metafrasi banner

Duke and Duchess of Cambridge = ο δούκας και η δούκισσα του Κέμπριτζ

Zazula

Administrator
Staff member
Μου κάνει εντύπωση, Δαεμάνε, που ενώ εντόπισες το πολύ ενδιαφέρον αυτό βιβλίο, δεν έσπευσες να ρίξεις μια ματιά στο πιο καυτό όνομα της επικαιρότητας: Φιλίππα, χαϊδευτικά Πίππα. Ιδού, το κάνω εγώ για σένα. :p
PHILIPPA
[...] "Pippa Passes," by Robert Browning, has been called the grandest of his dramatic works. Charles Dickens called it the finest poem of the nineteenth century, striking deep into the very substance and core of the soul.
Εντωμεταξύ εγώ έπεσα απόψε στο Pippa Passes επειδή η αναζήτησή μου είχε ξεκινήσει από το twat:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pippa_Passes#.22A_distressing_blunder.22
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
(Κάπου είχαμε συζητήσει για τα πιθανά ονόματα των διαδόχων αλλά δεν το βρίσκω τώρα. Δεν πειράζει, θα μας τα πει η SBE.)

Catherine and William baby news sparks media frenzy (ρεπορτάζ από το CNN, με αναφορές στα στοιχήματα φύλου, ονομάτων, ακόμη και χρώματος μαλλιών του μελλογέννητου).
 

SBE

¥
Χτες έπαιξε στις ειδήσεις το κομμάτι με τους Αυστραλούς ραδιοπαρουσιαστές- φαρσέρ που πήραν τηλέφωνο το νοσοκομείο και ρώτησαν πώς πάει η Κέιτ, προσποιούμενοι τη βασίλισσα, τον Κάρολο και τα σκυλιά (ο ένας γάβγιζε στο βάθος). Δεν μας έπαιξαν την απάντηση της νοσοκόμας, για προφανείς λόγους, αλλά δεν μου έκανε καμιά εντύπωση ότι την πάτησε το νοσηλευτικό προσωπικό του κυριλέ ιδιωτικού νοσοκομείου. Κλασσική εικόνα της χώρας, άλλη μια φορά. Στην αρχή απαντάει το τηλέφωνο μια τηλεφωνήτρια που από την προφορά υπέθεσα ότι ήταν είτε απωανατολίτισσα ή λατινοαμερικάνα (μάλλον το πρώτο). Της λέει ο ένας παρουσιαστής (ναι, άντρας, που έκανε τη βασίλισσα) "παίρνω τηλέφωνο για να μάθω για την υγεία της εγγονής μου, της Κέιτ" και η τηλεφωνήτρια της λέει "μάλιστα" και τη συνδέει με την προϊσταμένη. Η οποία απλώς λέει ένα yes ma'am, πολύ σύντομο για να καταλάβω από πού είναι, αλλά κι αυτή με χάλια αγγλικά ακουγόταν, μάλλον κι αυτή από Βιετνάμ κλπ. Φτηνά εργατικά χέρια, που σίγουρα είναι μια χαρά νοσοκόμες, αλλά δεν ξέρουν από εχεμύθεια, ούτε ότι η βασίλισσα δεν θα έπαιρνε η ίδια τηλέφωνο ποτέ. Κι όλα αυτά σε νοσοκομείο που υποτίθεται ότι πας για να εξαφανιστείς.

Για ονόματα δεν ξέρω, πάντως άμα είναι κορίτσι μάλλον θα είναι Ελισάβετ Βικτωρία Νταϊάνα Μαρία Αλεξάνδρα. Με εξαίρεση τη Νταϊάνα, όλα τα άλλα είναι τα γυναικεία ονόματα που παίζουν ήδη στη βασιλική οικογένεια.
 

SBE

¥
Αυτοκτόνησε η νοσοκόμα- ρεσεψιονίστ που έπεσε θύμα της φάρσας.

