Amazon Kindle

Hellegennes (θα βόλευε αν έκανες έναν κόπο να μας δείξεις πώς να μεταγράφουμε το χρηστώνυμό σου, ώστε να αποφεύγουμε μερικές αλλαγές γλώσσας πληκτρολογίου), δίκιο έχεις, το παράδειγμα δεν ήταν το καλύτερο, αλλά αν θυμάμαι καλά μετά από τόσους μήνες εκείνη τη στιγμή προτίμησα να ακολουθήσω το γνωστό ρητό "Η υπερβολή είναι η μαία της κατανόησης" αντί να ασχοληθώ με τις - ουσιαστικές, είν' η αλήθεια - διαφορές που επισημαίνεις.

Επειδή όμως η μουσική είναι ένα από τα πάθη μου και οι τρόποι της διανομής της από τα πιο ενδιαφέροντα για μένα θέματα, αλλά την κουβέντα που πας ν' ανοίξεις αποφεύγω επιμελώς να την πιάσω εν καιρώ εργασίας (όχι ώρα εργασίας· οι φριλάντζες δεν έχουμε συνήθως τέτοιες πολυτέλειες), γιατί μετά θα πεινάσω, δέξου σε παρακαλώ προς το παρόν μια βροχοεπιταγή (θα έχει αντίκρισμα, άγνωστο όμως πότε) μαζί με τις ευχαριστίες μου για τη διόρθωση.
:)

Παρακαλώ. Υπέθεσα ότι ήταν σχήμα, απλά μ' αρέσει να γίνομαι αναλυτικός μερικές φορές (υπάρχουν άτομα που με μισούν γι' αυτό).

Θα έπαιρνα όρκο πως εξήγησα το χρηστώνυμό μου, κάπου αλλού, αλλά δεν το βρίσκω. Όπως και να 'χει, η μεταγραφή είναι "Ελληγεννής".
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα έπαιρνα όρκο πως εξήγησα το χρηστώνυμό μου, κάπου αλλού, αλλά δεν το βρίσκω. Όπως και να 'χει, η μεταγραφή είναι "Ελληγεννής".
Όχι, το είχα ζητήσει κι εγώ, το ξέχασες, οπότε βολεύτηκα με τον φίλο μου τον Γκούγκλη.
 

daeman

Administrator
Staff member
Παρακαλώ. Υπέθεσα ότι ήταν σχήμα, απλά μ' αρέσει να γίνομαι αναλυτικός μερικές φορές (υπάρχουν άτομα που με μισούν γι' αυτό).
[...]

Ελληγεννή (ωραία, να το συνηθίσω), όσο γι' αυτό, την αναλυτικότητα (ψείρισμα το λέω εγώ στον υπερθετικό, για μένα),
εδώ μέσα δεν είσαι ο μόνος, είμαστε αρκετοί. Κι άμα έχουμε δίκιο, όσοι δε μας αγαπάνε, ας φάνε παντεσπάνι
let them eat jellybeans! :whistle:
 
Όχι, το είχα ζητήσει κι εγώ, το ξέχασες, οπότε βολεύτηκα με τον φίλο μου τον Γκούγκλη.

Τι στο καλό, στον ύπνο μου το είδα κι αυτό; Είμαι βέβαιος ότι είχα γράψει περίπου τα εξής:

Το πλήρες ψευδώνυμό μου είναι Hellegennes Alexandrine, δηλαδή Ελληγεννής Αλεξανδρινός (στίχος -γι' αυτό και όχι Alexandrian). Το Ελληγεννής είναι εν+λη+γεννηθείς. Ένας από τους λόγους που είναι -γεννηθείς και όχι -γενής είναι για να διατηρείται διπλό το νι και άρα να διαβάζεται στα αγγλικά Ελιτζένις ή Ελιτζένες και όχι Έλιτζενς. Το λη δεν σημαίνει τίποτα στα ελληνικά, είναι υποθετική ρίζα για το φως*. Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία γιατί το είδα στον ύπνο μου (κυριολεκτικά). Το πλήρες υποτίθεται ότι είναι "Αλεξανδρινός στίχος γεννημένος στο φως".

Είναι πιθανό να το έγραψα και να μην πάτησα ποτέ το κουμπί της υποβολής.


* προφανώς η πραγματική ρίζα είναι luk, αλλά εμφανίζονται πολλές λέξεις με παρόμοια θέματα, όπως σέλας, λάμπω, ήλιος, που παίζουν με το λάμδα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
* προφανώς η πραγματική ρίζα είναι luk, αλλά εμφανίζονται πολλές λέξεις με παρόμοια θέματα, όπως σέλας, λάμπω, ήλιος, που παίζουν με το λάμδα.
Η ΠΙΕ ρίζα είναι *leuk- "φωτεινός, λαμπρός", απ' όπου έχουμε τα: (1) λυκ-/λυκό-, (2) λευκός, (3) λύχνος, (4) λατ. lux & luna.

ΥΓ Λυκηγενής (επίθετο του Απόλλωνα) από τη Λυκία.
 
