metafrasi banner

a proxy campaign

tethtoril

New member
Μεταφράζω ένα άρθρο εφημερίδας σχετικό με οικονομία και επιχειρήσεις και κόλλησα στη μετάφραση της φράσης "a proxy campaign".

Το συγκείμενο: "Mr. Sherwood denied the charges and started a proxy campaign to elect three dissident directors."

A proxy campaign is an attempt to obtain the votes of enough shareholders to gain control of the corporation's board of directors.

Any ideas?
 
Καλημέρα, Tethtoril! Δηλαδή, ο κυριούλης αυτός θέλει, επειδή η γενική συνέλευση των μετόχων εκλέγει το Δ.Σ. της εταιρείας, να πάρει με το μέρος την πλειοψηφία των μετόχων που απαιτείται για την εκλογή τριών μελών του Δ.Σ. Στάνταρ φράση δεν έχω ακούσει, αλλά, προσωρινά και μέχρι να έρθει κάποια άλλη απάντηση, να λέγαμε εκστρατεία εξασφάλισης ψήφου των μετόχων ή εκστρατεία εξασφάλισης πλειοψηφίας των μετόχων; (Ναι, ξέρω, δείκτης μπλα μπλα τείνει προς το άπειρο...)
 

nickel

Administrator
Staff member
Να προσθέσω, για να βρίσκεται κι εδώ, κάτι που είχα γράψει αλλού:

proxy statement
έκθεση προς τους μετόχους, έκθεση προς υποψήφιους αγοραστές μετοχών


Explanation:
A proxy statement is a statement required of a United States firm when soliciting shareholder votes. The firm needs to file a proxy statement (14a) with the U.S. Securities and Exchange Commission. This statement is useful in assessing how management is paid and potential conflict-of-interest issues with auditors. The statement includes: 1. Voting procedure and information. 2. Background information about the company's nominated directors. *3. Director compensation. 4. Executive compensation.* 5. A breakdown of audit and non-audit fees paid to the auditor.
http://en.wikipedia.org/wiki/Proxy_statement

Οικονομικό Χ-Σ:
(ΗΠΑ) Έντυπες πληροφορίες για ενημέρωση των πιθανών αγοραστών μετοχών. Η κυκλοφορία τους επιβάλλεται από την αρμόδια Επιτροπή
(Securities and Exchange Commission) για τις μετοχές που διακινούνται ή πρόκειται να διακινηθούν μέσω των χρηματιστηρίων. Η αναγραφή υψηλών αμοιβών, stock options ή παροχής δανείων στους διευθυντές, αποτελεί αρνητικό στοιχείο για τους επενδυτές.


Έχουμε πια συλλογή από όρους με το proxy: proxy system, proxy statement, proxy campaign, proxy rules, proxy access, proxy firms. Ποια λέξη θα ταίριαζε σε όλους αυτούς τους όρους, έστω κι αν δεν βόλευε τελικά; Πληρεξουσιότητα;
 

Earion

Moderator
Staff member
Αυτό το proxy campaign εμένα μου θυμίζει τους proxy wars, πολέμους δι' αντιπροσώπων. Πολέμους δηλαδή στους οποίους δεν συμμετέχουν ευθέως οι αντιμαχόμενες (μείζονες) δυνάμεις, αλλά βάζοντας τους συμμάχους τους (τους «προσδεδεμένους στο άρμα τους») να πολεμήσουν μεταξύ τους, ενώ οι ίδιες τους προσφέρουν βοήθεια και πόρους. Όπως έγινε, ας πούμε, στην Αγκόλα στις δεκαετίες του '70 και του '80, ή όπως στο Κογκό σήμερα.
 
Last edited by a moderator:
Top