metafrasi banner

Clear!

pit

New member
Ξέρει κανείς τι αντίστοιχο του "Clear!" φωνάζουν οι Έλληνες γιατροί όταν ετοιμάζονται να χρησιμοποιήσουν απινιδωτή;
 
Δεν πρέπει να υπάρχει κάτι στάνταρ. Μπορείς να πεις "έτοιμοι" ή "στην άκρη" ή "μην ακουμπάτε" ή οτιδήποτε άλλο τέτοιο.
Καλημέρα!
 
Παίζει και το "Μακριά!" αλλά και όλα όσα είπε το ψηφίο. Το "έτοιμοι" είναι ίσως η πιο μετριοπαθής λύση για να βάλεις.
 

pit

New member
Καλημέρα και να είσαι καλά. Κάνω έναν κύκλο του ER. Όπως καταλαβαίνεις, το "Clear!" δίνει και παίρνει. Κι εγώ σκεφτόμουν τα "Άκρη!" και "Στην άκρη!". Θα δω. Ευχαριστώ.

Και το "Μακριά!" μ' αρέσει πολύ... Μπερδεύτηκα τώρα...
 

pit

New member
Τώρα που το σκέφτομαι, μ' αρέσει και το "Πίσω!". Καμία άλλη πρόταση;
 

nickel

Administrator
Staff member
Άκρη! Σκέτο, όπως το προτείνεις. Με τεκμηρίωση από το ΛΚΝ: «επιφωνηματικά με κάπως προστακτική σημασία: Άκρη, θα σε χτυπήσω». Κι ας μη λέει: «Θα σε χτυπήσω με χίλια βολτ». Ο γιατρός με τρόπους θα πει το πολυσύλλαβο «Απομακρυνθείτε!».
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ρώτησα νοσηλευτή και μου είπε ότι ο κάθε γιατρός λέει ό,τι θέλει. Επομένως κάτι από τα παραπάνω περιγραφικά κάνει, νομίζω.
 

pit

New member
Ευχαριστώ πολύ, nickel. Κι εγώ "Άκρη!" είχα γράψει μέχρι να βρω κάτι καλύτερο, αλλά και αυτό καλά μου κάθεταιι. Σας ευχαριστώ όλους.
 
Top