Biblionet, ή πώς το λειτουργικό μπορεί να γίνει δυσλειτουργικό

nickel

Administrator
Staff member
Δεν πρόλαβα να εξοικειωθώ με το νέο περιβάλλον χρήστη στη biblionet, το εργαλείο για τον βιβλιόφιλο, αλλά προς το παρόν έχω πολλά αρνητικά σχόλια. Θα τα μαζέψω και θα επιδιώξω να τα υποβάλω και αρμοδίως. Προς το παρόν, θα αξιοποιήσω το σχόλιο που ανέβασε στον τοίχο του του Facebook ο φίλος και συνάδελφος Τάκης Δρεπανιώτης και θα το αντιγράψω εδώ, μια και στον τοίχο του θα έρθει γρήγορα να το σκεπάσει η επικαιρότητα. Προς το παρόν, η πρώτη και κυριότερη σύσταση, που θέλω να την κάνω εδώ και καιρό: Αλλάξτε σέρβερ, γιατί το αργό εργαλείο καταντά άχρηστο εργαλείο!

www.biblionet.gr/

nickel

Administrator
Staff member
~~Περί Βιβλιονέτ
[Σχόλιο του Τάκη Δρεπανιώτη στο Facebook]

Η νέα εικόνα της βάσης δεδομένων της Βιβλιονέτ είναι ελκυστική και σύγχρονη. Και αυτό είναι καλό. Όμως η βάση παραμένει απελπιστικά αργή, αλλά ίσως αυτό με τη νέα μορφή να διορθωθεί.

Όμως είναι κακό, πολύ κακό, ότι κάποιοι δεν σκέφτηκαν ή, απλώς, δεν ρώτησαν μερικά απλά πράγματα. Όπως ότι η νέα μορφή των εσωτερικών διαδικτυακών διευθύνσεων γκρεμίζει όποιες βιβλιογραφικές αναφορές έχουν γίνει στη Βιβλιονέτ μέχρι σήμερα. Που, σας βεβαιώνω, δεν είναι λίγες. Το θέμα λύνεται με ένα εσωτερικό ευρετήριο που θα μπορούσε, μάλιστα, να δίνει μια μόνιμη, σύντομη διεύθυνση.

Είναι πολύ κακό επίσης ότι οι βιογραφικές αναφορές των συντελεστών (με άλλα λόγια, συγγραφέων, μεταφραστών, κ.ο.κ.) παρουσιάζονται ως default (προς το παρόν ελπίζω) με μια ακατανόητη σειρά, γενικά από παλαιότερα προς νεότερα βιβλία αλλά όχι απόλυτα. Η δική μου εγγραφή αρχίζει π.χ. με βιβλία που έχω γράψει ή συμμετάσχει στη συγγραφή τους και έχουν εκδοθεί τα επόμενα έτη κατά σειρά: 2009, 2010, 2001, 1986, 2001, 1998, 2007, 2002 κ.ο.κ Εξίσου τυχαία είναι και η αναφορά στους τίτλους βιβλίων που έχω μεταφράσει. Βγάλε άκρη. Πρέπει να επιστρέψει επειγόντως εδώ η κατάταξη από νεότερα προς παλιότερα.

Εξίσου κακό είναι ότι για κάποιον συντελεστή με πολλές ιδιότητες (π.χ. συγγραφέας, μεταφραστής, επιμελητής, αρθρογράφος) πρέπει να διατρέξεις ολόκληρη την εργογραφία του για να δεις τι άλλο υπάρχει. Θα έπρεπε να υπάρχουν παραπεμπτικές επιλογές πριν αρχίσουν οι επιμέρους κατάλογοι. Οι δυνατότητες αυτές υπάρχουν, μπορεί κανείς να τις χρησιμοποιήσει από τη Σύνθετη αναζήτηση (που έχει όμως κι αυτή τα προβλήματά της, κυρίως την υπερβολική ανάλυση. Άλλη κατηγορία το «Σκάκι» π.χ. και άλλη το «Σκάκι - για μικρά παιδιά» και δεν έχεις τρόπο να επιλέξεις και τις δυο μαζί).

Τέλος, δεν θα ήταν κακή η κατ' επιλογήν δυνατότητα συνοπτικής, πινακοποιημένης παρουσίασης των τίτλων χωρίς τα εξώφυλλα.

Οι παρατηρήσεις αυτές βασίζονται σε μια γρήγορη ματιά που έριξα στην εγγραφή με τα δικά μου στοιχεία. Άλλοι ίσως βρουν και προσθέσουν άλλα. Ο σκοπός είναι να ακουστούν γνώμες και να γίνουν γρήγορα οι αναγκαίες βελτιώσεις. Η Βιβλιονέτ είναι χρήσιμη και απαραίτητη.
https://www.facebook.com/takis.drepaniotis/posts/10219590560849392