metafrasi banner

Center for Responsive Politics

nickel

Administrator
Staff member
Γεια σου, Νίκο. Η Βίκι γράφει:
...the Center for Responsive Politics aims to create a more educated voter, a more involved citizenry, and a more responsive government

Μάλιστα. Και πώς λέμε με μια λέξη την ευαίσθητη κυβέρνηση που ανταποκρίνεται στα αιτήματα των πολιτών; Έχουμε πια την «ανταποκριτική (δημόσια) διοίκηση», και όποιος την ξέρει! Οπότε «το Κέντρο για την Ανταποκριτική Πολιτική».


Προσθέτω από σχετικό έγγραφο:
Τι είναι η Ανταποκριτική Διοίκηση:

Ο παλαιότερος προσανατολισμός της Δημόσιας Διοίκησης προς ένα σύστημα κανόνων, που πρέπει να υπακούουν οι πολίτες - διοικούμενοι, έχει αντικατασταθεί από ένα σύστημα, το οποίο έχει ως πρωταρχικό στόχο την ικανοποίηση των αναγκών των πολιτών. Το νέο αξίωμα, στο οποίο στηρίζεται η ανταποκριτική διοίκηση είναι απλό και συγκεκριμένο:

Οι Δημόσιες Υπηρεσίες και οι Δημόσιοι Οργανισμοί υπάρχουν κυρίως για να εξυπηρετούν τους πολίτες. Οι παραδοσιακές αξίες της Δημόσιας Διοίκησης για ισότητα, νομιμότητα κ.λπ. εξακολουθούν να αποτελούν το «θεμέλιο λίθο» για τη σύγχρονη Ανταποκριτική Διοίκηση, αλλά παράλληλα θεωρούνται ως αναγκαίες προϋποθέσεις για τη δημιουργία νέων αξιών που προσδιορίζουν το είδος και την ποιότητα των υπηρεσιών της Διοίκησης προς τους πολίτες.
 
Ακανθώδες πρόβλημα. Εκεί που θα περιμέναμε κάτι σαν Κέντρο για τη Διαφάνεια στην Πολιτική, μας πετάει το παντός καιρού και νεφελώδους νοήματος Responsive Politics. Αυτό μάλλον δεν είναι τυχαίο, αφού δεν πρόκειται για κάτι ριζοσπαστικό και μάλλον έχει τον χαρακτήρα: μην ψηφίσεις τον Χ για να προωθήσεις το συμφέρον Ψ, αφού τον Χ τον έχουν χρηματοδοτήσει οι εκπρόσωποι του συμφέροντος -Ψ. Οπότε καταντάει σχεδόν επιβεβλημένο να θυμίζει η μετάφρασή μας το πρωτότυπο. Διευκρινίζω ότι ούτε το έχω δει μεταφρασμένο ούτε έχω έμπνευση και καταθέτω το Κέντρο για τη Βελτίωση της Πολιτικής Απόκρισης, ελπίζοντας να δω σύντομα μια πολύ καλύτερη ιδέα.

Έντιτ: Δεν είχα δει την απάντηση του Νίκελ, αλλά αφήνω το δικό μου όπως το είχα γράψει.
 
Top