχουμε τρία σίγουρα:

ectropy = εκτροπία
negentropy, negative entropy = αρνητική εντροπία
syntropy = συντροπία (;)
extropy = εξτροπία (;)
entaxy = ενταξία
 

SBE

¥
Καλώς τα έχετε για ποικιλία, αλλά είναι συνώνυμα, όπως λέει το 7.
 

nickel

Administrator
Staff member
Συνήθως, όταν κάθε Δυτικός επιστήμονας προτείνει έναν όρο π.χ. από τα γερμανικά για το ίδιο πράγμα για το οποίο ένας άλλος πρότεινε όρο από τα λατινικά ή από τα ελληνικά ή πάντρεμα ελληνικών και λατινικών αλά television, εμείς εξαντλούμε στο πι και φι το οπλοστάσιό μας. Τώρα που έχουμε από μια αντιστοιχία σε κάθε ελληνογενή όρο, πρέπει κάπως να δείξω τη χαρά μου. Εύκολο το 'χεις να μεταφράσεις αλλιώς το κείμενο του #7;
 

kosdome6

New member
Το λήμα από την wikipaedia #7 το είχα διαβάσει και είναι αλήθεια ότι εξαρχής σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω έναν από όλους αυτούς τους όρους, αλλά με φρέναρε το γεγονός ότι δεν τους συνάντησα (τις αντίστοιχες ελληνικές λέξεις) σε κανένα ελληνικό κείμενο. Μάλλον όμως θα συμφωνήσω μαζί σας και θα χρησιμοποιήσω τον όρο εκτροπία. Φίλη-ε SBE, νοηματικά στέκει επίσης πολύ καλά ο όρος ενταξία στο κείμενο που γράφω και αποδίδει πιστότερα αυτό που επιθυμώ να καταλάβει ο ελληνόγλωσσος αναγνώστης.
H εξωτροπία-εξτροπία :s (extropy) δεν έχει σχέση με τo επιστημονικό πεδίο της θερμοδυναμικής αλλά είναι έννοια που χρησιμοποιεί το φιλοσοφικό κίνημα του μετανθρωπισμού.
Σας ευχαριστώ όλους.
 

daeman

Administrator
Staff member
Τη θερμοδυναμική την έφαγα με το κουταλάκι στο πανεπιστήμιο (και την έδωσα και εφτά φορές). [...]

:laugh::laugh: Έλα ρε, κι εσύ; Όχι εφτά (που φαντάζομαι δεν τις μέτρησες, σχήμα λόγου θα είναι), αλλά κάμποσες. Βλέπεις, παρότι πουθενά ενταγμένος ούτε ταγμένος, είχα τότε μεγάλη ενταξία και μικρή ευταξία. Τελευταίο μάθημα για πτυχίο, τελευταία εξέταση προφορική μόνος μου με τον Μαυρίδη, φόβο και τρόμο τότε στο Χημείο.

Kosdome6, μη χάνεσαι, ωραίες ερωτήσεις βάζεις. :)
 

SBE

¥
:laugh::laugh: Έλα ρε, κι εσύ; Όχι εφτά (που φαντάζομαι δεν τις μέτρησες, σχήμα λόγου θα είναι), αλλά κάμποσες.
Καθόλου σχήμα λόγου. Η Θερμοδυναμική ήταν μάθημα του πρώτου εξαμήνου και το πέρασα στο τέταρτο έτος με την έβδομη προσπάθεια με οχτώμισι νομίζω, έχοντας κοπεί έξι φορές με τέσσερα και έχοντας χάσει λόγω χρωστούμενου μαθήματος τις υποτροφίες και τα βραβεία στο δεύτερο και το τρίτο έτος. Μάλιστα είναι απόδειξη του ότι άμα ζοριστώ δημιουργώ, όπως όλοι μας άλλωστε.

