metafrasi banner

commercial dishwasher

Καλημέρα,

μεταφράζω κάτι ηλεκτρικές συσκευές οι οποίες χωρίζονται σε τρεις κατηγορίες domestic/professional/commercial π.χ. dishwasher/washing machine. Μήπως γνωρίζετε πώς αποδίδεται αυτό το commercial; Βρίσκω κάτι στο google ως "εμπορικές συσκευές" αλλά δε νομίζω ότι είναι αυτό που ψάχνω.

Ευχαριστώ.
 
Δλδ πλυντήριο πιάτων του εμπορίου; Οι οικιακές και επαγγελματικές ηλεκτρικές συσκευές δεν είναι δηλαδή του εμπορίου;
Έχω μπερδευτεί!
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Να σου πω την αμαρτία μου, εγώ αρχικά σκέφτηκα οικιακής χρήσης, αλλά αφού έχεις και το domestic δε νομίζω ότι είναι αυτό.
 
Να σου πω τη δική, μου εγώ στην αρχή το είχα βάλει επαγγελματικό αλλά μόλις είδα το professional...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όπως το βλέπω εδώ, δεν βλέπω καμιά διαφορά από αυτό που λέμε επαγγελματικό πλυντήριο πιάτων.

Εκτός αν εννοεί βιομηχανικής χρήσης.

Edit: Δες κι αυτό το commercial dishwasher της Miele. Είναι αυτό που ονομάζουμε επαγγελματικό.

Η Miele γράφει εδώ:
The Miele Professional commercial dishwasher provides an ideal blend of high throughput with high performance cleaning.

Ξέρεις τι νομίζω; Ότι ονομάζεται Professional αυτή η σειρά μοντέλων, που σημαίνει ότι είναι πλυντήριο commercial, δηλαδή για επαγγελματική χρήση!
 
Last edited:
Απ' αυτά που βλέπω, commercial dishwashers είναι αυτά που χρησιμοποιούνται σε εστιατόρια κλπ. Τα professional σαν ημι-επαγγελματικά μου φαίνονται. Τα περισσότερα που βλέπω στο Γκουγκλ, για σπίτια προορίζονται, απλά είναι λίγο πιο βαριών προδιαγραφών από τα domestic. Νομίζω.

Υ.Γ. Όχι βλέπω και professional που είναι όντως για επαγγελματική χρήση. Δεν ξέρω.
 
Αλεξάνδρα, νομίζω ότι έχεις δίκιο. Θα το βάλω και αυτό επαγγελματικό. Απλά προβληματίζομαι γιατί στο ένα κελί του excel έχει professional dishwasher και στο από κάτω commercial dishwasher. Θα το γράψω προς το παρόν και αυτό επαγγελματικό και βλέπουμε.

Μήπως το ημι-επαγγελματικό ταιριάζει σε ένα από τα δύο όπως λέει και ο Αμβρόσιος; Εγώ για να πω την αλήθεια μου το ημι-επαγγελματικό θα το έβαζα για το commercial, όχι;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Κι αυτό:
http://en.wikipedia.org/wiki/Electrical_appliance

The commercial, or industrial, version is designed to be used nearly continuously in a restaurant or other similar setting. Commercial appliances are typically connected to a more powerful electrical outlet, are larger and stronger, have more user-serviceable parts, and cost significantly more.
 
Βάσει των συνδέσμων της Παλάβρας αναθεωρώ και λέω να βάλω το professional = ημι-επαγγελματικό και το commercial = επαγγελματικό. Τι λέτε;
 
Λοιπόν, δεν ξέρω πώς λέγονται στα Ελληνικά, αλλά η διαφορά είναι η εξής:

Η βασική χρήση των commercial είναι η απολύμανση και ο κύκλος τους είναι πολύ μικρός. Αυτό λέει τουλάχιστον εδώ.

θυμάμαι όταν δούλευα παλιά σε ένα εστιατόριο, που είχαμε ένα τέτοιο. Το πλύσιμο γινόταν με το χέρι και η απολύμανση σε αυτό που είχε κύκλο 2-3 λεπτών.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν κατάλαβα καλά (χωρίς να εμβαθύνω), οι commercial είναι για επαγγελματική χρήση και οι professional είναι «επαγγελματικών» προδιαγραφών, αλλά για το σπίτι; Και, με την ευκαιρία, τι σημαίνει «ημιεπαγγελματικός» στα πλυντήρια πιάτων; Τα βάζεις στο μαγαζί, αλλά μπορείς να φέρνεις και πιάτα από το σπίτι; Ή τα αγοράζεις αν είσαι η οικογένεια Φον Τραπ;
 
Και, με την ευκαιρία, τι σημαίνει «ημιεπαγγελματικός» στα πλυντήρια πιάτων; Τα βάζεις στο μαγαζί, αλλά μπορείς να φέρνεις και πιάτα από το σπίτι; Ή τα αγοράζεις αν είσαι η οικογένεια Φον Τραπ;

Ό,τι σημαίνει και σε άλλα context. Τι σημαίνει ημιεπαγγελματικό κομπιούτερ για παράδειγμα, που άκουγα μια περίοδο να διαφημίζουν κάτι;
 
Κι εγώ προτείνω για επαγγελματική/βιομηχανική/οικιακή χρήση
 
Κι εγώ προτείνω για επαγγελματική/βιομηχανική/οικιακή χρήση

Συμφωνώ με τη βιομηχανική χρήση.
Στη δουλειά μου π.χ. δώσαμε στα διυλιστήρια βιομηχανικά κομπιούτερ, τα οποία ήταν heavy duty.
 

Zazula

Administrator
Staff member
(Τώρα πια μόνο για μελλοντική χρήση:)


Θα πρότεινα η χρήση του επιθετικού προσδιορισμού βιομηχανικός για να χαρακτηριστεί μία συσκευή, ένα μηχάνημα ή οποιοδήποτε στοιχείο εξοπλισμού να γίνεται με προσοχή και μόνον εφόσον διασφαλίζεται πως όντως υφίσταται αντιστοίχιση με βιομηχανικά περιβάλλοντα. Οι δικές μου προτάσεις:
  • domestic: οικιακός
  • professional: επαγγελματικού τύπου
  • commercial: βαρέος τύπου
 
Υπάρχει μήπως το ενδεχόμενο το 'commercial' να προσδιορίζει όχι τον τύπο του προϊόντος αλλά τη συσκευασία, δηλαδή το ένα λίτρο dishwasher να αποκαλείται 'domestic' και τα δέκα γαλόνια 'commercial' ;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εδώ αν δεν κάνω λάθος πρόκειται για ηλεκτρικές συσκευές, όχι για το υγρό της πλύσης.
 
Top