11-6-2013: Κλείνει η ΕΡΤ

bernardina

Moderator
Εδώ υπήρχε μια φράση που διαγράφηκε με επιλογή μου.Πού θα πάει, στο τέλος θα κατεβάσουμε πολυσυλλεκτικό-πλουραλιστικό ψηφοδέλτιο με τίτλο Ομόνοια Λεξιλόγων. :D


Ώρα να αναλάβουμε τις ευθύνες μας!

Με θλίψη διαπιστώσαμε σήμερα, Σάββατο 15 Ιουνίου 2013, ότι παρά την εξαγγελθείσα απεργία για όλα τα ΜΜΕ χωρίς εξαιρέσεις, σε ένδειξη συμπαράστασης για το αιφνιδιαστικό και απαράδεκτο κλείσιμο της ΕΡΤ, δέκα εφημερίδες κυκλοφόρησαν ήδη, αγνοώντας επιδεικτικά την ΕΣΗΕΑ. Ανάμεσά τους κυκλοφορεί και ο ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ, προσθέτοντας στον τίτλο του την ένδειξη «Απεργιακός ». Από τη μια οι εργοδότες κι από την άλλη η στάση ορισμένων μελών του Δ.Σ. της ΕΣΗΕΑ, οδήγησαν στην απεργοσπασία.

Οι «Ενωμένοι Δημοσιογράφοι», μετά την ολοκλήρωση και της πανελλαδικής πανεργατικής απεργίας της Πέμπτης, όπου κορυφώθηκε το κύμα συμπαράστασης στον δίκαιο αγώνα των εργαζομένων της ΕΡΤ, υποστηρίξαμε την αναζήτηση λύσης, ώστε να μη μείνουν οι Έλληνες πολίτες χωρίς ενημέρωση. Στο Διασωματειακό Συμβούλιο της Πέμπτης, διά του γενικού γραμματέα της ΠΟΕΣΥ Δημήτρη Κουμπιά, της γενικής γραμματέως Μαρίας Αντωνιάδου και του μέλους του Δ.Σ. της ΕΣΗΕΑ Μάκη Διόγου, υποστηρίξαμε τη λύση των εναλλασσόμενων απεργιακών κινητοποιήσεων, 24ωρη για τα Ραδιοτηλεοπτικά Μέσα κι έπειτα 24ωρες στις εφημερίδες, εναλλάξ, για να υπάρχει συνεχής ροή στην ενημέρωση.

Η απεργία διαρκείας πλήττει κυρίως τους εργαζόμενους της ΕΡΤ, καθώς η φωνή διαμαρτυρίας τους δεν μπορεί να ακουστεί, πλήττει, δε, και την ίδια τη Δημοκρατία, καθώς αφήνει τον ελληνικό λαό στο σκοτάδι της άγνοιας, αποκομμένο από τις σοβαρές εξελίξεις στον τόπο μας. Επίσης, τίθενται σε σοβαρό κίνδυνο οι θέσεις εργασίας στα υπόλοιπα ΜΜΕ, καθώς το «μαύρο» στην ενημέρωση ανοίγει το δρόμο στους εργοδότες να προχωρήσουν σε απολύσεις και περικοπές μισθών με το πρόσχημα των απολεσθέντων εσόδων και μάλιστα σε μια εποχή που ο κλάδος έχει πληρώσει βαριά το τίμημα της κρίσης.

Καλούμε και τις υπόλοιπες παρατάξεις, μετά το σημερινό φαινόμενο απεργοσπασιών, να λάβουν επιτέλους υπ’ όψιν τους το αδιέξοδο στο οποίο οδηγείται ο κλάδος, να αναλογιστούν τις ευθύνες τους και ν’ ανοίξουν τα αυτιά τους στη φωνή απόγνωσης των εργαζόμενων δημοσιογράφων! Δεν θα ανεχτούμε άλλο τα πολιτικά παιχνίδια της συνδικαλιστικής νομενκλατούρας στην πλάτη των εργαζόμενων συναδέλφων μας. Δεν θα ανεχτούμε άλλο την «κατρακύλα» της αξιοπιστίας του πνευματικού και συνδικαλιστικού μας κέντρου, της ΕΣΗΕΑ. Ο θεσμός της Ένωσης Συντακτών δεν πρέπει να θυσιαστεί στον βωμό των μικροπολιτικών σκοπιμοτήτων.
Απευθύνουμε έκκληση προς όλους όσοι επωμίστηκαν το βάρος της διαχείρισης της τύχης του κλάδου μας, να κατανοήσουν την κρισιμότητα των στιγμών. Η ΕΣΗΕΑ χρειάζεται εγγυητές της συνοχής του κλάδου και όχι παράγοντες διάλυσης!
 
