metafrasi banner

berries

Από περιγραφή της διατροφής διαφόρων ειδών ζώων:

Small mammals, birds, bird eggs, frogs, berries and other fruit.
Has been known to eat fruits and berries.


Πέρα από την αμφιθυμία για τον πληθυντικό του fruit, ο συντάκτης του κειμένου δεν έχει αποφασίσει εάν τα berries είναι υποσύνολο των φρούτων ή όχι... Σε κάθε περίπτωση, τι θα προτείνατε εδώ για το berries; Φρούτα του δάσους; Βατόμουρα; Μούρα;
 

nickel

Administrator
Staff member
Στον Πάπυρο τα έχει ράγες τα berries. Θα μπορούσες ίσως και τα δυο μαζί να τα κάνεις «σαρκώδεις καρπούς».
 
Στον Πάπυρο τα έχει ράγες τα berries. Θα μπορούσες ίσως και τα δυο μαζί να τα κάνεις «σαρκώδεις καρπούς».

Γιατί όχι σκέτο "καρπούς και φρούτα";
 

nickel

Administrator
Staff member
Γιατί όχι σκέτο "καρπούς και φρούτα";
Σε όσους ξέρουν αγγλικά ακούγεται σαν πλεονασμός. Αλλά «καρποί» είναι και οι ξηροί καρποί και υποψιάζομαι ότι τα συγκεκριμένα ζώα δεν τρώνε ξηροκάρπια.
 
Σε όσους ξέρουν αγγλικά ακούγεται σαν πλεονασμός. Αλλά «καρποί» είναι και οι ξηροί καρποί και υποψιάζομαι ότι τα συγκεκριμένα ζώα δεν τρώνε ξηροκάρπια.

Πού το ξέρεις; Δεν έχεις πάει σε ζωολογικό κήπο; :twit:
 

Aegean2

New member
Στην προκειμένη περίπτωση αναφέρεται στα μουροειδή γενικά, οπότε νομίζω είναι και η πιο σωστή μετάφραση. Μούρο στα Ελληνικά καλύπτει ένα μόνο φρούτο, μουροειδή στην γεωπονία είναι όλα του είδους, όπως βατόμουρα, φράουλες, κράνμπερυ μύρτιλλα, λαγοκέρασα, αλλά και σταφύλια, σταφίδες και ακτινίδια.
 

daeman

Administrator
Staff member
Στην προκειμένη περίπτωση αναφέρεται στα μουροειδή γενικά, οπότε νομίζω είναι και η πιο σωστή μετάφραση. Μούρο στα Ελληνικά καλύπτει ένα μόνο φρούτο, μουροειδή στην γεωπονία είναι όλα του είδους, όπως βατόμουρα, φράουλες, κράνμπερυ μύρτιλλα, λαγοκέρασα, αλλά και σταφύλια, σταφίδες και ακτινίδια.

Καλώς μας βρήκες, Δισαιγαίε. :-)

Step right up! We have cranberries, mullberries, gooseberries, blackberries, blueberries, black and red currants, raspberries (and raspberry sounds), elderberries (and elderberries), even zooberies! :-) You'll find all these and more in Lexilogia's shop-in-shop: Cranberry Corner.

Pineberries have their own thread, next to a wild strawberry patch, and last but not least: My Fruits and Other Animals.

Here we go round the mullberry bush

Ελάτε, παιδιά, γύρω απ' τη μουριά
απ' τη μουριά, γύρω απ' τη μουριά
Ελάτε, παιδιά, γύρω απ' τη μουριά
και γύρω γύρω όλοι
το πρωί ελάτε όλοι
...

Here We Go Round the Mulberry Bush - Traffic

...
 
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Σε όσους ξέρουν αγγλικά ακούγεται σαν πλεονασμός. Αλλά «καρποί» είναι και οι ξηροί καρποί και υποψιάζομαι ότι τα συγκεκριμένα ζώα δεν τρώνε ξηροκάρπια.
Για την ιστορία, πρόκειται για το κουνάβι και τον χαμαιλέοντα.

Κάποιος καλός άνθρωπος θα πρέπει να μελετήσει και τη συζήτηση στου Σαραντάκου:

Το φρούτο που δεν είναι
https://sarantakos.wordpress.com/2012/05/16/fragole/
Διάβασα το άρθρο και είδα στα γρήγορα τα σχόλια. Δεν βρήκα κάποια άλλη πρόταση πέρα απ' όσες έχουν διατυπωθεί εδώ, αλλά επιβεβαίωσα ότι δεν υπάρχει απόλυτα ικανοποιητική απόδοση του berries (το «μουροειδή» είναι πολύ εξειδικευμένο σε σύγκριση με το berries).

ΥΓ: Καλό θα ήταν κάποιος αντμίν να αλλάξει τον τίτλο σε σκέτο berries.
 

nickel

Administrator
Staff member
Για την ιστορία, πρόκειται για το κουνάβι και τον χαμαιλέοντα.

Για την ιστορία, ο χαμαιλέοντας ξέρω ότι τρώει κυρίως έντομα (με τη γνωστή, χαρακτηριστική κίνηση της γλώσσας του που θυμίζει φαταούλα καπιταλιστή επενδυτή) αλλά δεν αποκλείω να αγαπά και τους σαρκώδεις καρπούς.

Με τα κουνάβια έχω πρόβλημα, γιατί είναι σαρκοφάγα. Τρώνε και φρούτα; Επιδόρπιο;
 
Με τα κουνάβια έχω πρόβλημα, γιατί είναι σαρκοφάγα. Τρώνε και φρούτα; Επιδόρπιο;
Ε, εντάξει μωρέ τώρα, δεν τρώνε, απλά τσιμπολογούν λιγάκι (κατά το ανέκδοτο με τον γάιδαρο που πετάει και τον Ριζοσπάστη) :)

Σοβαρά τώρα (και πάντα για την ιστορία), η προτίμησή μου είναι τα φρούτα του δάσους, αλλά επειδή δεν μπορώ να γράψω «φρούτα του δάσους και άλλα φρούτα» θα καταφύγω στα μουροειδή, παρόλο που μου φαίνεται πολύ εξειδικευμένο.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν τείνει να επικρατήσει ο όρος μουροειδή (όπως εδώ), ας τον αγκαλιάσουμε.
 
Top