metafrasi banner

ball heater or ball warmer

Από περιέργεια, το squash ball heater ή και ball warmer πώς να μεταφράζεται;

!B2c5lS!B2k~$(KGrHqF,!hcE)71t+gM7BMilQGYiY!~~_1.JPG41F8fWTbopL._SL210_.jpg

http://www.jetbounce.co.uk/
 

daeman

Administrator
Staff member
...
μπομπολοθερμαντικό ή συγκεκριμένα για το σκουός: σκουοσομπαλοσομπίτσα :p

Σχετικό αξεσουάρ: ορχεόξεστρο. :whistle:
 

nickel

Administrator
Staff member
Σύμφωνα με κείμενα της ΕΕ (όπως αυτή), έχουμε μπάλες του σκουός και όχι μπαλάκια (που θα προτιμούσα εγώ, γλωσσικά πάντα). Έτσι έχουμε πιο εύκολα τη γενική πληθυντικού: θερμαντήρας μπαλών του σκουός. Να το βάλω στον τίτλο;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Γιατί πρέπει να είναι στη γενική και όχι θερμαντήρας για μπάλες...;
 

bernardina

Moderator
Μπαλών ούτε με σφαίρες! Μπαλακίων, δε, πολύ περισσότερο.
Να μην αρχίσω τα λογοπαίγνια, έτσι; :devil:
 

nickel

Administrator
Staff member
Γιατί πρέπει να είναι στη γενική και όχι θερμαντήρας για μπάλες...;
Διότι πώς αλλιώς θα προκαλούσα τη σχετική συζήτηση;
 
Μου δώσατε μια ιδέα: μπάλλες σκουώς-θερμαντήρας. Αλλά πάλι αυτό είναι για ιστοσελίδα που περιγράφει προϊόν. Στο να περιγράψω σε κάποιον -και όχι για να κάνω πλάκα- το θερμαντήρας για μπάλλες του σκουώς (squash όχι από το σκούω :cool:) μου φαίνεται καλύτερο.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Εμένα πάντως μου φαίνεται καλύτερο το «θερμαντήρας για μπάλλες του σκουώός» (της τοιχοσφαίρισης). :)
Τις «*μπάλλες», αν επιμένεις, θα τις κρατούσα για τις άλλες σφαίρες, τις δίδυμες, τις υποεπιδιδυμίδιες.
:p

Το «μπάλες σκουός-θερμαντήρας» άσ' το για τα μεταφραστήρια, μακριαπομάς, αν και εκεί θα έπαιζε μάλλον και το «κολοκύθα μπάλες-θερμαντήρες». Φτου! Η γκουγκλομετάφραση μού την έφερε μπαμπέσικα, από άλλη μπάντα: squash ball warmer = σκουός μπάλα θερμότερο, squash ball heater = σκουός μπάλα θέρμανσης. Βρε, λες να το ρίξουμε στο σκουός του χρόνου για να ζεσταινόμαστε;
 

SBE

¥
Βρε, λες να το ρίξουμε στο σκουός του χρόνου για να ζεσταινόμαστε;

Άσε, Δαεμάνε, πριν λίγο καιρό κουβέντιαζα με έναν φίλο μανιώδη του σκουός κάποτε και τον ρώτησα αν ασχολείται ακόμα, γιατί έχω πρόσβαση σε ένα γήπεδο και είπα να βρω κανέναν να μου δείξει πώς παίζεται το ρημάδι και τι μου είπε;
Το έκοψα γιατί κανένας δεν παίζει μετά τα 40.
(με το μπαρδόν; :blink::eek: )

Μου εξήγησε ότι επειδή λέει ανεβάζει πολύ το σφυγμό, μετά τα 40 υπάρχει κίνδυνος ανακοπής ακόμα και σε υγιέστατους αθλητές. Ο συγκεκριμένος είναι κωπηλάτης από τα μικρά του, και εξακολουθεί να αγωνίζεται.
Το διασταύρωσα με μια πρώην συμφοιτήτρια που είχε έρθει τρίτη στο διαπανεπιστημιακό πρωτάθλημα σκουός. Την πέτυχα ενώ ετοιμαζόταν να τρέξει μαραθώνιο (δεν ρώτησα τους αγύμναστους) και μου είπε ότι οι πιθανότητες για έναν αρχάριο να έχει πρόβλημα είναι μικρές, γιατί οι αρχάριοι δεν παίζουν σοβαρά. Η ίδια σκόπευε να το συνεχίσει και μετά τα 40, λέει, αλλά θα παίζει ελαφρά.

Φυσικά εσύ, Δαεμάνε μου, σαν έφηβος που είσαι δεν έχεις ανάγκη.
 
Top