metafrasi banner

brace position

daeman

Administrator
Staff member
[...]
Ειδικά όταν παρόλο που το είδα δέκα φορές ακόμα δεν έχω καταλαβει πώς ονομάζει αυτό που της δίνει στο τέλος.
[...]

Να σι δώκου κι ένα μπουκλιτάκ' για την παρουσίασ'. :D
Βooklet, δηλαδή.

Edit: Ιξ ακουής καλά πααίνουμι, Αλιξάντρα. Ιγώ, βιβαίους, ιέχου κι τριβή μι τη συγκικριμέν' προυφουρά, καθημιρνώς, κι σι διαβιβιώνου ότ' δε χάνιτ' η προυφουρά, πιδάκι μ'. (Αστερίξ: Η ασπίδα της Αρβέρνης)
 

SBE

¥
Να σι δώκου κι ένα μπουκλιτάκ' για την παρουσίασ'. :D
Βooklet, δηλαδή.
Εμ, πως να πάει το μυαλό μου, αφού σημειώσεις έβλεπα κι εγώ θα έλεγα πάρε τις σημειώσεις της παρουσίασης.

Αλήθεια, γιατί έχουμε ξεχάσει να κρατάμε σημειώσεις; Χτες έκανα μια παρουσίαση και με διακόψανε στη μέση και μου είπαν γίνεται να μας στείλεις το αρχείο γιατί βαριόμαστε να σημειώνουμε; Δεν το είπαν έτσι ακριβώς αλλά και πάλι μπορεί να μου γκρίνιαζαν ότι δεν τους προειδοποίησα να φέρουν λάπτοπ και OneNote.
 
Κι εγώ που έχω ταξιδέψει σχετικά πρόσφατα, αυτό είπα: Η αεροσυνοδός λέει, "Αν ακούσετε brace, brace, σκύψτε και βάλτε το κεφάλι σας χαμηλά κλπ. κλπ.", δηλαδή περιγράφει τη στάση που πρέπει να πάρει κανείς.

Τους τελευταίους μήνες έχω κάνει πολλές πτήσεις εσωτερικού, αλλά δεν άκουσα πουθενά να λένε στάση μπρέης. Βέβαια, αν ο πιλότος χρησιμοποιήσει μόνο τη λέξη μπρέης, τότε είναι λογικό να πρέπει και οι άλλοι να καταλάβουν με κάποιο τρόπο τι σημαίνει αυτό.
 
Top