metafrasi banner

agency vs structure

Νομίζω το λέγαμε "ατομική δράση και κοινωνική δομή", αλλά θα πρέπει να ψαχτώ λίγο γιατί έχω χρόνια να ανοίξω τα κιτάπια μου.
 

N10

¥
To σίγουρο είναι ότι μόνο του το "δράση και δομή" σίγουρα δεν λέει τίποτα, ενώ και από το κείμενό μου, αλλά και από το σύνδεσμο που έχω παραθέσει προκύπτει ότι μάλλον κινούμαστε προς την κατεύθυνση που προτείνεις.
Για να δούμε...
 

rogne

¥
Στο πανεπιστήμιο μάς μιλούσαν περιληπτικά (και ασταμάτητα) για το αιώνιο δίλημμα "δομής/δράσης", χωρίς επιθετικούς προσδιορισμούς. Ότι η δράση είναι εμπρόθετη, υποκειμενική (αλλά όχι υποχρεωτικά ατομική), και η δομή κοινωνική, θεωρούνταν σχεδόν αυτονόητο. Η διάκριση πάντως δεν είναι επακριβώς αντίστοιχη της πιο παραδοσιακής, "κοινωνία/άτομο", έχει πιο περίπλοκες συνδηλώσεις. Ανάλογα με τα συμφραζόμενα, οι επιθετικοί προσδιορισμοί μπορεί να είναι χρήσιμοι ή περιττοί - ό,τι βολεύει κάθε φορά.
 

N10

¥
Θα μπορούσαμε, λοιπόν, να τα μεταφράσουμε "δράση και δομή", σωστά;
 

nickel

Administrator
Staff member
Σωστά. Βέβαια, στη μετάφραση και στη μαγειρική ο μάγειρας από τις σάλτσες κρίνεται. :D
 

N10

¥
:))))) Αυτό ομολογώ ότι δεν το έχω ακούσει ξανά, αλλά για να το λέτε εσείς...
 

Cadmian

New member
Από έγκυρη και σχετική με το θέμα πηγή (σχόλιο αρ.13): Το agency αναφέρεται ως αυτοβουλία και το structure ως δομή.
 

rogne

¥
Από έγκυρη και σχετική με το θέμα πηγή (σχόλιο αρ.13): Το agency αναφέρεται ως αυτοβουλία και το structure ως δομή.

:p Πάντως το "αυτοβουλία" καλό είναι, αν και ασυνήθιστο. Αλλά για να το λέει ένας johnblack...
 

nickel

Administrator
Staff member
In this context, "agency" refers to the capacity of individuals to act independently and to make their own free choices. "Structure", by contrast, refers to the recurrent patterned arrangements which seem to influence or limit the choices and opportunities that individuals possess.

Φαίνεται να είναι πιο διάφανος όρος η αυτοβουλία. Μάς αφήνει και ο περίεργος αγγλικός όρος να κινηθούμε πιο ελεύθερα. Με τη δομή δυσκολεύουν τα πράγματα, αλλά σχεδόν νιώθω να με βάζει σε πειρασμό η... στρουκτούρα. :)
 

Cadmian

New member
Η στρουκτούρα ή η στρουχτούρα;:p

Φίλτατε rogne, καταλαβαίνω πως μπορεί ν'αμφισβητηθεί η εγκυρότητα της πηγής που παραθέτω, αλλά έχοντας συζητήσει με το συγκεκριμένο μέλος ξέρω πως αν και διαφωνώ σχεδόν ολοκληρωτικά με τις απόψεις του, δεν μπορώ παρά να παραδεχτώ πως ξέρει πολύ καλά το αντικείμενό του. Ή τουλάχιστον εμένα, ως layman, με πείθει για τις γνώσεις του.
 

rogne

¥
Φίλτατε rogne, καταλαβαίνω πως μπορεί ν'αμφισβητηθεί η εγκυρότητα της πηγής που παραθέτω...

Να σημειωθεί ότι ουδέποτε αμφισβήτησα την εγκυρότητα της πηγής του Cadmian. Johnblack δαγκωτό από μένα!
 

nikosl

Member
απλώς να επιβεβαιώσω και εγώ ότι είναι καθιερωμένοι οι όροι δομή και δράση στην κοινωνιολογία/πολιτική επιστήμη και -όπως είπε και ο rogne- δεν ταυτίζονται με το δίπολο άτομο/κοινωνία. Δείτε και μια παρουσίαση (για πρωτοετείς) του καθηγητή μου Σεραφείμ Σεφεριάδη εδώ. Σελίδα 11-12 του pdf -κοιτάξτε και την εικόνα του πιλοτηρίου και το σκιτσάκι δίπλα.
 
Top