Μπέρνη, καλά κάνεις και τα λες, εδώ είμαστε να να βάζουμε ο καθένας τη δική του ψηφίδα για να σχηματίζουμε όσο το δυνατόν πιο σφαιρική άποψη. Δεν μου αρέσει όμως η φράση που γράφεις στην αρχή "άμα είναι να τα λέμε να τα λέμε όλα" γιατί είναι σαν να λες ότι δεν θέλω να τα πω όλα. Προφανώς ο καθένας έχει τις απόψεις του, όπως σου είχα πει και σε προηγούμενο ποστ, και η παράθεση μιας πηγής με μια συγκεκριμένη άποψη δε σημαίνει ηθελημένη απόκρυψη όλων των άλλων πηγών με διαφορετική άποψη.
 

bernardina

Moderator
Μπέρνη, καλά κάνεις και τα λες, εδώ είμαστε να να βάζουμε ο καθένας τη δική του ψηφίδα για να σχηματίζουμε όσο το δυνατόν πιο σφαιρική άποψη. Δεν μου αρέσει όμως η φράση που γράφεις στην αρχή "άμα είναι να τα λέμε να τα λέμε όλα" γιατί είναι σαν να λες ότι δεν θέλω να τα πω όλα. Προφανώς ο καθένας έχει τις απόψεις του, όπως σου είχα πει και σε προηγούμενο ποστ, και η παράθεση μιας πηγής με μια συγκεκριμένη άποψη δε σημαίνει ηθελημένη απόκρυψη όλων των άλλων πηγών με διαφορετική άποψη.
Πώς σου πέρασε κάτι τέτοιο από το μυαλό; Σε έχω κατηγορήσει ποτέ για δόλο; Είναι μια στάνταρ φράση, ένα κλισέ, που σε βεβαιώνω ότι δεν υπέκρυπτε το παραμικρό υπονοούμενο. Και σου ζητώ συγνώμη αν σε έθιξε. Ειλικρινά, δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου. Ακριβώς την έννοια της ψηφίδας, που λες κι εσύ, είχε. Και δεν έχω κανένα πρόβλημα να τη σβήσω και να μείνει μόνο το κείμενο αν σε ενοχλεί. Σιγά μη φαγωθούμε μεταξύ μας! :blink:
 

nickel

Administrator
Staff member
Εμένα δεν με ενοχλούν τα φάουλ άμα παίζουμε μπάλα, αλλά εκείνο που τσιτάρησα στο #262 είναι από εκείνα που σφυρίζουν οι διαιτητές. Είναι σαν να λες ότι το σύνολο του Τύπου που τυπώθηκε σε εκείνες τις εγκαταστάσεις συνοψίζεται στη φαιδρή εκείνη σελίδα. Η επισήμανση είναι αυστηρά γλωσσική, πάντως (για εκείνο το «για να»).
 
Οκ, Μπέρνη μου, συγγνώμη που παρανόησα. :) Άντε, καλή συνέχεια, σέρνω το κουρασμένο μου κορμί στο γραφείο να δουλέψω...
 

bernardina

Moderator
Οκ, Μπέρνη μου, συγγνώμη που παρανόησα. :) Άντε, καλή συνέχεια, σέρνω το κουρασμένο μου κορμί στο γραφείο να δουλέψω...

Έγινε έδιτ. :)
Κι εγώ θα 'πρεπε (να δουλεύω, εννοώ... :s)
 
Έγινε έδιτ. :)
Κι εγώ θα 'πρεπε (να δουλεύω, εννοώ... :s)
Εντάξει, μωρέ, κι εγώ υπερβολική ήμουνα, άμα θέλετε σβήστε και τα δικά μου, δεν είναι ανάγκη να φορτώνουμε το νήμα. Δικαιολογούμαι :p :p (ε; ε;) γιατί είμαι μια βδομάδα -στην κυριολεξία- μπροστά από την οθόνη χωρίς να έχω σηκώσει κεφάλι, και δουλεύω ίσως τα πιο άχαρα κείμενα που έχω δει ποτέ στη ζωή μου... Κορδέλες τα νεύρα...
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Είναι περίοδος κλεισίματος χρήσης, ε; :p (Σε νιώθω...)
 
