21ήμερος

Σας παρακαλώ πολύ να μου πείτε πώς διαβάζεται η λέξη «21ήμερος»: εικοσιμονοήμερος; εικοσιμιαήμερος; εικοσιεναήμερος; μία-και-εικοσαήμερος; :-)
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 
Νομίζω ότι οι περισσότεροι θα έλεγαν "εικοσιεναήμερος". Ίσως ακόμα περισσότεροι θα προσπαθούσαν να μη χρειαστεί να το πουν.
 

daeman

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι οι περισσότεροι θα έλεγαν "εικοσιεναήμερος". Ίσως ακόμα περισσότεροι θα προσπαθούσαν να μη χρειαστεί να το πουν.

+1. 21 ημερών.

Τριβδόμαδος. Παρά μία εικοσιδυόμερος. Ημισαρανταδυοήμερος, since The answer is 42, of course.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Νομίζω ότι οι περισσότεροι θα έλεγαν "εικοσιεναήμερος". Ίσως ακόμα περισσότεροι θα προσπαθούσαν να μη χρειαστεί να το πουν.

Μολονότι συμφωνώ και με τις δύο παρατηρήσεις του Θέμη, ας μην παραγνωρίζουμε ότι το γραμματικά σωστό είναι το εικοσιεν-ήμερος (ή όχι; ).
 

daeman

Administrator
Staff member
Μολονότι συμφωνώ και με τις δύο παρατηρήσεις του Θέμη, ας μην παραγνωρίζουμε ότι το γραμματικά σωστό είναι το εικοσιεν-ήμερος (ή όχι; ).

Όχι. Είκοσι φορές ενήμερος. :whistle:

Αν θέλεις και γραμματικά σωστό (τυπικά), δεν παίζεις με το «ένα», αλλά πας στο εικοσιμίας ημερών με θηλυκό και το αριθμητικό αφού το ουσιαστικό είναι θηλυκό. Που όμως σύνθετο δεν λέγεται, δεν ακούγεται, δεν γράφεται: «εικοσιμιαήμερος».
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είκοσι φορές ενήμερος. :whistle:

Ε, και τι να κάνουμε; Άκλιτο είναι το ένα; Γι' αυτό συμφωνούμε όλοι ότι θα προσπαθήσουμε να μην το πούμε.
 
Αν λοιπόν δυσκολευόμαστε να το διαβάσουμε, μήπως δεν πρέπει και να το γράφουμε; Δικαιολογούμαστε να αλλάξουμε τη σύνταξη της πρότασης για να το αποφύγουμε, ή δεν μας πειράζει στον γραπτό λόγο;
 

daeman

Administrator
Staff member
... Δικαιολογούμαστε να αλλάξουμε τη σύνταξη της πρότασης για να το αποφύγουμε, ή δεν μας πειράζει στον γραπτό λόγο;

α. +1.

β. στο γραπτό ίσως να το αγνοήσουμε, μέχρι να σκεφτούμε να το διαβάσουμε.
 

nickel

Administrator
Staff member
Εικοσιμιάς ημερών. Δηλαδή, βλέπουμε:

21ήμερος προθεσμία

και διαβάζουμε:

προθεσμία εικοσιμιάς ημερών

:)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εικοσιεναήμερος. Αποσαφήνιση, από το εικοσιένα, όχι από το εικοσιέν.

Ομολογώ ότι χτες με μπέρδεψε αυτή η παρατήρηση. Θα με είχε διευκολύνει να την καταλάβω αν ήταν γραμμένη «από το εικοσιέν-α» και δεν απέρριπτε το «εικοσιέν», που είναι όμως το βασικό συστατικό. Είναι το ίδιο ενδιάμεσο ευφωνικό -α- που ακούμε σήμερα στην πεντ-α-ήμερη εκδρομή (και αναπτυσσόταν εξ αρχαιοτάτων, που λένε, στον εξ-α-ήμερο και τον οκτ-α-ήμερο).