Αν ο θάνατος έχει σχέση με το τηλεφώνημα, θα κατηγορήσουν όλοι τους δημοσιογράφους- φαρσέρ. Ελπίζω τουλάχιστον να πάρει η μπάλλα και τη διεύθυνση του νοσοκομείου, που προφανώς την πίεσε. Κι όπως είχα υποθέσει, όχι απωανατολίτισσα, λατινοαμερικάνα ή πορτογαλίδα η νοσοκόμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τραγική η είδηση. Περισσότερα σήμερα: http://www.bbc.co.uk/news/uk-20649816

Ελπίζω κάποια στιγμή όλοι οι άθλιοι φαρσέρ να αρχίσουν να εφαρμόζουν τη βασική αρχή που λέει ότι πρέπει να πάρεις την άδεια των θυμάτων σου για να κοινοποιήσεις τη φάρσα. Και όσοι δεν σέβονται την αρχή, να τους διδάσκεται ότι πρέπει να τη σέβονται.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αν μια φάρσα γίνεται σε βάρος πολιτικών ή άλλων δημόσιων προσώπων, μπορεί να θεωρηθεί ότι απευθύνεται σε άτομα που θα έπρεπε να είναι υποψιασμένα και επιφυλακτικά -- όπως η φάρσα που έγινε σε βάρος της Σάρας Πέιλιν, που γελοιοποιήθηκε όταν νόμισε ότι μιλάει με τον Σαρκοζί. Αλλά πόσο ανώτεροι ένιωσαν αυτοί οι δυο ανόητοι φαρσέρ που έβαλαν όλη την υδρόγειο να γελάει με δυο μετανάστριες νοσοκόμες;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Σίγουρα δεν θα νιώθουν καλά, αλλά τι να το κάνουμε τώρα; Μπορούν με μια συγγνώμη να ξαναφέρουν στη ζωή αυτή τη γυναίκα που δεν τους έφταιγε σε τίποτα; Άσε που δεν είδα ακόμα να έχουν βγει να ζητήσουν συγγνώμη.

The boss of the radio company at the centre of the royal hoax call today refused to sack the DJs behind the stunt and painted them as victims. Rhys Holleran, the chief executive of Southern Cross Austereo, which owns the station, said the presenters were 'completely shattered' and had been offered counselling.
Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/art...te-Middleton-hospital-call.html#ixzz2ESelpF21

Θα μπορούσε να μας εξηγήσει αυτός ο κύριος τι εννοεί με τη λέξη victims; Τίνος είναι θύματα; Της απύθμενης βλακείας τους και της αδυναμίας τους να ξεχωρίσουν ποιος άνθρωπος επιτρέπεται να γίνει στόχος φάρσας και ποιος όχι;

 
Θύματα της βλακείας τους είναι. Σκέψου πώς θα ένιωθες αν ήξερες ότι συντέλεσες στον σκοτωμό ενός ανθρώπου κι όλο αυτό για μια πλάκα. Δεν είναι η πρώτη πλάκα που παίρνει κακή τροπή -αν και πάντα ελπίζουμε να είναι η τελευταία. Ακόμα και τελείως αθώες πλάκες, έχουν δυστυχώς καταλήξει σε κηδείες.
 