Πολύ ωραίο γκατζετάκι. Βέβαια, δεν είναι υπολογιστής, αλλά συσκευή πολυμέσων. Παιχνίδια, βιβλία, μουσική, ταινίες, ίντερνετ, μέιλ (με λήψη αρχείων κτλ), και με άπειρο αποθηκευτικό χώρο αφού, όπως στο kindle, τα αρχεία (χε, όσα έχεις αγοράσει από την αμαζόνα δηλαδή) αποθηκεύονται στην ψηφιακή σου βιβλιοθήκη. Μια ομορφιά! (Ύπαγε οπίσω μου, κατηραμένε όφη της υπερκαταναλωτικής μανίας, δεν το χρειάζομαι σου λέω! :p)
 

SBE

¥
Και καλή τιμή, Όλι, αλλά μέχρι να έρθει Ευρώπη θα διπλασιαστεί μάλλον.
(Ύπαγε και οπίσω εμού κλπκλπ)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στην Ευρώπη θα είναι ακριβότερα επειδή στις ΗΠΑ παίζει και διαφημίσεις...
 

SBE

¥
Τι να σου πω Δόχτορα, τώρα τελευταία άρχισε να παιζει διαφημίσεις και το Εκόνομιστ στο Σαμσουνγκ Γκάλαξι Ες μου*, ενώ πρώτα οι διαφημίσεις ήταν μόνο στο έντυπο, οπότε...

* το μήνυμα αυτό είναι δωρεάν γιατί περιέχει διαφήμιση
 

daeman

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω για την ίδια τη συσκευή, στο νήμα πάντως, εκτός από τον τίτλο, παίζει καραμπινάτο product placement.
Έλα,
Σπέρλοκ, μ' ακούς; :whistle:
 

SBE

¥
Στο νησί θα έχει £199, όλα εδώ έχουν την ίδια αριθμητική τιμή με τις ΗΠΑ αλλά σε λίρες. Εκτός από τους μισθούς, φυσικά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν δεν έχεις φίλο στη Γαλλία να σου το αγοράσει, θα σε στείλουν να το πάρεις από την Αμερική:
http://www.amazon.com/Kindle-Wi-Fi-...pf_rd_t=101&pf_rd_p=1343338802&pf_rd_i=507846

Θα σε χρεώσουν ένα λογικό ποσό για δασμούς και έξοδα εκτελωνισμού και θα σου έρθει χωρίς άλλη επιβάρυνση στην πόρτα σου.

Ωστόσο, πρέπει να δημιουργηθεί αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, για υποστήριξη και βλάβες. Ή ελληνική εταιρεία ελληνικών συσκευών ηλεανάγνωσης.
 

unique

Member
Κάπου διάβασα για μια έρευνα που έδειξε ότι η απομνημόνευση των κειμένων είναι πολύ καλύτερη όταν κάποιος διαβάζει ένα κανονικό βιβλίο.
 
Αν διάβασες τέτοιο πράγμα, τρία τινά μπορεί να συμβαίνουν:

1. το σημείο που το διάβασες επικαλείται μια ανύπαρκτη έρευνα
2. η έρευνα υπάρχει και είναι αντιεπιστημονική
3. η έρευνα υπάρχει αλλά λέει διαφορετικό πράγμα
 

SBE

¥
Βλέπω ότι το Kindle διατίθεται και από το amazon.fr, αντί 99€.

Προσοχή: εκτός από το κλασσικό Κιντλ με το πληκτρολόγιο στο κάτω μέρος, το οποίο πουλιέται πλέον εδώ γύρω στις 120, υπάρχει και το Κιντλ λάιτ (δικό μου όνομα), που έχει λιγότερα χαρακτηριστικά (π.χ. δεν διαβάζει φωναχτά) και είναι φτηνότερο. Αυτό έχει 99 ευρώ, νομίζω.
 

SBE

¥
Γι' αυτό που λεέι ο Unique, ιδού το άρθρο
Effects of disfluency on educational outcomes
This study demonstrated that student retention of material across a wide range of subjects (science and humanities classes) and difficulty levels regular, Honors and Advanced Placement) can be significantly improved in naturalistic settings by presenting reading material in a format that is slightly harder to read.

Από το οποίο προέκυψε ότι:
E-readers 'too easy' to read
Readers using electronic books like the Amazon Kindle and Sony Reader are less likely to remember what they have read because the devices are so easy on the eyes, research suggests.
 

nickel

Administrator
Staff member
Και το Kindle σού προκαλεί άγχος, ότι θα σου φύγει από τα χέρια και θα πέσει κάτω και θα σπάσει ή ότι θα το πλακώσεις την ώρα που κοιμάσαι και το πρωί θα ξυπνήσεις και αυτό δεν θα ανασαίνει. Εγώ, από το πολύ το άγχος, έχω αρχίσει να απομνημονεύω και τα ευρετήρια, παρότι είναι αλφαβητικά και άρα πιο εύκολα. Τώρα που κατάλαβα το λόγο θα αρχίσω να διαβάζω τη νύχτα με τα μισά βατ και θα γίνω φωστήρας.
 
Top