1η προσπάθεια: ε, δεν πειράζει, το Σεπτέμβριο καλύτερα :whistle:
2η προσπάθεια: άι σιχτίρ, αλλά τι να κάνουμε, Φεβρουάριο τώρα :cry:
3η προσπάθεια: λόγω προσωπικών προβλημάτων η αποτυχία θεωρήθηκε δικαιολογημένη (κόπηκα σε όλα τα μαθήματα εκείνη την εξεταστική) :whistle:
4η προσπάθεια: μα τι άλλο να διαβάσω πια; Έχει καταντήσει γελοία η υπόθεση (στο μεταξύ πέρασα όλα τα άλλα χρωστούμενα, που δεν ήταν λίγα) :eek:mg:
5η προσπάθεια: μια από τα ίδια, και εκεί μου ήρθε η φαεινή ιδέα :eek: ότι χρειάζομαι καλύτερο υλικό για διάβασμα. Οπότε στρώθηκα στη βιβλιοθήκη κατέβασα όλα τα βιβλία θερμοδυναμικής και ξεπουπούλιασα και ό,τι άλλο σχετικό βρήκα, νομίζω κατέληξα να ψάχνω και στο ΕΙΕ και έφτιαξα ένα μπλοκάκι δημοσιογραφικό που κάθε σελίδα του ήταν άλλος τύπος άσκησης, με τις λύσεις τους. Περίπου 150 ασκήσεις που κάλυπταν όλη την ύλη της Θερμοδυναμικής. Αυτό γιατί το μάθημα ήταν με ανοιχτά βιβλία και ό,τι βοήθημα θέλαμε, ο διδάσκων ήταν βέβαιος για την πρωτοτυπία των ασκήσεών του. Αηδίες, κι αυτός κανένα μπλοκάκι σαν το δικό μου θα είχε.
6η προσπάθεια: 4 μια ακόμα φορά, :D πρόβα με το μπλοκάκι, το οποίο ήταν ακόμα υπό κατασκευή, και αποδείχτηκε χρησιμότατο, μία άσκηση ίδια. Συνεχίστηκε ο εμπλουτισμός κι η επεξεργασία του μπλοκακίου.
7η προσπάθεια: επιτυχία και μάλιστα μεγάλη, καθώς οι τρεις από τις τέσσερις ασκήσεις βρίσκονταν ήδη στο μπλοκάκι μου σε κάποια παραλλαγή τους. :clap:

Αν τότε είχα το μυαλό που έχω τώρα, θα το είχα εκδώσει σε εγχειρίδιο για τη λύση ασκήσεων Θερμοδυναμικής και θα είχα βγάλει κανέναν φράγκο για τη δουλειά. Ή θα το πούλαγα σε φωτοτυπίες.

Αυτά με τη Θερμοδυναμική, που την έχω ξεχάσει και που δεν τη χρησιμοποίησα τελικά ποτέ. Δεν είναι θεμελιώδες μάθημα των ηλ/μηχ και υποψιάζομαι ότι το διδασκόμασταν γιατί έπρεπε να γεμίσουν κάποιες ώρες πρώτου έτους. Από την άλλη κάτι άλλες φυσικές, πολύ πιο ουσιώδεις, σχετικιστική μηχανική κι έτσι, τις κάναμε τρέχοντας
 

bernardina

Moderator
Τελικά ήσασταν μεγάλες κοροϊδάρες. Καθόσασταν και λιώνατε στο διάβασμα, αντί να του τραβήξετε μια ξεγυρισμένη κατάληψη και να τον εξαναγκάσετε να μην βάλει άλλη φορά τόσο δύσκολα θέματα. Μετά θα μπορούσατε να γεμίσετε το κτήριο αυτοσχέδια πλακάτ όπου θα διακηρύσσατε ότι με αγώνες κατακτάτε τα δικαιώματά σας, και θα πανηγυρίζατε τη νίκη σας και την εξασφάλιση της ποιοτικής καθημερινότητας του φοιτητή. Αλλά ήσασταν σπασικλάκια, νέρντηδες, πρόβατα και θυματάρες του συστήματος. SBEEEEEEE!:devil:
Επίσης θα μπορούσες να τον πλακώσεις στο βρισίδι και να τον χτίσεις καναδυό μέρες μέσα στο γραφείο του επειδή εξαιτίας του έχασες τις υποτροφίες. Και να καταγγείλεις το άχρηστο μάθημά του που υπήρχε μόνο για να γεμίζει ώρες στο πρώτο έτος. Αλλά είπαμε. SBEEEEEE!

:angel::angel::inno::inno::whistle::whistle:
 

SBE

¥
:clap::clap::clap::clap::clap::clap:
:D:D:lol::lol:

Μπέρνι, το έχεις πιάσει το νόημα. Δυστυχώς, δεν το είχαν πιάσει κι οι υπόλοιποι.
Αλλά βέβαια, εγώ έγινα μηχανικός κι οι άλλοι βαράνε μύγες. Ή μάλλον, εγώ καθησα και δούλεψα και τη σήμερον δεν έχω που την κεφαλήν πλύναι*, ενώ οι άλλοι έγιναν σύμβουλοι σε υπουργεία.

*ξέρεις τί είναι να μην έχεις φρεσκολουσμένο μαλλί;
 

br_shadow

New member
Ο όρος είναι καινούριο φρούτο αλλά όχι η έννοια.
Κάνω μια εργασία με θέμα "Intelligence equals ectropy" και μελετώ το διάσημο βιβλίο του Erwin Schrödinger "What is Life?" που έγραψε το 1944 και χρησιμοποιεί τον όρο negentropy ο οποίος είναι περίπου (αν όχι ακριβώς) το ίδιο πράγμα με την ectropy.
Ομως σήμερα, στους κύκλους που συζητούν τα σχετικά με την εντροπία και την ζωή θέματα, χρησιμοποιούν πια σχεδόν αποκλειστικά τον νέο όρο.

Φίλε μου ενδιαφέρομαι τρομερά να διαβάσω την εργασία σου. Θα ήταν δυνατόν να μου την στείλεις ;
 
Top