Στην ανακοίνωση των «Ενωμένων Δημοσιογράφων» υπάρχει μια ανακρίβεια. Λέει ότι ανάμεσα στις απεργοσπαστικές εφημερίδες (τις οποίες πάντως δεν κατονομάζει) κυκλοφορεί και ο Ριζοσπάστης (που είναι και ο μόνος που κατονομάζει). Ο Ριζοσπάστης δεν κυκλοφορεί σήμερα, θα κυκλοφορήσει αύριο, με ύλη αποκλειστικά σχετική με την απεργία των εργαζομένων της ΕΡΤ, όπως δηλαδή έγινε με τα δελτία MEGA/Ant1 και όποιον άλλο θέλησε να ασχοληθεί με το θέμα, το οποίο, όπως είναι φυσικό, δεν κατατάσσουν όλοι στις προτεραιότητές τους.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Ο Ριζοσπάστης δεν κυκλοφορεί σήμερα, θα κυκλοφορήσει αύριο,
Ωστόσο, αφού μιλάμε για δημοσιογράφους, αυτό σημαίνει ότι θα δουλέψουν σήμερα. Σήμερα έχει λυθεί η απεργία; Αν καταλαβαίνω καλά από την ανακοίνωση της ΕΣΗΕΑ, δεν έχει λυθεί (αλλά μπορεί και να μην το έχω πιάσει, οπότε αν κάνω λάθος φωτίστε με παρακαλώ).
 
To φύλλο θα έχει θέμα του μόνο την απεργία, οπότε είναι μέσα στα πλαίσια που προβλέπει η ΕΣΗΕΑ, όπως τα δελτία MEGA/Ant1. Και σε κείνα δημοσιογράφοι δούλεψαν.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έτσι κι αλλιώς τα ΜΑΤ φυλάγανε χτες την Ίριδα, για να κυκλοφορήσει σήμερα αυτό.
Πρακτικά πάντως, Όλι, τα περιοδικά (όπως αυτό που μου ανακατεύει εξίσου το στομάχι) και λοιπή ύλη κονσέρβας μπορεί να έχουν τυπωθεί εδώ και μέρες... Το λογικό είναι, τις τελευταίες μέρες να τυπώνονται τα (σχετικά) πιο φρέσκα (όπως π.χ. ανύπαρκτα ρεπορτάζ).
 
Το πρόβλημα είναι πως και οι ιδιώτες και το κράτος έχουν συλλογικά τα ίδια συμφέροντα και βρίσκονται σε αγαστή συνεργασία, άρα δεν είναι ανεξάρτητα μεταξύ τους, όπως λες. Το αποτέλεσμα είναι πλουραλισμός τύπου οδοντόπαστας -άλλη έχει γεύση μέντας, άλλη μπλε ρίγες κλπ., αλλά όλες κάνουν το ίδιο πράγμα.

Μα τι εξωφρενική γενίκευση είναι αυτή; Πώς μπορεί να λες ότι οι "ιδιώτες" συλλήβδην έχουν τα ίδια συμφέροντα με το κράτος; Ιδιώτες είναι όλοι οι πολίτες ενός κράτους. Κάθε πολίτης κάθε κράτους είναι ιδιώτης. Είναι δυνατόν να λες ότι κάθε πολίτης έχει τα ίδια συμφέροντα με τους φορείς της κρατικής εξουσίας;

Και για να το κάνω πιο συγκεκριμένο:

Έχεις παρατηρήσει να παρουσιάζουν την οικονομική κρίση και τα αίτιά της, τις απεργίες, τους μετανάστες, το ασφαλιστικό ή την «ανάπτυξη» με σημαντικά διαφορετικό τρόπο;

Ναι, φυσικά και το έχω παρατηρήσει. Έχω τη διαστροφή να παρακολουθώ συχνά-πυκνά ειδήσεις σε έναν πολύ ενδιαφέροντα ιδιωτικό σταθμό που λέγεται 902. Εκπέμπει στην τηλεόραση αλλά και στο ραδιόφωνο. Και σε πληροφορώ, επειδή καταπώς φαίνεται δεν πρέπει να έχεις παρακολουθήσει ποτέ τον συγκεκριμένο ραδιοτηλεοπτικό σταθμό, ότι ο τρόπος με τον οποίον παρουσιάζει την οικονομική κρίση και τα αίτιά της είναι σημαντικά διαφορετικός από τον τρόπο με τον οποίον την παρουσιάζουν τα κρατικά μέσα.


