metafrasi banner

Are you victim of the victim syndrome?

MAKIS

New member
Εργασία με αυτόν το τίτλο του Manfred Kets de Vries.
Σύνδρομο του θύματος κάποιος που νομίζει ή υποκρίνεται ή πιστεύει ότι είναι θύμα σε αντίθεση με ανθρώπους που είναι πραγματικά θύματα, απαγωγής, ομηρίας κλπ Σύνδρομο της Κοπεγχάγης.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Victim playing (also known as playing the victim or self-victimization) is the fabrication of victimhood for a variety of reasons such as to justify abuse of others, to manipulate others, a coping strategy or attention seeking.
http://en.wikipedia.org/wiki/Victim_playing

Σχετικό: Victim mentality.

Και αυτοθυματοποίηση, θυματοποιούμαι.

Προσθήκη για τα ψαχτήρια:
self-victimization = αυτοθυματοποίηση

Με βάση αυτά και αν το καταλαβαίνω σωστά: Είστε θύμα του συνδρόμου αυτοθυματοποίησης;
 

nickel

Administrator
Staff member
Τι είναι πιο σωστό; Πάσχει από το σύνδρομο του θύματος ή πάσχει από το σύνδρομο της αυτοθυματοποίησης;
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Το σύνδρομο του θύματος δεν θα το έχουν τα πραγματικά θύματα, όσοι έχουν υποστεί τη θυματοποίηση (victimization);
Ενώ της αυτοθυματοποίησης τα δήθεν (εν γνώσει τους ή όχι);

Ωστόσο τώρα δεν έχω καθόλου καθαρό μυαλό και κακώς έκανα απόπειρα απόδοσης προηγουμένως· έπρεπε να μείνω στην παράθεση των αποσπασμάτων. Βλέπεις, σήμερα είμαι δεύτερη μέρα σερί θύμα της αυτοαϋπνιοποίησης (τι γράφω ο αθεόφοβος; γλωσσοστραμπουλο-ποίηση!), θύμα της αϋπνίας. Δεν φταίει κανείς άλλος βέβαια που ξενυχτάω, μόνο το ξερό μου.
 
Top