metafrasi banner

chemistry configuration

Λέει ο ποιητής:

The two individual assays, Hb3 and A1c3, require Chemistry Configuration.

Και καλά το configuration, ψάχνοντας βλέπω ότι λέγεται "διαμόρφωση" (ή και "διευθέτηση"; )
Αυτό το "chemistry" εδώ τι μπορεί να εννοεί;

Και γενικά θέλω να εκφράσω τον αποτροπιασμό μου για το "chemistry" που το χουν κάνει λάστιχο οι Αμερικάνοι. Πφφφφφφ!
 
Μήπως είναι κάποια ειδική διαμόρφωση του συστήματος ανάλυσης, που την έχουν βαφτίσει Chemistry;
 
Μήπως είναι κάποια ειδική διαμόρφωση του συστήματος ανάλυσης, που την έχουν βαφτίσει Chemistry;

Χμμμ...δεν έχω κάποια τέτοια ένδειξη, αλλά τίποτα δεν αποκλείεται...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εδώ (σελ. 5) φαίνεται να αποτελεί επιλογή μενού (από όπου διευθετούνται μπόλικες chemistries).
 
Σ' αυτή την περίπτωση θα λέγαμε «...απαιτούν διαμόρφωση του μενού Chemistry». Αν πρόκειται για κάποιο άλλο σύστημα, που έχει διάφορα configurations από τα οποία το ένα ονομάζεται Chemistry, θα λέγαμε «...απαιτείται Chemistry Configuration (Διαμόρφωση χημείας)». Εμένα μου φαίνεται πιο πιθανό το δεύτερο επειδή και οι δύο λέξεις γράφονται με κεφαλαίο αρχικό, αλλά πολλά manual δεν δίνουν ιδιαίτερη προσοχή σε τέτοιες λεπτομέρειες - άσε που μπορεί να παρασύρθηκαν από το γεγονός ότι η εντολή του μενού, που βρήκε ο δόκτορας, γράφεται και αυτή με κεφαλαία.
 
Top