SBE

¥
Οι φαρσέρ θα έχουν επιπτώσεις.
Αυτοί που μέχρι τώρα την έχουν γλυτώσει φτηνά είναι οι εργοδότες της νοσοκόμας οι οποίοι δήλωσαν απλώς ότι της συμπαραστάθηκαν κλπ κλπ. Υποψιάζομαι συμπαράσταση του τύπου θα απολυθείς και θα σου πάρουμε την άδεια εργασίας και θα αναγκαστείς να φύγεις από τη χώρα γιατί κανένας άλλος δεν θα σε προσλαμβάνει. Η νοσοκόμα εργαζόταν τέσσερα χρόνια στη συγκεκριμένη θέση. Με τέσσερα χρόνια είσαι απόλυτα εξαρτημένος από τον εργοδότη σου και άμα σε διώξει σε απελαύνουν. Το οποίο φυσικά εκμεταλλεύονται οι εργοδότες στο έπακρο. Και η συγκεκριμένη περίπτωση βρωμάει εκμετάλλευση. Και προχειροδουλειά, δηλαδή θέλουμε τα 10-15Κ τη βραδιά αλλά αφού η δουλειά γίνεται και με νοσοκόμες που δεν μιλάνε καλά καλά τη γλώσσα γιατί να προσλάβουμε καλύτερες (και όχι, δεν υποτιμώ τις νοσηλευτικές γνώσεις της νοσοκόμας, πιθανόν να ήταν άριστες, αλλά σε τέτοιου είδους κλινικές δεν αρκεί μόνο αυτό).
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] Και η συγκεκριμένη περίπτωση βρωμάει εκμετάλλευση. Και προχειροδουλειά, δηλαδή θέλουμε τα 10-15Κ τη βραδιά αλλά αφού η δουλειά γίνεται και με νοσοκόμες που δεν μιλάνε καλά καλά τη γλώσσα γιατί να προσλάβουμε καλύτερες (και όχι, δεν υποτιμώ τις νοσηλευτικές γνώσεις της νοσοκόμας, πιθανόν να ήταν άριστες, αλλά σε τέτοιου είδους κλινικές δεν αρκεί μόνο αυτό).

BBC news said:
Mrs Saldanha, a duty nurse, answered the phone because it was 05:30 GMT and there was no receptionist on duty.
http://www.bbc.co.uk/news/uk-20649816

Με 10-15Κ τη βραδιά και μάλιστα με φιλοξενούμενη τη «μεγάλη» δούκισσα, έπρεπε να έχουν όλες τις ώρες ρεσεψιονίστ ειδικά εκπαιδευμένους για να αντιμετωπίζουν κάθε είδους αιτήματα και ενοχλήσεις, ικανούς να μυριστούν όχι μόνο ότι οι δυο φαρσέρ που παρίσταναν τη βασίλισσα και τον Κάρολο ήταν Αυστραλοί - και υποθέτω ότι δεν μιλούσαν με άψογη βρετανική προφορά, όποια βρετανική προφορά -, αλλά μέχρι και από πού βαστάει η σκούφια τους επί γενεές δεκατέσσερις, πού σπούδασαν, πού υπηρέτησαν ή δούλεψαν κλπ. (τον καθηγητή Χίγκινς). Και να περνάνε όλα τα τηλεφωνήματα από σαράντα κύματα, όχι από μια καημένη που φιλοτιμήθηκε να σηκώσει το τηλέφωνο, παρότι ήταν νοσοκόμα και δεν ήταν αυτή η δουλειά της. Αν την είχαν βάλει να κάνει αυτή τη δουλειά, πίσσα και πούπουλα στους κλινικάρχες, για να μην πω φωτιά και τσεκούρι.
 

SBE

¥
Μπορείς να βρεις το απόσπασμα στο γιουτιούμπ, όπου οι δύο παρουσιαστές προσποιούνται ότι είναι ο Κάρολος κι η βασίλισσα κι είναι τόσο ψεύτικος ο τρόπος που μιλάνε που όποιος έχει στ'αλήθεια ακούσει τον Κάρολο και τη βασίλισσα βάζει τα γέλια. Δεν είναι μόνο θέμα προφοράς, είναι όλο το πακέτο. Κι η κακομοίρα απλώς απαντάει το τηλέφωνο και το μεταβιβάζει, δεν κάνει τίποτ'άλλο. Τώρα το νοσοκομείο βγάζει ανακοινώσεις κατά του ραδιοφωνικού σταθμού και ζητάει και τα ρέστα.