Λες πως θα ήθελα να υπάρχουν κανάλια που να παρουσιάζουν τη «δική μου πλευρά της προπαγάνδας». Πώς τυχαίνει, κατά τη γνώμη σου, και δεν υπάρχουν; Πώς και δεν υπάρχει κανένα κανάλι, είτε κρατικό είτε ιδιωτικό, που να δείχνει πρώτη είδηση ένα εργατικό «ατύχημα» στα κάτεργα των μεγαλοεργολάβων-τραπεζιτών-καναλαρχών; Να δείχνει πρώτη είδηση τις οικολογικές καταστροφές που προκαλούν τα καράβια των εφοπλιστάδων μας; Να παρουσιάζει τις συνθήκες δουλείας στις οποίες δουλεύουν χιλιάδες ενοικιαζόμενοι εργαζόμενοι; Να ξεκινάει, ας πούμε, τις ειδήσεις του κάθε μέρα με ένα δελτίο εκμετάλλευσης μεταναστών ανά την Ελλάδα; Να εξηγεί πώς καταληστεύτηκαν τα ασφαλιστικά ταμεία τόσα χρόνια; Να παρουσιάζει, αντί για τις λαμογιές των λίγων, την έντιμη, σκληρή, καθημερινή δουλειά των πολλών;

Κι εδώ νομίζω ότι κάνεις λάθος. Υπάρχει ένα τέτοιο κανάλι. Λέγεται 902. Δες το κάποια φορά, αξίζει.
 
Μα τι εξωφρενική γενίκευση είναι αυτή; Πώς μπορεί να λες ότι οι "ιδιώτες" συλλήβδην έχουν τα ίδια συμφέροντα με το κράτος; Ιδιώτες είναι όλοι οι πολίτες ενός κράτους. Κάθε πολίτης κάθε κράτους είναι ιδιώτης. Είναι δυνατόν να λες ότι κάθε πολίτης έχει τα ίδια συμφέροντα με τους φορείς της κρατικής εξουσίας;

Νόμισα πως θα γινόταν κατανοητό απ' τα συμφραζόμενα, αλλά ας το κάνω πιο συγκεκριμένο, να μη σε βγάζω κι απ' τα ρούχα σου :) : όταν λέω ιδιώτες εδώ δεν εννοώ βέβαια τον κάθε πολίτη (ο οποίος εξάλλου δεν έχει και τη δυνατότητα να έχει τηλεοπτικό σταθμό), αλλά μεγάλους επιχειρηματίες που εκπροσωπούν μονοπωλιακούς οργανισμούς, οι οποίοι βέβαια δεν έχουν τα κανάλια για να περνάνε τις απόψεις τους για την εξαφάνιση της πολικής αρκούδας, αλλά καθαρά για να κάνουν προπαγάνδα (είναι γνωστό πως δεν έχουν κέρδη απ' αυτές τις επιχειρήσεις αλλά μπαίνουν μέσα). Αναγνωρίζεις πάντως απ' ό,τι βλέπω ότι όσον αφορά τα ζητήματα που έθιξα, όλοι οι σταθμοί πλην 902 (εκτός κι αν έχεις και άλλο παράδειγμα) έχουν την ίδια στάση.