Πρέπει να παραδεχτούμε πάντως ότι η αναλυτική μορφή των αριθμητικών έχει μείνει πίσω σε σχέση με την εξέλιξη της γλώσσας ή έχει πάρει άλλους δρόμους, με τη βοήθεια των αριθμητικών συντομογραφιών. Η 345η συμμετοχή με την εθνική ομάδα δεν θα διαβαστεί σχεδόν ποτέ «τριακοσιοστή τεσσαρακοστή πέμπτη», ο υπ. αριθ. 5.123 μικροδορυφόρος του Δία (όταν και αν ανακαλυφτεί ποτέ) δεν θα είναι ποτέ πεντακισχιλιοστός εκατοστός εικοστός τρίτος.

Και εδώ, ένα μικρό τρίβιο. Στην πρώτη μεταγλώττιση του MS_Office στα ελληνικά (όπου είχα μια περιφερειακή ανάμειξη) θυμάμαι ακόμη τον ατυχή που είχε χρεωθεί την απόδοση των τακτικών αριθμητικών First, Second, Third κ.λπ. (για χρήση σε λίστες) --νομίζω ήταν μέχρι το 25.000-- και τελικά χρειάστηκε να γράψει τα περισσότερα με το χέρι, ένα ένα («εικοσιτριάκις χιλιοστός και οκτακοσιοστός εβδομηκοστός ένατος» κ.λπ)
 
Πριν πιάσουμε το ευφωνικό α, πείτε μου γιατί φτιάχνετε το σύνθετο με το «εικοσιένα» και όχι με το «εικοσιμία», αφού μιλάμε για ημέρες.
 

Archangelos

New member
Εικοσιεναήμερος. Αποσαφήνιση, από το εικοσιένα, όχι από το εικοσιέν.
Ποια είναι η διαφορά;

Πριν πιάσουμε το ευφωνικό α, πείτε μου γιατί φτιάχνετε το σύνθετο με το «εικοσιένα» και όχι με το «εικοσιμία», αφού μιλάμε για ημέρες.
Εχει ένα δίκιο ο φίλος (αλλά έτσι μπλέκουμε χειρότερα).:cry::cry::cry:



Αν κάνουμε την σύνθεση εικοσιμία + ημέρα το σωστό δεν είναι εικοσιμιαήμερος; Εκτός αν με α + η έχουμε κράση οπότε το α πρέπει να πάρει δρόμο.


ΥΓ: είναι ότι καλύτερο για να προκαλέσεις βραχυκύκλωμα εγκεφάλου στους συνομιλητές.:laugh::laugh::laugh:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πριν πιάσουμε το ευφωνικό α, πείτε μου γιατί φτιάχνετε το σύνθετο με το «εικοσιένα» και όχι με το «εικοσιμία», αφού μιλάμε για ημέρες.

Βασικά, εγώ το φτιάχνω με τη γενική ρίζα του εικοσιέν-ας, το εικοσιέν- :).
 

Earion

Moderator
Staff member
Ας το πιάσουμε από την αρχή. Πώς λέγεται αυτός (αυτή, αυτό) που διαρκεί μία ημέρα; μονοήμερος, μονοήμερη, μονοήμερο.
Πώς λέγεται αυτός που διαρκεί δύο; διήμερος.
Παρακάτω; τριήμερος, τετραήμερος, εξαήμερος, επταήμερος.
Όλα αυτά είναι σύνθετα με πρώτο συνθετικό τη ρίζα του αντίστοιχου αριθμητικού επιρρήματος: τρι-ς, τετρά-κις, εξά-κις, επτά-κις, ... κ.ο.κ. + -ήμερος

δωδεκά-κις > δωδεκα-ήμερος,
εικοσά-κις > εικοσα-ήμερος
εικοσιενά-κις > εικοσιενα-ήμερος
 
Πολύ ωραία, με δύο επιφυλάξεις: πρώτον, είσαι σίγουρος ότι το επίρρημα είναι εικοσιενάκις; Αποκλείεται να είναι εικοσιμιάκις (εκ του «είκοσι μία φορές»); Και, δεύτερον, πώς μπορούμε να βγάλουμε γενικό κανόνα αφού αυτός δεν ισχύει για τους τρεις πρώτους αριθμούς;
 
Top