metafrasi banner

BLARF

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Παράκληση για μια ακόμα προσπάθεια αντιστροφής αρκτικόλεξου.

BLARF = "Be Living Always Really Focused."

Ψάχνω κάτι που να παραπέμπει οπωσδήποτε σε εμετό ή ξερατό, επειδή ακολουθεί ο εξής διάλογος:

-That makes me want to blarf.
-Then see, it is already working.

Οι δικές μου προσπάθειες έχουν βγάλει πολύ ισχνά αποτελέσματα μέχρι στιγμής.

Το "ξερατό" είναι δύσκολο επειδή ξεκινάει από ξι, και το μόνο που σκέφτομαι είναι "ξύπνα" ή "ξεστραβώσου".
Ο "εμετός" περιέχει δύο έψιλον, άρα το "εστιάζομαι" είναι εγγυημένο.
Επίσης, όπως και το πρωτότυπο, μπορεί να έχει ένα γράμμα παράταιρο, αλλά που να παραπέμπει οπωσδήποτε στο ζητούμενο.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το χρειάζεσαι σε ουσιαστικό (εμετό) ή ρήμα (εξεμώ/εμώ); να εμέσεις; (Εστιασμένη Μεσαία Ειδική Σιχαμάρα) Και θα έλεγα καλύτερα σε ξεχωριστό νήμα, όχι με τα υπαρκτά bacronyms
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όχι, δεν θέλω το περιεχόμενο να απέχει πολύ απ' το πρωτότυπο. Υποτίθεται ότι είναι συμβουλές σε σεμινάριο. Τους συμβουλεύει να μένουν πάντα εστιασμένοι, αλλά προκαλεί την αντίδραση που βλέπουμε παρακάτω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπορείτε να φτιάξετε κάτι πάνω στο πρότυπο Μείνε Πάντα ΛΙαν Αχώνευτος, ΜΠΛΙΑΧ με μία λέξη. Αρκεί να βρείτε κάτι καλό από ΑΧ.
 

chris

¥
Καλησπέρα

Αν και είναι λιγότερο δυνατό, ίσως μπορούσες να βρεις κάτι με τη ΖΑΛΗ, δηλαδή, "Το σκέφτομαι και μου φέρνει ΖΑΛΗ" για το πρώτο και το ΖΑΛΗ να αναλυθεί σε Ζήσε Αφοσιωμένος κλπ κλπ (τα κλπ δεν τα ξέρω!)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
ΖΑΛΗ = Ζήσε Αφοσιωμένος, Λογικός και Ήρεμος :)
ΜΠΛΙΑΧ = Μείνε Πάντα Λογικός, Ικανός, Αφοσιωμένος και Χαρούμενος
 
Last edited:

daeman

Administrator
Staff member
Πυροβολώ κι ό,τι βγει:

BLARF = "Be Living Always Really Focused."

ΕΜΕΤΩ = Εστιασμένος Μόνιμα, Είσαι Τελικά Ωραίος

για να διατηρηθεί η ανορθογραφία του πρωτότυπου.
Ο ορισμός πάσχει κομματάκι, αλλά είμαι βέβαιος ότι θα τον βελτιώσετε.
Ελπίζω μόνο να μην προκαλέσει αναγούλα. :eek:
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Και μερικές δικές μου ιδέες (αφού κοιμήθηκα μερικές ώρες και καταπολέμησα τη χθεσινή εξάντληση):
ΕΜΕΤΕ
Εστιασμένος Μόνιμα Εξασφαλίζεις Τελική Επιτυχία.
Εστιάσου Με Εγγυημένη Τελική Επιτυχία
ΕΜΕΤΑ
Εστιασμένος Μόνιμα Εξασφαλίζεις Τέλεια Απόδοση
ΕΜΕΤΟ
Εστιασμένος Μόνιμα Εξασφαλίζεις Τελικό Όφελος

Πάνω σ' αυτό το μοτίβο, και με βάση το αρχικό "Be Living Always Really Focused", θα δέχομαι προτάσεις για 2-3 μέρες ακόμα από όποιον έχει λίγη ώρα για χάσιμο!

Να αναφέρω ότι λίγο πιο κάτω έχει κι ένα άλλο, που δεν μου φαίνεται ότι ανταποκρίνεται σε υπαρκτή λέξη, ή κάνω λάθος; Εκτός αν παραπέμπει στο "narc", αλλά αυτό δεν είναι αστείο.

NARG. "Never Abandon Realising your Goals."
Το απέδωσα ΤΣΜΕΠ. "Τον Στόχο σου Μην Εγκαταλείπεις Ποτέ."
 
Top