metafrasi banner

digital photo frame, digital picture frame, digital frame = ψηφιακή κορνίζα

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Πρωί πρωί γνωστή εταιρεία προσπαθούσε να με πείσει να αγοράσω ψηφιακή κορνίζα. Είντα 'ν' αυτό; αναρωτήθηκα. Αλλά γρήγορα κατάλαβα, γιατί την είχα δει πρόσφατα σε φιλικό σπίτι — μια κορνίζα σαν τις άλλες, αλλά μέσα να μη θέλει να κάτσει η φωτογραφία σ' ένα μέρος. Μια βολική ακυριολεξία (misnomer) είναι η απόδοσή της, μια και δεν είναι ψηφιακή η κορνίζα αλλά το περιεχόμενό της, αλλά ποιος σκοτίστηκε. Βλέπω ότι στο Amazon έχουν ήδη φάει το photo / picture και τα λένε κι εκεί digital frames. Κανονικά είναι κορνίζα ψηφιακών φωτογραφιών. Περισσότερα στη Βίκη. Μου θύμισε πάντως το περιοδικό Playboy μιας άλλης εποχής, που τέτοιες μέρες πρόβαλλε (ίσως το κάνει ακόμα), σαν ιδέες για δώρα, του κόσμου τα γκατζετάκια, για τους άντρες (ή μήπως και τις γυναίκες, δεν θυμάμαι πια) που τα 'χουν όλα. Έχει και τηλεχειριστήριο — κάθεσαι στον καναπέ σου και λες: «Βαρέθηκα να βλέπω τον παππού σε πόζες από το χωριό, ας βάλω για λίγο να βλέπω τα πεθερικά μου». Ε, να μη σηκώνεσαι κιόλας... Κρύος ιδρώτας.

Χρόνια πολλά και χρήσιμα δώρα!


 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Μάλλον ήταν την ώρα που μου έπεσε η ψηφιακή κορνίζα πάνω από την τηλεόραση και τα τίναξε... :(
 
Top