Όσο για το τι θα περίμενες με τόσα λεφτά και τι παίρνεις, το μόνο που έχω να πω είναι welcome to the UK. Ο Ελληγενης προφανώς θα διαφωνήσει γιατί διαφωνεί με όλα, αλλά η δική μου εμπειρία είναι ότι βασιλεύει η προχειρότητα και η λογική αφού βολευόμαστε κι έτσι, γιατί να κάνουμε το ΧΥΖ. Η φιλοσοφία αυτή βρίσκεται όχι μόνο π.χ. στο μάστορα που ήρθε να μου αλλάξει τον πάγκο της κουζίνας και μου έβαλε το νεροχύτη αλλού γιατί έτσι τον βόλευε κι ας έβγαινε ασύμμετρος σε σχέση με τα επάνω ντουλάπια (αληθινή ιστορία) που λες εντάξει, οικονομικό μάστορα ήθελα, αυτά παθαίνω, αλλά και σε μαγαζιά που κανονικά το ποσό που πληρώνεις δεν θα έπρεπε με τίποτα να δικαιολογεί την προχειρότητα. Πώς τη γλυτώνουν; Απλά πράγματα: πρώτον, υπάρχουν και σοβαροί επαγγελματίες και δεύτερον, ο πρόεδρος του ΔΣ του νοσοκομείου είναι κάποιος Λόρδος Τάδε, ε, όλο και κάποιον συμμαθητή θα έχει μέσα στο παλάτι, θα πουν έναν καλό λόγο, θα το ρίξουν στην πλάκα, θα ανεβάσουν λίγο τις τιμές για να καλύψουν την έξτρα ασφάλεια την επόμενη φορά, θα λήξει το θέμα. Ή μπορεί να προσλάβουν κανέναν δημοσιοσχεσίτη να το χειριστεί το θέμα (το έχουν κάνει ήδη, νομίζω, καθώς έχουν καταφέρει να βγουν λάδι μέχρι στιγμής).
 
Όσο για το τι θα περίμενες με τόσα λεφτά και τι παίρνεις, το μόνο που έχω να πω είναι welcome to the UK. Ο Ελληγενης προφανώς θα διαφωνήσει γιατί διαφωνεί με όλα, αλλά η δική μου εμπειρία είναι ότι βασιλεύει η προχειρότητα και η λογική αφού βολευόμαστε κι έτσι, γιατί να κάνουμε το ΧΥΖ.

Διαφωνώ με τέτοιου είδους γενικεύσεις, όταν δεν μιλάμε για την Ελλάδα, αλλά δεν είναι του παρόντος να το συζητήσουμε αυτό.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μπορείς να βρεις το απόσπασμα στο γιουτιούμπ, όπου οι δύο παρουσιαστές προσποιούνται ότι είναι ο Κάρολος κι η βασίλισσα κι είναι τόσο ψεύτικος ο τρόπος που μιλάνε που όποιος έχει στ' αλήθεια ακούσει τον Κάρολο και τη βασίλισσα βάζει τα γέλια. Δεν είναι μόνο θέμα προφοράς, είναι όλο το πακέτο. Κι η κακομοίρα απλώς απαντάει το τηλέφωνο και το μεταβιβάζει, δεν κάνει τίποτ' άλλο.
Μη στενοχωριέσαι, έπαιξε και στα «δελτία ειδήσεων» των καναλιών μας...
 

daeman

Administrator
Staff member
[...] Όσο για το τι θα περίμενες με τόσα λεφτά και τι παίρνεις, το μόνο που έχω να πω είναι welcome to the UK. [...]
Welcome to this universe. Η αρχή της ελάχιστης ενέργειας γίνεται αρχή της ελάχιστης προσπάθειας. Welcome to Earth.
Παρέμπ, εμένα οι ξυλουργοί ήθελαν να μου βάλουν τον νεροχύτη στη γωνία επειδή έτσι τους βόλευε με τις τυποποιημένες διαστάσεις, να κουτουλάμε τα ντουλάπια αποπάνω, ενώ ήδη από τα σχέδια είχα προβλέψει παράθυρο σ' εκείνο το σημείο, ακριβώς για να μπει αποκάτω ο νεροχύτης, να μη θωρούμε το ντουβάρι. Κι επέμεναν, μέχρι που τους είπα να το κάνουν έτσι στο δικό τους σπίτι. Κατάλαβαν ότι ήμουνα έτοιμος να τους δείξω την πόρτα.
 

