metafrasi banner

counter-intuitive = μη αναμενόμενος, που δεν θα τον περίμενε κανείς

nickel

Administrator
Staff member
Μπορεί να μην είναι αυτό που περιμένεις, αλλά...
 
Μπορεί να φαίνεται παράλογο, αλλά η δικιά μου αγωνία όταν ήμουν τρέκι αν δεν φορούσα στολή στο διάστημα δεν θα ήταν μην πεθάνω από ασφυξία λόγω έλλειψης οξυγόνου, αλλά μήπως σκάσω σαν μπαλόνι από την αποσυμπίεση Χμ... μια χαρά ακούγεται το παράλογο. Απλά και κατανοητά πράγματα. :up:

Counter-intuitive. Δεν θα σκάσεις σαν μπαλόνι γιατί η εσωτερική πίεση δεν είναι τόσο μεγάλη. Για την ακρίβεια, μπορείς να επιβιώσεις μερικά δευτερόλεπτα, μέχρι να χαθεί όλο το οξυγόνο. Επίσης counter-intuitively, το νερό δεν παγώνει αν αφεθεί στο διάστημα αλλά βράζει (το σημείο βρασμού μειώνεται όσο μειώνεται η ατμοσφαιρική πίεση)!
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όλα αυτά, μια χαρά εξυπηρετούνται με το "μοιάζει παράλογο":

Μοιάζει παράλογο, αλλά το νερό δεν παγώνει· βράζει επειδή...
Μοιάζει παράλογο, αλλά δεν σκας σαν μπαλόνι· προλαβαίνει το οξυγόνο να φύγει από το σώμα επειδή...
Μοιάζει παράλογο, αλλά δεν παγώνεις· γίνεσαι ψητός επειδή...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Προσωπικά θ' απέφευγα πάντως να ανακατώσω τη διαίσθηση με τη λογική. Θα προτιμούσα λοιπόν κάτι σε:
Παρότι δεν είναι αυτό που θα περίμενε / ανέμενε κανείς, το νερό δεν παγώνει αλλά βράζει...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η διαίσθηση, όμως (ΛΚΝ) είναι απροσδιόριστη γνώση αυτού που δεν μπορεί να αποδειχτεί με τη λογική ή αυτού που δεν υπάρχει ακόμη, η έκτη αίσθηση· (πρβ. ενόραση). Εδώ δεν έχουμε όμως τέτοια περίπτωση, έχουμε λάθος συμπεράσματα επειδή προσπαθούμε να εφαρμόσουμε σε εντελώς διαφορετικό πλαίσιο τις γνώσεις από το επίγειο περιβάλλον μας.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Δεν εννοώ αυτή τη διαίσθηση, εννοώ την αυτόματη αίσθηση που μας δημιουργείται σχετικά με κάτι. Αυτή μάς οδηγεί σε εντυπώσεις, προσδοκίες ή συμπεράσματα προτού προλάβουμε να κάνουμε μια ολοκληρωμένη επεξεργασία με τη λογική μας. Πουθενά το counter-intuitive δεν σχετίζεται με τη διαίσθηση του ΛΚΝ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ πάντως παραμένω με το «μη αναμενόμενο». :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Στη σημασία της λέξης δεν παίζει μόνο η διαίσθηση.

counter-intuitive adjective
(ODE)
contrary to intuition or to common-sense expectation: this explanation sounds perversely counter-intuitive | computer analyses have in the past produced a number of counter-intuitive results
(Encarta)
contrary to expectations: not in accordance with what would naturally be assumed or expected: I know it's counterintuitive, but the highest grade in this system is D and the lowest is A.
 

daeman

Administrator
Staff member
Μπορεί να μην είναι αυτό που περιμένεις, αλλά...

Προσωπικά θ' απέφευγα πάντως να ανακατώσω τη διαίσθηση με τη λογική. Θα προτιμούσα λοιπόν κάτι σε:
Παρότι δεν είναι αυτό που θα περίμενε / ανέμενε κανείς...

+1. Συνθετικά για τη συγκεκριμένη πρόταση: Μπορεί να μην είναι αυτό που θα περίμενε κανείς, ωστόσο...
 
Ψάχνοντας έφτασα και ανασταίνω κι εγώ με τη σειρά μου αυτό το νήμα. Η πρότασή μου είναι "απροσδόκητο".
 
Top