metafrasi banner

coterminal (angles ή ό,τι άλλο)

csar

New member
Πρόκειται για μαθηματικό όρο και αναφέρεται σε γωνίες των οποίων οι πλευρές (αυτές είναι τα terminals, αφού ορίζονται ως "αρχική" και "τελική" πλευρά της γωνίας) ταυτίζονται (όταν βάζουμε τις γωνίες, τη μία πάνω στην άλλη). Δεν έχω δει ποτέ μου τέτοιον όρο σε ελληνικά μαθηματικά βιβλία.

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το "συντερματικές" γωνίες, αλλά ακόμα και μία μετάφραση του όρου από άσχετο context θα μπορούσε να βοηθήσει.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Από ό,τι βλέπω, πρόκειται για γωνίες με αφετηρία στον άξονα των x που «απέχουν» 360 μοίρες. Με άλλα λόγια, οι γωνίες 20, 380 και 740 μοιρών είναι coterminal. Δεν θα καταλάβαινα ποτέ κάτι τέτοιο διαβάζοντας τον όρο ομοτερματικές γωνίες (αλλά, για να είμαι ειλικρινής, ούτε τον όρο coterminal). Δεν ξέρω καν αν είναι «ορολογία» ούτε πού μπορεί να χρησιμεύει (όχι ότι δεν μπορεί να υπάρχουν χρήσεις).

Θα προτιμούσα έναν σαφέστερο όρο στα ελληνικά, αλλά δεν έχω προς στιγμή να προτείνω κάτι καλύτερο, κάτι που να δείχνει ότι πρόκειται για γωνία συν πλήρη κυκλικά πολλαπλάσια (ας πούμε κάτι σαν *κυκλοπολλαπλάσιες), αλλά οκ, ας τις πούμε προσωρινά ομοτερματικές.

 

Attachments

  • αγραφή.JPG
    αγραφή.JPG
    63.8 KB · Views: 350

nickel

Administrator
Staff member
Η φλύαρη και διαφανέστερη απόδοση θα ήταν «γωνίες με κοινή τερματική τελική πλευρά». Αρκεί πια να ξέρεις τι είναι τερματική τελική πλευρά.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Από ό,τι βλέπω, πρόκειται για γωνίες με αφετηρία στον άξονα των x που «απέχουν» 360 μοίρες.
Όχι, απέχουν 2kπ, k ∈ Z.
Άλλωστε έτσι τα λέμε εμείς, «δύο κάπα πι συν φι».
 

Zazula

Administrator
Staff member
Η φλύαρη και διαφανέστερη απόδοση θα ήταν «γωνίες με κοινή τερματική πλευρά». Αρκεί πια να ξέρεις τι είναι τερματική πλευρά.
Έχουν κοινή τερματική πλευρά υπό την προϋπόθεση ότι έχουν κοινή πλευρά έναρξης. Είναι σημαντικό αυτό το στοιχείο.
 

SBE

¥
Συνηθισμένες αυτές οι γωνίες στη λύση προβλημάτων με τριγωνομετρία (πρόσφατα τις κοιτάξαμε στην εισαγωγή στην ηλεκτρονική με κάτι φοιτητές), αλλά δεν ήξερα καν ότι υπάρχει όρος για αυτές.
Πρόκειται για γωνίες με την ίδια τελική πλευρά, οπότε μήπως ομοτελικές;
 

SBE

¥
Έχουν κοινή τερματική πλευρά υπό την προϋπόθεση ότι έχουν κοινή πλευρά έναρξης. Είναι σημαντικό αυτό το στοιχείο.

Αν έχουν κοινή αρχική και κοινή τελική πλευρά, τότε ειναι όμοιες γωνίες.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Αν έχουν κοινή αρχική και κοινή τελική πλευρά, τότε ειναι όμοιες γωνίες.
Όχι, φυσικά και δεν είναι υποχρεωτικά. Δες και πιο πάνω, το έγραψα: έχουν διαφορά 2kπ, k ∈ Z.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όχι, απέχουν 2kπ, k ∈ Z.
Άλλωστε έτσι τα λέμε εμείς, «δύο κάπα πι συν φι».

Σωστός, απροσεξία μου. 360k μοίρες, k ∈ Z για να διατηρήσουμε τις μονάδες που χρησιμοποιεί η εικόνα. Φαίνεται πάντως από τα υπόλοιπα ότι εννοούσα ακέραια πολλαπλάσια των 360 μοιρών. :)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Αν έχουν κοινή αρχική και κοινή τελική πλευρά, τότε είναι όμοιες γωνίες.