SBE

¥
Εμένα ήταν ήδη υπάρχουσα κουζίνα και χρειάστηκε να ξηλώσουμε τα κάτω ντουλάπια λόγω διαρροής νερού, κι ο μάστορας ανάλαβε πρωτοβουλία στην επανατοποθέτηση. Φίλοι μου έλεγαν ότι τους βάλανε το τζάκι αλλού. Και το πιο ωραίο, κάτι συγγενείς μου, τους βάλανε την είσοδο του σπιτιού αλλού και χρειάστηκε να φτιάξουν σκάλα για να μπαίνουν στο σπίτι.

Έλλη, οι γενικεύσεις δεν σε πειράζουν όταν αφορούν την Ελλάδα, δηλαδή;
 
Έλλη, οι γενικεύσεις δεν σε πειράζουν όταν αφορούν την Ελλάδα, δηλαδή;

Όχι, δεν με πειράζουν. Εν πρώτοις γιατί είμαι Έλληνας και μπορώ να διακρίνω τι ισχύει γενικά και τι είναι μούφα και σε δεύτερο λόγο γιατί σχεδόν ό,τι λέγεται ισχύει. Αλλά δεν θέλω τώρα να μπω στην διαδικασία αυτής της συζήτησης (για την ποιότητα του λαού, δηλαδή).
 

SBE

¥
Και τα νεότερα της υπόθεσης:
Ο ραδιοφωνικός σταθμός προσφέρει στην οικογένεια τα κέρδη του από διαφημίσεις, που υπολογίζονται στο μισό εκατομμύριο δολλάρια (Αυστραλίας, μάλλον).
Εντωμεταξύ χτες αντιλήφθηκα και μερικές φωνές σχετικά με τη στάση των εργοδοτών, οι οποίοι με το που άρχισαν οι ερωτήσεις για τη στάση τους ανακοίνωσαν ότι θα μαζέψουν χρήματα για την οικογένεια (το βρήκαμε το κόλπο, ε; )
Και με αυτά έμαθα και μερικά ακόμα για το πώς ζουν οι εργαζόμενοι στα νοσοκομεία: η οικογένεια της νοσοκόμας ζει στο Μπρίστολ, η νοσοκόμα έμενε σε εστία του νοσοκομείου και όταν είχε ρεπό πήγαινε να τους δει. Κι αυτό το έκανε τέσσερα χρόνια. Δεν υπήρχε δουλειά στο Μπρίστολ; Ποιός ξέρει.
Πάντως, για τις απορίες του Δαεμάνου, λέει ότι όταν είναι κλειστή η ρεσεψιόν λένε στο προσωπικό να παίρνει μήνυμα και να μην συνδέει τα τηλεφωνήματα. Προφανώς η νοσοκόμα είτε πίστεψε ότι όντως ήταν η βασίλισσα στο τηλέφωνο ή ήταν πτώμα καθώς κόντευε το τέλος της βάρδιας και έκανε το λάθος.
Διάβαζα επίσης ότι όταν μαθεύτηκε το γεγονός, την Τετάρτη, την πήραν τηλέφωνο από τη δουλειά και τη ρώτησαν τι έγινε και της είπαν ότι θα την καλούσε η διεύθυνση για κουβεντούλα τις επόμενες μέρες. Επειδή οι Άγγλοι πάντα μελιστάλαχτα στη φέρνουν πισώπλατα, όταν λένε "τίποτα το σημαντικό, απλά για να ξέρουμε πού βρισκόμαστε και να ξέρει κι ο κύριος γενικός αν τον ρωτήσει κανένας τι έγινε, μην ανησυχείς, εμείς σε υποστηρίζουμε και θα σε βοηθήσουμε να αποδίδεις ακόμα καλύτερα στη δουλειά, την οποία ήδη κάνεις τέλεια", το λιγότερο που θα σου συμβεί είναι ότι θα δεχτείς πίεση να παραιτηθείς για να μην σου πληρώσουν αποζημίωση, (ο Ελληγενής θα διαφωνήσει, αλλά σόρρυ Έλλη, μιλάει η προσωπική πείρα).
 
Top