metafrasi banner

director (switch)

Σε κόντεξτ δικτύων (IT), πρόκειται για είδος μεταγωγέα (switch). Σύμφωνα με έναν ορισμό:
A fault-tolerant Fibre Channel switch that typically has a high port count and may serve as a central switch to other fabrics.

Χωρίς να έχω καταλάβει ποια είναι ακριβώς η λειτουργία του, σκέφτομαι τα κατευθυντήρας, κατευθυντήριος μεταγωγέας ή κατευθυντικός μεταγωγέας ως πιθανές αποδόσεις.
[Υπόψη ότι το director υπάρχει στη βάση του ΙΑΤΕ ως κατευθυντήρας αλλά σε άλλο κόντεξτ (βλ. εδώ, εδώ και εδώ).]

Εσείς τι λέτε;
 

daeman

Administrator
Staff member
Για τα director class switches, ρίξε μια ματιά εδώ που τα περιγράφει αναλυτικά, παρά τη δεκαετή ηλικία του άρθρου:
The Director Solution
A sort of "uber-switch", the director-class switch enables the enterprise SAN. A director in the center of the network allows core-to-edge SANs to benefit from 99.999 percent uptime while scaling equally in both performance and connectivity as devices are added or reconfigured on the fabric. A director simplifies the design of the fabric by providing more availability and bandwidth than a complex aggregation of fabric switches can provide.
Δηλώνω αναρμόδιος για τέτοια δίκτυα, αλλά ιδίως αυτό το uber-switch - εκτός από τα πολλά άλλα προτερήματα του director έναντι των κοινών μεταγωγέων - με στέλνει περισσότερο στον διευθυντή παρά στον τροχονόμο.

Βέβαια, και η αβατάρα σου στέλνει όσους τη βλέπουν περισσότερο στο διάστημα παρά στη γη, αλλά τέλος πάντων. :)
 

daeman

Administrator
Staff member
Ορολόγος για να γίνω, θέλω πολλά ψωμιά ακόμα (ή φούρνους ολόκληρους μάλλον και δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι θα μου κάνει καλό τόσο ψωμί), ωστόσο μπορώ να εκφράσω μια ταπεινή γνώμη ως layman daeman,
αν περιοριστούμε σ' αυτά τα τρία:

Διευθυντήρας;
Μεταγωγέας-διευθυντής;
Διευθυντικός μεταγωγέας;
 

daeman

Administrator
Staff member

Παρότι θα μου άρεσε (και στον Στάθη, υποθέτω, αφού θα λυνόταν το ζήτημα), δεν το θεωρώ πιθανό, γιατί απ' ό,τι βλέπω στις γκουγκλιές, πολλοί λένε "κεντρικό μεταγωγέα" διάφορα πράγματα, από ένα απλό switch μέχρι τη σειρά Catalyst 6500 της Cisco που δεν είναι directors, καθώς στη λίστα με τα fibre channel switches της Wikipedia αναφέρονται ως directors μόνο τα Cisco MDS 9506, 9509, 9513, 9530, 9560, όπως και η ίδια η Cisco ονομάζει directors τη σειρά 9500.

Εδώ πάλι, στη σελίδα 20 ορίζουν ως "κεντρικό μεταγωγέα" γενικά το switch, άρα μάλλον ο "κεντρικός" χρησιμοποιείται ως απλό επίθετο και όχι ως μέρος του όρου.

Καλή συνέχεια στους θαρραλέους. Για σήμερα τουλάχιστον, εγώ μπούχτισα με τόσες μεταγωγές. :-)
 
Με τεράστια καθυστέρηση, ακόμα και για τα δεδομένα μου, θέλω να σας ευχαριστήσω αμφότερους τους τρεις. :) Χρησιμότατα και τα δύο λινκ των daeman και nickel· ιδίως το δεύτερο είναι θησαυρός (κρίμα που οι συνθήκες μεταφραστικής φάμπρικας και η δυσκοιλιότητα του τελικού πελάτη αποτρέπουν μάλλον παρά ενθαρρύνουν τη χρήση τέτοιων εξωτερικών βοηθημάτων).

Πράγματι, το κεντρικός μεταγωγέας το είχα σκεφτεί κι εγώ. Αν και το προτιμώ από τις άλλες προτάσεις, έχει όντως το μειονέκτημα ότι ενίοτε το κεντρικός αναφέρεται στη θέση και όχι στο είδος του μεταγωγέα.
 
Top