Όμοιες είναι π.χ. όλες οι γωνίες 30 μοιρών άσχετα από την αρχική τους πλευρά.
 

csar

New member
Ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση.

Δεν ήθελα να σας μπλέξω με λεπτομέρειες (τις οποίες, όπως είδα πολλοί ήδη γνωρίζετε), αλλά φαίνεται βοηθά στη συζήτηση.

Επειδή οι γωνίες στις εφαρμογές της τριγωνομετρίας έχουν πρόσημο (άλλη γωνία είναι η 90º και άλλη η –90º), οι πλευρές των γωνιών διακρίνονται σε αρχική (initial) και τελική (terminal). Άρα το terminal στη λέξη coterminal αναφέρεται στην τελική πλευρά και όχι και στις δύο. Άρα και το συντερματικές δεν είναι πολύ σωστό, θα έπρεπε να είναι ίσως συντελικές, το οποίο είχα ψάξει, αλλά είδα ότι είναι ένας πολύ συγκεκριμένος όρος της Γραμματικής και γι' αυτό διστάζω να το χρησιμοποιήσω.

Όμοιες είναι π.χ. όλες οι γωνίες 30 μοιρών άσχετα από την αρχική τους πλευρά.
Όρος όμοιες γωνίες από όσο ξέρω δεν υπάρχει, οι γωνίες αυτές λέγονται ίσες. Εκτός κι αν έχει αλλάξει η ορολογία τα τελευταία χρόνια.

Η φλύαρη και διαφανέστερη απόδοση θα ήταν «γωνίες με κοινή τερματική πλευρά». Αρκεί πια να ξέρεις τι είναι τερματική πλευρά.
Ναι περιφραστικά κάτι τέτοιο στέκεται (με την αντικατάσταση του τερματική με τελική). Απλά πρόκειται για υποτίτλους (άρα τίθεται θέμα χώρου) και επιπλέον δίνεται ορισμός για την έννοια, άρα χρειάζομαι όρο με μία ή δύο λέξεις.

Έχουν κοινή τερματική πλευρά υπό την προϋπόθεση ότι έχουν κοινή πλευρά έναρξης. Είναι σημαντικό αυτό το στοιχείο.
Αυτό είναι απολύτως σωστό. Οι αρχικές πλευρές πρέπει να ταυτίζονται (και μάλιστα να ταυτίζονται και με τον θετικό ημιάξονα x).

ομοτερματικές;
Θα μπορούσε να είναι, το σκέφτηκα κι εγώ (και μάλιστα είχα βρει και μία χρήση της λέξης ομοτερματικός αλλά σε τελειώς διαφορετικό context και για μία τελειώς διαφορετική λέξη), όπως και ομοτελικός αλλά κόλλησα στο ότι το co- στα Μαθηματικά μεταφράζεται συνήθως ως συν. Π.χ.
correlation → συσχέτιση, covariance → συμμεταβλητότητα, coordinate → συντεταγμένη, combinatorics → συνδυαστική, conformal → σύμμορφος κ.α.

Αφού δεν φαίνεται ότι υπάρχει κάποιος καθιερωμένος όρος, σκέφτομαι να κινηθώ προς το συντελικός.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όρος όμοιες γωνίες από όσο ξέρω δεν υπάρχει, οι γωνίες αυτές λέγονται ίσες. Εκτός κι αν έχει αλλάξει η ορολογία τα τελευταία χρόνια.
Σωστό, φυσικά, σκεφτόμουν με όρους (ίσων, ναι) γωνιών σε όμοια τρίγωνα. Κακώς.
 

Earion

Moderator
Staff member
Όντας εντελώς αδαής με το θέμα, παρακολουθώ από περιέργεια τη συζήτηση. Επεμβαίνω για να πω ότι δεν βλέπω ψεγάδι στον όρο συντελικός.
 

skol

Active member
το co- στα Μαθηματικά μεταφράζεται συνήθως ως συν
Δεν είναι απόλυτο αυτό, π.χ. concentric → ομόκεντρος, coaxial → ομοαξονικός.

Αφού δεν φαίνεται ότι υπάρχει κάποιος καθιερωμένος όρος, σκέφτομαι να κινηθώ προς το συντελικός.
Ένα πρόβλημα που βλέπω με το "συντελικός" είναι ότι η αυθόρμητη αντίστροφη μετάφραση είναι το cofinal που είναι ένας άλλος μαθηματικός όρος ο οποίος απ' ό,τι βλέπω έχει μεταφραστεί ως "ομοτελικός".
 

skol

Active member
(ο ομόκεντρος βέβαια προϋπήρχε του concentric, εξού και ο homocentric)
 
Top