Όσο για τον 902 (προσπερνάω τις ειρωνείες), προφανώς τον γνωρίζω και τον παρακολουθώ. Όμως, ο 902 έχει ένα κόμμα από πίσω του, όχι έναν επιχειρηματία, έναν «ιδιώτη», ούτε βέβαια το κράτος. Και επειδή έχει το συγκεκριμένο κόμμα από πίσω του και τα συγκεκριμένα μέσα (δεν μπορεί να κάνει ακριβές παραγωγές, ούτε να έχει ανταποκριτές παντού, ούτε να καλύπτει ειδησεογραφικά την επικαιρότητα όπως οι υπόλοιποι), αλλά φυσικά και για πολλούς άλλους λόγους (ένας εκ των οποίων είναι η λάσπη και η απαξίωση που δέχεται το ΚΚΕ με κάθε ευκαιρία απ' την καθημερινή προπαγάνδα των «πλουραλιστικών» μέσων), δεν μπορεί να έχει ούτε δύναμη ούτε μεγάλη επιρροή. Κι αν κάποια στιγμή συγκυριακά αποκτήσει θα δεχτεί ανοιχτό πόλεμο (βλ. digea).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Όσο για τον 902 (προσπερνάω τις ειρωνείες), προφανώς τον γνωρίζω και τον παρακολουθώ. Όμως, ο 902 έχει ένα κόμμα από πίσω του, όχι έναν επιχειρηματία, έναν «ιδιώτη», ούτε βέβαια το κράτος. Και επειδή έχει το συγκεκριμένο κόμμα από πίσω του και τα συγκεκριμένα μέσα (δεν μπορεί να κάνει ακριβές παραγωγές, ούτε να έχει ανταποκριτές παντού, ούτε να καλύπτει ειδησεογραφικά την επικαιρότητα όπως οι υπόλοιποι), αλλά φυσικά και για πολλούς άλλους λόγους (ένας εκ των οποίων είναι η λάσπη και η απαξίωση που δέχεται το ΚΚΕ με κάθε ευκαιρία απ' την καθημερινή προπαγάνδα των «πλουραλιστικών» μέσων), δεν μπορεί να έχει ούτε δύναμη ούτε μεγάλη επιρροή. Κι αν κάποια στιγμή συγκυριακά αποκτήσει θα δεχτεί ανοιχτό πόλεμο (βλ. digea).

Ναι, αλλά το κράτος που θα διαθέτει ως κρατικό του τηλεοπτικό σταθμό κάτι σαν τον 902 βελτιωμένο και επαυξημένο, δεν θα είναι και το κράτος όπου εξ ορισμού δεν θα υπάρχει καταπίεση του εργαζόμενου, περιφρόνηση του μετανάστη, ασέβεια στην εργαζόμενη οικογένεια, δράση ασυνείδητων ιδιωτών επιχειρηματιών, ρυπαντών και βιαστών της φύσης; Οπότε, πώς θα είναι «είδηση» η ανυπαρξία πραγμάτων στην καθημερινότητα εκείνου του κράτους;
 
Ναι, αλλά το κράτος που θα διαθέτει ως κρατικό του τηλεοπτικό σταθμό κάτι σαν τον 902 βελτιωμένο και επαυξημένο, δεν θα είναι και το κράτος όπου εξ ορισμού δεν θα υπάρχει καταπίεση του εργαζόμενου, περιφρόνηση του μετανάστη, ασέβεια στην εργαζόμενη οικογένεια, δράση ασυνείδητων ιδιωτών επιχειρηματιών, ρυπαντών και βιαστών της φύσης; Οπότε, πώς θα είναι «είδηση» η ανυπαρξία πραγμάτων στην καθημερινότητα εκείνου του κράτους;

Ναι, λέμε το ίδιο πράγμα: είναι αδύνατο να υπάρξει πραγματική πολυφωνία και πλουραλισμός σήμερα, ακριβώς γιατί αυτός που εκμεταλλεύεται τους εργαζόμενους, αυτός που ρυπαίνει, αυτός που ανέχεται ή ενθαρρύνει τη δολοφονία μεταναστών, είναι ακριβώς αυτός που έχει τη δυνατότητα σήμερα να έχει κανάλι.
 
Αναγνωρίζεις πάντως απ' ό,τι βλέπω ότι όσον αφορά τα ζητήματα που έθιξα, όλοι οι σταθμοί πλην 902 (εκτός κι αν έχεις και άλλο παράδειγμα) έχουν την ίδια στάση.

Όχι, δεν αναγνώρισα καθόλου κάτι τέτοιο. Πού το είδες αυτό;


Χαίρομαι πάντως που εσύ αναγνωρίζεις ότι λόγω της δυνατότητας ύπαρξης ιδιωτικών σταθμών (είτε ιδιοκτήτης είναι ένας μεγαλοεπιχειρηματίας, είτε μια πολυμετοχική ομάδα ή ένα πολιτικό κόμμα όπως καλή ώρα το ΚΚΕ, δεν έχει σημασία), μπορεί να υπάρξει πολυφωνία στην ενημέρωση. Αν το κράτος κατείχε το μονοπώλιο στην ενημέρωση, ο 902 δεν θα υπήρχε.

Τώρα, σε ό,τι αφορά τη χαμηλή επιρροή του 902, δεν θυμάμαι να έστριψε κανείς το χέρι του λαού πίσω από την πλάτη του και να τον υποχρέωσε να παρακολουθεί Μέγκα αντί για 902.
 
Top