metafrasi banner

count one's blessings

nickel

Administrator
Staff member
Σε κάποιο λεξικό μου έχω:
σκέφτομαι τα καλά που έχω, λέω (και) δόξα τω θεώ, ευχαριστώ το Θεό

Δεν ξέρω αν θα προσθέτατε κάποιο άλλο. Ελπίζω ωστόσο να μην κάνω λάθος που θεωρώ ότι το παρακάτω είναι αγγλισμός:
Αλλά, τελειώνοντας το βιβλίο της Έλλης Παππά μετρώ τις ευλογίες μου: δεν ζούμε σε καθεστώς μοναρχοφασισμού, δεν υπάρχει ενδεχόμενο εμφυλίου πολέμου, κι από την ΚΝΕ έφυγα νωρίς χάνοντας, είναι αλήθεια, όλους μου τους φίλους.

Από την ενδιαφέρουσα (όπως κι αν τη διαβάσει κανείς) προσωπική μαρτυρία της Σώτης Τριανταφύλλου στην Book Press. (Αν σας ενοχλεί ο αντικομμουνισμός, δεν το διαβάζετε.)

Βέβαια, υπάρχουν και οι αγγλισμοί που συνειδητά μεταφέρουμε στη γλώσσα μας, επειδή πιστεύουμε ότι έχει να κερδίσει.
 

Earion

Moderator
Staff member
Μπορεί να διαφωνεί κανείς, αν θέλει, με την άποψη της Σ.Τ., αλλά δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι το κείμενό της είναι εξομολόγηση εκ βάθους καρδίας, γραμμένη με σπαραγμό ψυχής. Και συν τοις άλλοις γράφει τη λέξη "κομουνισμός" με ένα μ. Κάποτε θά 'ρθει εκείνη η μέρα...
 

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι θα μπορούσαμε να δούμε μια εξέλιξη όπου οι δογματικοί θα γράφουν κομμουνισμός και κομμουνιστικό κόμμα και οι υπόλοιποι, από αντίδραση, θα γράφουν κομουνισμός και κομουνιστικό. Εγώ θα ήθελα να το γράφω με ένα -μ- επειδή δεν βλέπω γιατί να κάνουμε εξαίρεση.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και οι κουμμουνισταί; Τι θα απογίνουν οι κουμμουνισταί;
 
Καλημέρα και καλή ψήφο σε όσους βρίσκονται στην Ελλάδα!

Εμένα πάντως το κείμενο της Σώτης μού άρεσε γιατί με απλή γραφή δείχνει ότι ο φασισμός δεν έχει μόνο ένα πρόσωπο! Όχι ότι περίμενα τη Σώτη να μου το πει αυτό, βέβαια...

Και μια μεταφραστική πρόταση: είμαι ευγνώμων για όσα έχω...
 
Top